İsim Arama

Arya İsminin Anlamı Nedir? Arya Ne Demek?

Arya ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Arya isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Arya isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Arya isminin anlamı nedir? Arya ne demek?

Arya isminin anlamı nedir?
  • Arya isminin cinsiyeti: Uniseks
  • Arya isminin kökeni: Bilinmiyor
  • Arya isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Arya ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Arya ismindeki harf sayısı: 4
  • Arya isminin rengi: Pembe/Mavi
  • Arya isminin nitelikeri: İnatçı, Komik, Maceracı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Arya

Arya isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Arya ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Arya isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Arya İsmiyle Uyumlu İsimler

Arya İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Aleksandrya, Sarya, Kirya, Zerya, Darya, Derya

Arya İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Arye, Aryüz

Arya ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Arya İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Arya İsmi Konulabilir Mi?

Arya isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Arya isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Arya İsmi Caiz Mi?

Arya ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Arya isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Arya İsminin Özellikleri

Arya isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Arya İsminin Sayı Analizi

Arya isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

A: 1
R: 21
Y: 28
A: 1

Arya isminin numerolojik değeri: 51

Arya İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Arya İsmi İle Akrostiş Şiirler

Artık bu gönül sadece senindir yar
Resimlerinde aşkı buldum ben inan
Yarınlarında görmesende beni
Artık bu gönül sadece senindir yar

Arya İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Arya isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Arya

Arya İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Arya isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Arya

Arya İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Arya isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Arya

Arya İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Arya ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Arya İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Arya ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Girişken, Maceracı, Gezgin olmalarıdır.

Arya İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Arya ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Agresif, Gaddar, Geçmişte Yaşayan olmalarıdır.

Arya isminin Notasyonları Nelerdir?

Arya isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

A: Adana
R: Rize
Y: Yozgat
A: Adana

Arya Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Ahmet
R: Rasim
Y: Yahya
A: Ahmet

Arya isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Alfa
R: Romeo
Y: Yankee
A: Alfa

Arya isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Aydın
R: Reis
Y: Yılmaz
A: Aydın

Arya İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Arya ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Arya ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Arya ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Arya İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 6 yorum yapılmıştır.

Zeynep turan
11.07.2021

Degisik bir isim

Ahmet Akyüz
08.11.2019

Arya ismi çok güzel. Bizim kiracımız var adı Arya. Arya abla çok güzel piyano çalşıyor ve şarkı söylüyor.

Zümrüt
15.01.2019

Bence arya ismi çok güzel.

Zümrüt
15.01.2019

Bi kere benim arkadışımın adı arya.

Pelin Su
21.05.2018

Arya çok güzel bir isim. Kesinlikle tercih edilmesi gereken bir isim.

Kayra Polay
21.05.2018

Arya ismini ilk defa duyuyorum. Arya diye isim mi olur :).