İsim Arama

Yakup İsminin Anlamı Nedir? Yakup Ne Demek?

Yakup ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Yakup isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Yakup isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Yakup isminin anlamı nedir? Yakup ne demek?

Yakup isminin anlamı nedir?
  • Yakup isminin cinsiyeti: Erkek
  • Yakup isminin kökeni: Arapça
  • Yakup isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Yakup ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Yakup ismindeki harf sayısı: 5
  • Yakup isminin rengi: Mavi
  • Yakup isminin nitelikeri: Maceracı, İnatçı, Hayalperest, Modern, Haylaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Yakup

Yakup isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Yakup ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
P: Her ortamda özgüvene sahiptir ve herkes bunun farkındadır. Kendinden çok emindir.

Yakup isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Yakup İsmiyle Uyumlu İsimler

Yakup İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Yakira

Yakup İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Yakub, Yakup, Yakar

Yakup ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Yakup İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Yakup İsmi Konulabilir Mi?

Yakup isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Yakup isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Yakup İsmi Caiz Mi?

Yakup ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Yakup isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Yakup İsminin Özellikleri

Yakup isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Entellektüel ve genel kültürü çok geniş olan insanlardır. İnsanların ilk izlenimleri çok pozitiftir. Ancak biraz mesafeli bulabilirler. Hislerine çok güvenirler ve hisleriyle hareket ederler. Ancak bazen hislerine güvenerek sabırsızlık yapabilir ve başarısız olabilirler. Olayları akışına bırakmaları ve zaman konusunda biraz da toleranslı olmaları gerekebilir.

Yakup İsminin Sayı Analizi

Yakup isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Y: 28
A: 1
K: 14
U: 25
P: 20

Yakup isminin numerolojik değeri: 88

Yakup İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Yakup İsmi İle Akrostiş Şiirler

Yok hatrınız artık bende bakmam bile yüzünüze
Aşkım yüreğim sevdiğim Ceydam
K ablim attığı sürece sen içinde kalacaksın
Uğruna neler yaparım yarim inan bir bilsen
Prenseslerden bile daha güzelsin

Yakup İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Yakup isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Yakup

Yakup İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Yakup isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Yakup

Yakup İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Yakup isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Yakup

Yakup İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Yakup Satar: 2 Nisan 2008 tarihinde hayata gözlerini yuman I. Dünya Savaşı’nın son Türk gazisi. I. Dünya Savaşı’nda Irak Cephesi’nde savaşmış olan Yakup Satar, İstiklal Madalyası sahibiydi. Yakup Satar, 1898 yılında, Kırım’da dünyay geldi. Annesi Bahtlı Hanım, babası ise Hızır Bey’di. Ailesi ile beraber 5 yaşındayken Eskişehir’e göçen Satar, 1915 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı. 1917 yılında özel bir görevle Bağdat’a giden 50 kişilik Osmanlı birliğinin içerisinde yer alan Satar, bu görevin iptal edilmesiyl...
  • Yakup Kadri Karaosmanoğlu: "Yaban", "Kiralık Konak" ve "Sodom ve Gomore" gibi romanlarıyla tanınan oyun, gazete ve roman yazarı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 27 Mart 1889'da Kahire'de doğdu. Babası Karaosmanoğulları'ndan Abdülkadir Bey, annesi ise İkbal Hanım'dı. Eğitim hayatına ailesiyle birlikte gittiği Manisa'da başladı. Mısır'daki çocukluk günlerinde babasının zengin kütüphanesinden yararlanmaktaydı. 1903'te girdiği İzmir İdadisi'nde Ömer Seyfettin, Şahabettin Süleyman ve Baha Tevfik ile tanıştı. Babasının ölümü üzerine...
  • Yakup Yavru: Geniş Aile isimli dizide, okul müdürü olarak tanındı.Yakup Yavru, 1 Mart 1952 tarihinde Amasya’da doğmuştur. Fakir bir ailenin çocuğu olarak büyüdü. Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra öğretmen olarak vazifesi gereği birçok şehirde görev yapmıştır. Öğretmenlikten emekli olduktan sonra sinema hayatına başladı. Yakup Yavru, ilk önceleri figüran96 yılında “Bana Sevgiyi Anlat” filminde Gazino Patronu karakterini canlandırdı. 1997 yılında yapımcılığını Türker İnanoğlu’nun, yönetmenliğini; Temel Gürsu...
Yakup İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Yakup ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Gezgin, Girişken, Romantik, Misafirperver, Özgüvenli olmalarıdır.

Yakup İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Yakup ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Geçmişte Yaşayan, Agresif, Kıskanç, Aceleci, Kendini Beğenmiş olmalarıdır.

Yakup isminin Notasyonları Nelerdir?

Yakup isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Y: Yozgat
A: Adana
K: Kars
U: Uşak
P: Polatlı

Yakup Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yahya
A: Ahmet
K: Kadri
U: Ufuk
P: Poyraz

Yakup isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yankee
A: Alfa
K: Kilo
U: Uniform
P: Papa

Yakup isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yılmaz
A: Aydın
K: Kalyon
U: Umman
P: Poyraz

Yakup İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Yakup ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Yakup ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Yakup ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Yakup İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.