İsimlerin Baş Harflerine Göre Listele

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

İsim Arama

Derya İsminin Anlamı Nedir?

 • Derya isminin cinsiyeti: Kız
 • Derya isminin kökeni: Farsça
 • Derya isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Derya ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
 • Derya isminin rengi: Pembe

Derya İsminin Anlamı

Derya İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Derya ismi kuranda geçmiyor. Bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez.

Derya İsmi Konulabilir Mi?

Derya ismini çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Derya isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Derya İsmi Caiz Mi?

Derya ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Derya isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…”

Derya İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Derya İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Derya İsminin Analizi

Derya isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Derya ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir.

Derya İsminin Özellikleri

Derya isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Derya İsminin Numerolojisi

Derya isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

D: 5
E: 6
R: 21
Y: 28
A: 1

Derya isminin numerolojik değeri: 61

Derya İsmi İle Akrostiş Şiirler

Denizleri aştım dağları aştım
Ellerin ellerimde olacak Ecem
Resimlerine bakıp düşler kurarım
Yollarımın çıktığı tek adresim ol
Aşkların güzellini ben sende gördüm.

Derya İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Derya isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Derya İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Derya Alabora: Salkım Hanımın Taneleri, Masumiyet ve Adem’in Trenleri gibi ödüllü sinema yapımlarında rol almış olan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Derya Ala...
 • Derya Baykal: Derya Baykal, 21 Ekim 1957 tarihinde Giresun’da doğmuştur. Oya İnci (d.1944) adında tiyatro sanatçısı ablası vardır. Ankara’da Konservatuvarda öğrenci...
 • Derya Büyükuncu: Sırt üstü ve kelebek kategorilerinde yüzmekte olan Milli Türk yüzücüdür. Derya Büyükuncu, 2 Temmuz 1976 da istanbul Kadıköy’de doğmuştur. Babası Gazia...
 • Derya Karadaş: Oyuncu, Eğitmen“Yalan Dünya” adlı dizide canlandırdığı konsomatris Zerrin rolü ile tanınmaktadır.Derya Karadaş, 4 Mayıs 1981 tarihinde istanbul’da İşç...
 • Derya Sazak: Derya Sazak, 1956 yılında Ankara’da doğmuştur. Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu. 1976 yılında Yeni Ulus gazetesinde köşe yaza...
 • Derya Şensoy: 2013 yılında Doksanlar dizisi ile oyunculuğa başladı.Derya Şensoy, 7 Şubat 1990 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Tam adı Neriman Derya Şensoy’dur.Baba...
 • Derya Tuna: 4 kız, 1 erkek kardeşli, kalabalık bir ailenin ama çok mutlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Derya Tutanıştığı yıllarda o dönem ikinci sınıf ...
Derya İsminin Kara Kuvvetleri Notasyonu

Derya Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Davut
E: Ekrem
R: Rasim
Y: Yahya
A: Ahmet

Derya İsminin Deniz Kuvvetleri Notasyonu

Derya isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Deniz
E: Engin
R: Reis
Y: Yılmaz
A: Aydın

Derya İsminin Hava Kuvvetleri ve Nato Notasyonu

Derya isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Delta
E: Echo
R: Romeo
Y: Yankee
A: Alfa

Derya İsminin TDK Notasyonu

Derya isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

D: Denizli
E: Edirne
R: Rize
Y: Yozgat
A: Adana

Derya İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Derya ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Derya ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Derya ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.

Derya İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 5 yorum yapılmıştır.

Derya Ilhan
22.03.2019

Lan derya ılhan büyük harflerle ne iş aptal herkeste inatmı olurmuş.

Derya Deniz Sulugöz
22.03.2019

Herkeste inatçılık olur bu hakaret değil yani derya ıhancım.

Derya Hamdi
27.01.2019

Evet burda yazılanlar çok doğru tamamen olmasa da biraz beni anlatıyor ama derya isminin gerçek açıklaması benimdir çok doğru söylemiş sina.

Derya Ilhan
23.12.2018

Bu hakaret benim adım derya ben hiç inatçı değişimdir bunu yazanlar yalacılar size soruyorum derya ismi inatçımı yanıt bekliyorum.

Derya Baykal
18.10.2017

Kız derya deniz demek... :).