İsim Arama

Recep İsminin Anlamı Nedir? Recep Ne Demek?

Recep ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Recep isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Recep isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Recep isminin anlamı nedir? Recep ne demek?

Recep isminin anlamı nedir?
 • Recep isminin cinsiyeti: Erkek
 • Recep isminin kökeni: Arapça
 • Recep isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Recep ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Recep ismindeki harf sayısı: 5
 • Recep isminin rengi: Mavi
 • Recep isminin nitelikeri: Komik, Çalışkan, Huysuz, Haylaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Recep

Recep isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Recep ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
C: Konuşma ve yazma yetenekleri olan kişilerdir. Genellikle çok fazla kitap okurlar.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
P: Her ortamda özgüvene sahiptir ve herkes bunun farkındadır. Kendinden çok emindir.

Recep isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Recep İsmiyle Uyumlu İsimler

Recep İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Recep İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Reca, Recep, Recai

Recep ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Recep İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Recep İsmi Konulabilir Mi?

Recep isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Recep isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Recep İsmi Caiz Mi?

Recep ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Recep isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Recep İsminin Özellikleri

Recep isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Açık sözlü ve iyimser insanlardır.Mantıktan önce duygularıyla hareket eden insanlardır. Hisleri oldukça kuvvetlidir ve hislerine güvenerek davranırlar. Kendilerini oldukça net ifade edebilirler. Hazır cevap insanlardır. Hayatı dolu dolu ve keyifli yaşamayı severler.

Entellektüel ve genel kültürü çok geniş olan insanlardır. İnsanların ilk izlenimleri çok pozitiftir. Ancak biraz mesafeli bulabilirler. Hislerine çok güvenirler ve hisleriyle hareket ederler. Ancak bazen hislerine güvenerek sabırsızlık yapabilir ve başarısız olabilirler. Olayları akışına bırakmaları ve zaman konusunda biraz da toleranslı olmaları gerekebilir.

Recep İsminin Sayı Analizi

Recep isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

R: 21
E: 6
C: 3
E: 6
P: 20

Recep isminin numerolojik değeri: 56

Recep İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Recep İsmi İle Akrostiş Şiirler

Rica ediyorum yüzün düşmesin yere
En büyük sevdam sensin ey yarim
Cezamı yoksa ödülmü ıssız geceler bana
En büyük sevdam sensin ey yarim
Prensim sevdiğim yarınım olsan olmaz mı yar

Recep İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Recep isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Recep

Recep İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Recep isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Recep

Recep İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Recep isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Recep

Recep İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2003 yılından beri (59., 60. ve 61. Dönem) başbakanı ve 2002 yılından beri Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucusu ve genel başkanıdır.10 Ağustos 2014 tarihinden itibaren de Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanıdır. Aslen Rizeli olan Recep Tayip Erdoğan 26 Şubat 1954 yılında, Kasımpaşa’da ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğdu. BabasıAhmet Erdoğan, annesi ise Tenzile Erdoğan'dı. Babası, deniz yollarında kıy...
 • Recep Aktuğ: Mehmet Recep Aktuğ; 13 mayıs 1954 de izmir çeşme'de doğan sanatçı, ilk ve orta eğitimini izmir'de tamamladı. 1973 yılında liseye devam ederken anadolu pop tarzında müzik yaptığı “Gelenek” adlı bir müzik grubu vardı. İlk profesyonel çalışmasını da bu grupla izmir “Mogambo” gece klubü'nde yaptı. Kendisi gibi oyuncu olan Zeynep Aktuğ’un (d.1985) babasıdır. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Şişli kulunda okurken “Grup Stüdyo” adlı bir gruba katıldı. Siyasal Bilgiler'de dört sene okuduktan sonra TM ...
 • Recep Akdağ: 24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümet'te Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi.Recep Akdağ, 8 Mayıs 1960 tarihinde Erzurum, İspir’de doğmuştur. Babasının adı Yahya, annesinin adı Zekiye'dir. İlkokul, ortaokulu Erzurum’da okudu. Daha sonra Ankara’ya gelerek Ankara Atatürk Lisesi’nde okudu ve mezun oldu. Üniversite eğitimini Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaptı. Doktor olarak mezun olduktan sonra Aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu. Bir yıl süreyle Lond...
 • Recep Bakırcı: (HEPAR) Hak ve Eşitlik Partisi Genel BaşkanıRecep Bakırcı, 1968 yılında Burdur’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Burdur'da tamamladı. Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu. Halen serbest avukatlık yapmaktadır. Askerlik görevini, Hava Kuvvetleri Komutanaire Başkanlığı’nda yedek subay olarak tamamladı.Recep Bakırcı, evlidir ve iki çocuğu vardır.Hak ve Eşitlik Partisi (HE...
 • Recep Özcan: Recep Özcan, Fenerbahçe Spor Kulübünün 5935 sicil numaralı Genel Kurul ve Yüksek Divan Kurulu Üyesidir. Eski Fenerbahkanlığı döneminde de F.Bahçe Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Recep Özcan, Tansu Çiller Hükümeti döneminde Başbakan Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. Haluk Ulusoy Federasyonu’nda Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu Başkan Vekilliği görevinde de bulundu. 22 Temmuz 2007 XXIII. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Genç Parti’den Sinop milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.Recep...
 • Recep Yazıcıoğlu: Recep Yazıcıoğlu, 2 Haziran 1948 da Trabzon’un Sürmene ilçesi Yılmazlar köyü Köprübaşı'nda doğmuştur. İbişoğulları'ndan müftü Mustafa ve Fatma Yazıcıoğlu çiftinin ilk çocukları olarak dünyaya gelir. 5 kardeştirler.İlkokulu Köprübaşı'nda okur. Recep Yazıcıoğlu’nun İlkokuldan sınıf arkadaşı Adnan Kahveci’dir. Babası müftü olduğu için tayini Muğla Milas'a çıkar, oraya giderler.Orta okulu ve liseyi Milas’ta okur. Ankara Hukuk Fakültesi'ni kazanır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni tamamladıktan...
Recep İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Recep ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Maceracı, Duygusal, Soğukkanlı, Özgüvenli olmalarıdır.

Recep İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Recep ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Gaddar, Gereksiz İnatçı, Tembel, Kendini Beğenmiş olmalarıdır.

Recep isminin Notasyonları Nelerdir?

Recep isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

R: Rize
E: Edirne
C: Ceyhan
E: Edirne
P: Polatlı

Recep Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

R: Rasim
E: Ekrem
C: Cemal
E: Ekrem
P: Poyraz

Recep isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

R: Romeo
E: Echo
C: Charlie
E: Echo
P: Papa

Recep isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

R: Reis
E: Engin
C: Cemal
E: Engin
P: Poyraz

Recep İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Recep ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Recep ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Recep ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Recep İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 3 yorum yapılmıştır.

Recep Korkusuz
12.01.2019

Teşekkürler.

Recep Demir
16.12.2018

Hayal dunyası.

Recep Bulut Turan
16.07.2018

Bana yardım ettiğin için teşekürler.