İsim Arama

Zakariyya İsminin Anlamı Nedir? Zakariyya Ne Demek?

Zakariyya ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Zakariyya isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Zakariyya isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Zakariyya isminin anlamı nedir? Zakariyya ne demek?

Zakariyya isminin anlamı nedir?
  • Zakariyya isminin cinsiyeti: Erkek
  • Zakariyya isminin kökeni: Arapça
  • Zakariyya isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Zakariyya ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Zakariyya ismindeki harf sayısı: 9
  • Zakariyya isminin rengi: Mavi
  • Zakariyya isminin nitelikeri: Uyumsuz, İnatçı, Hayalperest, Komik, Yaramaz, Maceracı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Zakariyya

Zakariyya isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Zakariyya ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Zakariyya isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Zakariyya İsmiyle Uyumlu İsimler

Zakariyya İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Ruqayya, Zakire, Rayya, Zakiya, Saniyya, Fikriyya, Füreyya, Müheyya, Zakiah, Reyya

Zakariyya İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Zakir, Zakiyya, Zaki, Zakariyya, Süreyya, Zakai

Zakariyya ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Zakariyya İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Zakariyya İsmi Konulabilir Mi?

Zakariyya isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Zakariyya isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Zakariyya İsmi Caiz Mi?

Zakariyya ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Zakariyya isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Zakariyya İsminin Özellikleri

Zakariyya isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Zakariyya İsminin Sayı Analizi

Zakariyya isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Z: 29
A: 1
K: 14
A: 1
R: 21
İ: 12
Y: 28
Y: 28
A: 1

Zakariyya isminin numerolojik değeri: 135

Zakariyya İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 8 olanlar:ÖZGÜR

Karakterinin en belirgin özelliği özgürlükçülük.Bir kişiye ya da bir yere bağlanmaktan hoşlanmıyorsun.Monoton bir yaşam sana göre değil.Bulunduğun ortam seni mutlu ediyor olsa bile, oraya bağlanmak istemiyorsun.Hayatının her alanında böyle davranıyorsun.Kısıtlanmayacağın işlerde çalışmak istiyorsun.Özgürlüğüne gelen en ufak bir tehdit istifa etmene neden olabiliyor.Bu nedenle, kendi işini kurma ve patron olma taraftarısın.Baskıcı bir aileye sahipsen genç yaşta evden ayrılabilirsin.Kimsenin sana karışmadığı, rahat bir yaşam kurmak istiyorsun.Özgürlüğüne olan düşkünlüğün karşı cinsle olan ilişkilerini de etkiliyor.Kıskanç ve seni kısıtlayan biriyle beraber olmana imkan yok.Aradığın özellikler ise neşe ve zeka.

Zakariyya İsmi İle Akrostiş Şiirler

Zehretme arık bu gününü de..
Aylar birbirini kovalıyor, zaman akıyor
Kavurur içimi, kalbimi hoş tutar bir tutam aşk sözü.
Aylar birbirini kovalıyor, zaman akıyor
Rahat uyuyamazdım saçının kokusu duymayınca,
İçimi ısıtan bir buruk keder.
Yollarım ve yüreğim sana çıkıyor
Yollarım ve yüreğim sana çıkıyor
Aylar birbirini kovalıyor, zaman akıyor

Zakariyya İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Zakariyya isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Zakariyya

Zakariyya İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Zakariyya isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Zakariyya

Zakariyya İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Zakariyya isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Zakariyya

Zakariyya İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Zakariyya ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Zakariyya İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Zakariyya ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Bilimsel, Girişken, Romantik, Maceracı, Enerjik, Gezgin olmalarıdır.

Zakariyya İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Zakariyya ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Hurafeci, Agresif, Kıskanç, Gaddar, Kırılgan, Geçmişte Yaşayan olmalarıdır.

Zakariyya isminin Notasyonları Nelerdir?

Zakariyya isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Z: Zonguldak
A: Adana
K: Kars
A: Adana
R: Rize
İ: İzmir
Y: Yozgat
Y: Yozgat
A: Adana

Zakariyya Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zühtü
A: Ahmet
K: Kadri
A: Ahmet
R: Rasim
İ: İrfan
Y: Yahya
Y: Yahya
A: Ahmet

Zakariyya isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zulu
A: Alfa
K: Kilo
A: Alfa
R: Romeo
İ:
Y: Yankee
Y: Yankee
A: Alfa

Zakariyya isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zuhal
A: Aydın
K: Kalyon
A: Aydın
R: Reis
İ: İstif
Y: Yılmaz
Y: Yılmaz
A: Aydın

Zakariyya İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Zakariyya ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Zakariyya ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Zakariyya ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Zakariyya İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.