İsim Arama

Zehra İsminin Anlamı Nedir? Zehra Ne Demek?

Zehra ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Zehra isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Zehra isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Zehra isminin anlamı nedir? Zehra ne demek?

Zehra isminin anlamı nedir?
  • Zehra isminin cinsiyeti: Kız
  • Zehra isminin kökeni: Arapça
  • Zehra isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Zehra ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Zehra ismindeki harf sayısı: 5
  • Zehra isminin rengi: Pembe
  • Zehra isminin nitelikeri: Uyumsuz, Çalışkan, Tez Canlı, Komik, İnatçı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Zehra

Zehra isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Zehra ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Zehra isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Zehra İsmiyle Uyumlu İsimler

Zehra İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Sahra, Zehre, Zehira, Ahra, Zehra, Zohra, Aphra, Aethra, Zehava, Sumehra

Zehra İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Bahra, Mahra

Zehra ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Zehra İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Zehra İsmi Konulabilir Mi?

Zehra isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Zehra isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Zehra İsmi Caiz Mi?

Zehra ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Zehra isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Zehra İsminin Özellikleri

Zehra isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Zehra İsminin Sayı Analizi

Zehra isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Z: 29
E: 6
H: 10
R: 21
A: 1

Zehra isminin numerolojik değeri: 67

Zehra İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Zehra İsmi İle Akrostiş Şiirler

Zor değil inan buna sen gülüm
En güzel yıllarım hasretle geçti
Hasret ile seni bekliyorum ben
Rüyalarımda bile sen yağmalıydın delice,
Artık seninim ve seninleyim

Zehra İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Zehra isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Zehra

Zehra İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Zehra isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Zehra

Zehra İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Zehra isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Zehra

Zehra İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Zehra Şener: Emekli Fen Bilgisi Öğretmeni ve Yemek YazarıZehra Şener, 1959 yılında Mersin ilinin Tarsus ilçesinde doğmuştur. Ailesi memur olduğu için çocukluğu Tarsus, Eskişehir, Trabzon, Çorum ve son durak olan Bursa'da geçti. Emekli Fen Bilgisi öğretmenidir. Bursa'da ikamet etmektedir. Zehra Şener, yemek “Annem, Akdeniz ve Güneydoğu mutfağını çok iyi bilirdi, Ege mutfağının da hakkını verirdi ama en büyük ustalığı Osmanlı mutfağıydı. Annemin yaptığı "İmambayıldı"yı hala kimsenin elinden yiyemedim. Babamın ...
  • Zehra Alptürk: “Parmaklıklar Ardında” dizisinin gaddar gardiyanıZehra Alptürk, 1944 yılında Tekirdağ’da doğmuştur. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında "Kadınlar" adlı oyunla profesyonel tiyatrocu oldu. Zehra Alptürk, İstantrolarının yanı sıra Halk Oyuncuları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Ankara Birliği Sahnesi, Muammer Karaca Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Nejat Uygur Tiyatrosu, Nokta Tiyatrosu, Yasemin Yalçın Tiyatrosu gibi tiyatrolarda kırktan fazla oyunda oynadı.1996 - 1999 yılları arasında senaryosunu N...
Zehra İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Zehra ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Bilimsel, Duygusal, Sakin, Maceracı, Girişken olmalarıdır.

Zehra İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Zehra ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Hurafeci, Gereksiz İnatçı, Panik, Gaddar, Agresif olmalarıdır.

Zehra isminin Notasyonları Nelerdir?

Zehra isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Z: Zonguldak
E: Edirne
H: Hatay
R: Rize
A: Adana

Zehra Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zühtü
E: Ekrem
H: Hasan
R: Rasim
A: Ahmet

Zehra isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zulu
E: Echo
H: Hotel
R: Romeo
A: Alfa

Zehra isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zuhal
E: Engin
H: Halat
R: Reis
A: Aydın

Zehra İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Zehra ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Zehra ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Zehra ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Zehra İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 21 yorum yapılmıştır.

Zeynep turan
11.07.2021

Zehra benim arkadasimin adi zehra bu özelliklerin aynisi ondada var

isimsiz
16.04.2020

Zehra ismi bence coook eskilerde kaldi adim reyyan olsaydi keske

zehra
08.02.2020

Benim adimda zehra adimi cok seviyorum

Zehra Soyler
10.03.2019

Merhaba arkadaşlar ben zehra benim ismim kur'an'da geçiyor ama bu sitede geçmiyor yazıyor ve bu arada canım adaşım zehra hiçyılmaz başınız sağ olsun.

Zehra M.l.y
13.12.2018

Akrostiş berbat.

Zehra Türk
13.12.2018

İsmimi daha çok sevdim ama akrostişimi beğenmedim.

Zehra Başak
03.12.2018

İsmimin anlamı tamamı ile kişiliğime uyumlu ismimi seviyorum.

Zehra Aktaş
21.05.2018

Zehra ismi çok güzel. Nasılsınız adaşlar.

Zehra
23.03.2018

Adaşlarim.

Zehra Hiçyılmaz
23.01.2018

İsmimi çok seviyorum. Rahmetli babam koymuş.

Zehra Çelik
17.01.2018

Benim de ismim zehra ama kuranda ismim geçmiyor.

Zehra Bilgin
26.11.2017

Zehra ismi kuranda geçiyor. Taha suresi 131. Ayet.

Zehra Bilgin
26.11.2017

Zehra yılmaz da var. Dizi oyuncusu.

Zehra Elif
14.11.2017

Bence zehra çok güzel isim ismimi zehra olmasından gurur duyuorum.

Zehranur
07.11.2017

Zehra ismi kur'anda geçiyor. Kimseye yanlış bilgi vermeyin. Tâhâ sûresinde geçiyor.

Zehra
15.09.2017

Zehra ismi kuran da geciyor taha suresi 131 inci ayet.

Elif
10.06.2017

Zehra ismi kuran da geçmiyor olabilir ama peygamber efendimizin kızının adıdır. Fatıma zehra. Peygamberlerimizin sahabelerinin veya eşlerinin kızlarının isimlerini koymak makbulmuş bilginize.

Rz
03.05.2017

Zehra ismi kuranda geçmiyor.

İsimsiz
22.04.2017

Zehra ismi kuran da geçiyor taha suresi 131. Ayet anlamı da süs. Ziynet.

Muhammed
31.12.2016

Zihnimin en ücra noktasında dahi sen en derin uykularda bile gözlerin hırsızdır gözlerin kalbimi kirpiklerine hapseden ruhumun yansıması sendeyse madem ah zehram sevmeyi senle öğrendi bu adem mutluluğu sen olmadan ne edem.

Zehra Putru
15.11.2016

Muhteşem bir isim tam melek gibi.