İsim Arama

Zakiyya İsminin Anlamı Nedir? Zakiyya Ne Demek?

Zakiyya ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Zakiyya isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Zakiyya isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Zakiyya isminin anlamı nedir? Zakiyya ne demek?

Zakiyya isminin anlamı nedir?
  • Zakiyya isminin cinsiyeti: Erkek
  • Zakiyya isminin kökeni: Arapça
  • Zakiyya isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Zakiyya ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Zakiyya ismindeki harf sayısı: 7
  • Zakiyya isminin rengi: Mavi
  • Zakiyya isminin nitelikeri: Uyumsuz, İnatçı, Hayalperest, Yaramaz, Maceracı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Zakiyya

Zakiyya isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Zakiyya ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Zakiyya isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Zakiyya İsmiyle Uyumlu İsimler

Zakiyya İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Saniyya, Füreyya, Zakire, Reyya, Ruqayya, Zakiyah, Rayya, Zakiya, Fikriyya, Müheyya

Zakiyya İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Süreyya, Zakai, Zakir, Zaki, Zakariyya, Zakiyya

Zakiyya ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Zakiyya İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Zakiyya İsmi Konulabilir Mi?

Zakiyya isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Zakiyya isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Zakiyya İsmi Caiz Mi?

Zakiyya ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Zakiyya isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Zakiyya İsminin Özellikleri

Zakiyya isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Zakiyya İsminin Sayı Analizi

Zakiyya isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Z: 29
A: 1
K: 14
İ: 12
Y: 28
Y: 28
A: 1

Zakiyya isminin numerolojik değeri: 113

Zakiyya İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 7 olanlar:MERHAMETLİ

Karakterinin en belirgin özelliği merhamet.Herkese ikinci bir şans vermekten yanasın.Yapılan hataları daima affediyor ve unutuyorsun.Kinci değilsin.Ancak bazen insanlar bu yönünü sömürebiliyor.Bu nedenle, kimi zaman üzülüyorsun.Fakat gerçek dostların senin iyi niyetini ve merhametini takdir ediyorlar.Dünyevi şeylere bağlılığın yok.Hayatın fani, kırgınlıkların saçma olduğunu savunuyorsun.Bu nedenle, dostlarına karşı çok titiz ve hoşgörülü davranıyorsun.Zor durumda olan insanlara yardım etmekten hoşlanıyorsun.Herkesi mutlu görmek istiyorsun.Karşı cinste aradığın özellikler ise iyi niyet ve samimiyet.

Zakiyya İsmi İle Akrostiş Şiirler

Zorlukları birlikte yeneriz yarim
Anlasana sana sözler değil sen gereklisin
Karanlığıma son verenim ay parçamsın
İçimi ısıtan bir buruk keder.
Yüreğimin gizemli yarisin Akay
Yüreğimin gizemli yarisin Akay
Anlasana sana sözler değil sen gereklisin

Zakiyya İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Zakiyya isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Zakiyya

Zakiyya İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Zakiyya isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Zakiyya

Zakiyya İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Zakiyya isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Zakiyya

Zakiyya İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Zakiyya ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Zakiyya İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Zakiyya ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Bilimsel, Girişken, Romantik, Enerjik, Gezgin olmalarıdır.

Zakiyya İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Zakiyya ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Hurafeci, Agresif, Kıskanç, Kırılgan, Geçmişte Yaşayan olmalarıdır.

Zakiyya isminin Notasyonları Nelerdir?

Zakiyya isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Z: Zonguldak
A: Adana
K: Kars
İ: İzmir
Y: Yozgat
Y: Yozgat
A: Adana

Zakiyya Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zühtü
A: Ahmet
K: Kadri
İ: İrfan
Y: Yahya
Y: Yahya
A: Ahmet

Zakiyya isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zulu
A: Alfa
K: Kilo
İ:
Y: Yankee
Y: Yankee
A: Alfa

Zakiyya isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zuhal
A: Aydın
K: Kalyon
İ: İstif
Y: Yılmaz
Y: Yılmaz
A: Aydın

Zakiyya İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Zakiyya ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Zakiyya ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Zakiyya ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Zakiyya İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.