İsim Arama

Zakai İsminin Anlamı Nedir? Zakai Ne Demek?

Zakai ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Zakai isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Zakai isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Zakai isminin anlamı nedir? Zakai ne demek?

Zakai isminin anlamı nedir?
  • Zakai isminin cinsiyeti: Erkek
  • Zakai isminin kökeni: Arapça
  • Zakai isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Zakai ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Zakai ismindeki harf sayısı: 5
  • Zakai isminin rengi: Mavi
  • Zakai isminin nitelikeri: Uyumsuz, İnatçı, Hayalperest, Yaramaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Zakai

Zakai isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Zakai ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.

Zakai isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Zakai İsmiyle Uyumlu İsimler

Zakai İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Zakiah, Zakiya, Zakire, Zakiyah

Zakai İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Zakai, Zekai, Zakariyya, Zakir, Zaki, Malakai, Zakiyya

Zakai ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Zakai İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Zakai İsmi Konulabilir Mi?

Zakai isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Zakai isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Zakai İsmi Caiz Mi?

Zakai ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Zakai isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Zakai İsminin Özellikleri

Zakai isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Zakai İsminin Sayı Analizi

Zakai isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Z: 29
A: 1
K: 14
A: 1
İ: 12

Zakai isminin numerolojik değeri: 57

Zakai İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Zakai İsmi İle Akrostiş Şiirler

Ziyan oldu bencilliklerim yüzünden işleyen zamanım
Aşkını her yerde haykırıyorum ben
Kalbim seninle atıyor inan bir bilsen
Aşkını her yerde haykırıyorum ben
İnsan sevdikçe yaşar, unutma bunu sevgilim

Zakai İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Zakai isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Zakai

Zakai İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Zakai isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Zakai

Zakai İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Zakai isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Zakai

Zakai İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Zakai ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Zakai İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Zakai ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Bilimsel, Girişken, Romantik, Enerjik olmalarıdır.

Zakai İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Zakai ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Hurafeci, Agresif, Kıskanç, Kırılgan olmalarıdır.

Zakai isminin Notasyonları Nelerdir?

Zakai isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Z: Zonguldak
A: Adana
K: Kars
A: Adana
İ: İzmir

Zakai Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zühtü
A: Ahmet
K: Kadri
A: Ahmet
İ: İrfan

Zakai isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zulu
A: Alfa
K: Kilo
A: Alfa
İ:

Zakai isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zuhal
A: Aydın
K: Kalyon
A: Aydın
İ: İstif

Zakai İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Zakai ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Zakai ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Zakai ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Zakai İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.