İsim Arama

Azra İsminin Anlamı Nedir? Azra Ne Demek?

Azra ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Azra isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Azra isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Azra isminin anlamı nedir? Azra ne demek?

Azra isminin anlamı nedir?
  • Azra isminin cinsiyeti: Kız
  • Azra isminin kökeni: Arapça
  • Azra isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Azra ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Azra ismindeki harf sayısı: 4
  • Azra isminin rengi: Pembe
  • Azra isminin nitelikeri: İnatçı, Uyumsuz, Komik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Azra

Azra isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Azra ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Azra isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Azra İsmiyle Uyumlu İsimler

Azra İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Nazra, Azref, Hazra, Azra, Yezra, İzra, Ezra

Azra İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Azriel, Azrael, Azrail, Azrak, Azraf

Azra ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Azra İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Azra İsmi Konulabilir Mi?

Azra isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Azra isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Azra İsmi Caiz Mi?

Azra ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Azra isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Azra İsminin Özellikleri

Azra isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Azra İsminin Sayı Analizi

Azra isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

A: 1
Z: 29
R: 21
A: 1

Azra isminin numerolojik değeri: 52

Azra İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Azra İsmi İle Akrostiş Şiirler

Anlaşalım bir ömür ayrılmayalım
Zorlukları aşmama yardım edensin
Rengarenk bir dünyada yaşattın beni
Anlaşalım bir ömür ayrılmayalım

Azra İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Azra isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Azra

Azra İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Azra isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Azra

Azra İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Azra isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Azra

Azra İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Azra Akın: Azra Akın, 8 Aralık 1981'de Hollanda'nın Almelo kentinde doğmuştur. Babası aslen Uşak'ın Karahallı ilçesinden ve Eskişehirspor'da futbol oynamış Nazım Akın, annesi ise Afyon'un Emirdağ ilçesinden Hollanda'da Türk ilkokulunda Türkçe öğretmenliği yapan Ayda Akın'dır. Aile 1971 yılında Hollanda'ya yerleşmiştir. Akın'ın kendisinden iki yaş küçük Doruk adlı bir kız kardeşi vardır. Azra Akın, Hollanda'da bale, resim ve müzik gibi sanat dallarında eğitim görmüştür. Hollanda'da gittiği liseden mezun old...
  • Azra Kohen: "Fi”, “Çi”, “Pi" adlı kitap üçlemesinin yazarıdır.Azra Kohen, 1979 yılında istanbul’da doğmuştur. Aslen İzmirlidir. Asıl adı Azra Sarızeybek’dir. İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun oldu. Üniversite hayatına Kanada'da Ottawa Üniversitesi Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümüyle devam etmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Master Programına katıldı. Son olarak Liverpool Üniversitesi'nde Davranış Bilimleri alanında uzmanlık yapmaya devam etmektedir...
Azra İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Azra ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Girişken, Bilimsel, Maceracı olmalarıdır.

Azra İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Azra ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Agresif, Hurafeci, Gaddar olmalarıdır.

Azra isminin Notasyonları Nelerdir?

Azra isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

A: Adana
Z: Zonguldak
R: Rize
A: Adana

Azra Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Ahmet
Z: Zühtü
R: Rasim
A: Ahmet

Azra isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Alfa
Z: Zulu
R: Romeo
A: Alfa

Azra isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Aydın
Z: Zuhal
R: Reis
A: Aydın

Azra İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Azra ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Azra ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Azra ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Azra İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 15 yorum yapılmıştır.

Azra Akın
08.05.2020

Adım Azra, Azra Akın'a hayran olan babam tarafından konmuş ismim. Ama ben Azra Akın'dan daha güzelim.

Azra Abay
09.05.2019

Çok iyi.

Azranur Kapçak
05.02.2019

Cooooooook güzel bir ismim var🤗🤗.

Azra Ceren Celık
04.02.2019

Ben cok begendım ısımlerı ve anlamlarını kuranda oldugunada cok sevındım.

Ayşe Melda Gültekin
04.02.2019

Birazcık sinirli.

Azra Karamustafaoğlu
26.01.2019

Azra çetesi var bildiğin neyse azra ismi yaşaaaaaaa.

Azra Bulbul
20.12.2018

İyiki böyle ismim var azra isminin çok güzel bir anlamı var❤💜❤💜😊😊.

Azra Demirkol
10.06.2018

İsmimi çok seviyorum.

Azra Gökalp'a Cevap
21.05.2018

Azra sende azra akın kadar güzel misin? :).

Azra Gökalp
21.05.2018

Azra akın'dan dolayı adım azra olmuş :) anlamı da çok güzel ve analizler bana uyuyor canlar.

Azra
03.04.2018

Yaşaa ismime bayılıyorum :)).

Azrayıldırım
13.04.2017

Benimadımdaazra.

Nuriye
07.03.2017

Kızımın adıda azra ismi ona çok yakışıyor. Güzel bir isim zten. Kızımı çok seviyorum.

Burhan Leblebici
04.02.2017

Ankaranın bağları.

Ecrin
04.02.2017

Çok yardımcı oldu tsk.