İsim Arama

Yaman İsminin Anlamı Nedir? Yaman Ne Demek?

Yaman ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Yaman isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Yaman isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Yaman isminin anlamı nedir? Yaman ne demek?

Yaman isminin anlamı nedir?
  • Yaman isminin cinsiyeti: Erkek
  • Yaman isminin kökeni: Türkçe
  • Yaman isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Yaman ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Yaman ismindeki harf sayısı: 5
  • Yaman isminin rengi: Mavi
  • Yaman isminin nitelikeri: Maceracı, İnatçı, Uyumlu, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Yaman

Yaman isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Yaman ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Yaman isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Yaman İsmiyle Uyumlu İsimler

Yaman İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Iman, Dilman, Hıraman, Şuman, Peyman, Şaduman, Hanüman, Keriman, Leman, Ezman

Yaman İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Osman, Okman, Gılman, Arıman, Acarman, Oyman, Yamansoy, Suleiman, Nayman, Yamanöz

Yaman ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Yaman İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Yaman İsmi Konulabilir Mi?

Yaman isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Yaman isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Yaman İsmi Caiz Mi?

Yaman ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Yaman isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Yaman İsminin Özellikleri

Yaman isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Yaman İsminin Sayı Analizi

Yaman isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Y: 28
A: 1
M: 16
A: 1
N: 17

Yaman isminin numerolojik değeri: 63

Yaman İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Yaman İsmi İle Akrostiş Şiirler

Yoktu mutlu olmam için bir neden canım
Aşkımı bir gör birde kendini
Mazide değil her an benlesin
Aşkımı bir gör birde kendini
Nedensiz güldürür yüzümü umut verirsin

Yaman İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Yaman isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Yaman

Yaman İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Yaman isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Yaman

Yaman İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Yaman isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Yaman

Yaman İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Yaman Okay: Yaman Okay, 1951 yılında Giresun ilinin ilçesi Tirebolu’da doğmuştur. Babası Sinop ilinin ilçesi Ayancık'taki Ziraat Bankası Şubesine müdür olarak atandı. İlkokul ve ortaokulu Ayancık'ta okudu. Liseyi İstanbul’da Aksaray Özel Bilir Kolejinde bitirdi. Sonra da Şişli Siyasal Bilgiler Yüksekokulu'nda okuduktan sonra “Bir Yol” adlı oyunla amatör olarak sanat yaşamına atıldı. Ankara Sanat Tiyatrosunda profesyonel olaara Sanat Tiyatrosunda El Kapısı, Leipzig Duruşması, Ana, Komün Günleri, Sakıncalı Pi...
Yaman İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Yaman ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Gezgin, Girişken, Zeki, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Yaman İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Yaman ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Geçmişte Yaşayan, Agresif, Sanat Yönü Başarısız, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Yaman isminin Notasyonları Nelerdir?

Yaman isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Y: Yozgat
A: Adana
M: Muş
A: Adana
N: Niğde

Yaman Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yahya
A: Ahmet
M: Mehmet
A: Ahmet
N: Nizam

Yaman isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yankee
A: Alfa
M: Mike
A: Alfa
N: November

Yaman isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yılmaz
A: Aydın
M: Merih
A: Aydın
N: Neptün

Yaman İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Yaman ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Yaman ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Yaman ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Yaman İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.