İsim Arama

Timur İsminin Anlamı Nedir? Timur Ne Demek?

Timur ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Timur isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Timur isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Timur isminin anlamı nedir? Timur ne demek?

Timur isminin anlamı nedir?
 • Timur isminin cinsiyeti: Erkek
 • Timur isminin kökeni: Türkçe
 • Timur isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Timur ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Timur ismindeki harf sayısı: 5
 • Timur isminin rengi: Mavi
 • Timur isminin nitelikeri: Romantik, Yaramaz, Uyumlu, Modern, Komik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Timur

Timur isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Timur ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.

Timur isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Timur İsmiyle Uyumlu İsimler

Timur İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Timona, Timandra

Timur İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Esentimur, Timun, Aytimur, Omur, Timur, Timurkan, Teymur, Timurhan, Timurtaş, Timothey

Timur ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Timur İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Timur İsmi Konulabilir Mi?

Timur isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Timur isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Timur İsmi Caiz Mi?

Timur ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Timur isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Timur İsminin Özellikleri

Timur isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Timur İsminin Sayı Analizi

Timur isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

T: 24
İ: 12
M: 16
U: 25
R: 21

Timur isminin numerolojik değeri: 98

Timur İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Timur İsmi İle Akrostiş Şiirler

Teslim olduğum günden bu yana kalbim seninle atıyor
İçinden at tüm hüzünleri
Mahsum yüzlü bu güzel yârim nereler’de.
U zaklarda aramıyorum seni
Razıysan benle bir ömür yaşamaya

Timur İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Timur isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Timur

Timur İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Timur isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Timur

Timur İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Timur isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Timur

Timur İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Timur: Tarihin gördüğü en büyük askeri ve siyasi dehalardan biri olarak kabul edilen Timur, sağ ayağı aksak kalacak şekilde darbe aldığından dolayı kendisine Farsça Timurlenk, Türkçe olarak ise Aksak Timur denilmekteydi.Timur, 8 Nisan 1336 tarihindeÖzbekistan’da Şehr-i-Sebz şehri Hoca Ilgar köyünde doğmuştur.Babası, Barlas oymağının beyi Turagay (Turgay), annesi Tekine Hatun idi. Barlas boyu Orta Asya’dan gelen bir Türk kavmidir. O devirde Barlas boyu Çağatay Hanlığı’na bağlı idi. Timur aslen Moğoldur....
 • Timur Acar: Timur Acar, 22 Aralık 1979 tarihinde5 kişilik işçi bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da doğmuştur. Bir abisi ve bir de ablası var. Aslen Gürcistan kökenlidir. Çocukluğu Almanya’da geçmiştir. 1984 yılında temelli dönüş yapıp Sakarya'nın Karasu ilçesine yerleşti. 1999 yılında tiyatro ile ilgilenmeye başlayınca İzmir 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi’nde tiyatro ile ilgili 4 yıl eğitim alıp mezun oldu. Sonra istanbul’da, 2006’da Oyun Atölyesi’nde Shakespeare’in Hırçın Kız oyunuyla gerçek o...
 • Timur Selçuk: Türk pop müziği yorumcusu, besteci ve piyanist olan Selçuk, çoksesli müziğin duayenleri arasında yerini almıştır. Münir Nurettin Selçuk’un oğlu olan Timur, 1946 yılında istanbul’da doğdu.Galatasaray Lisesi’nde eğitimine devam ederken, İstanbul Belediye Konservatuarı’nın piyano bölümünde de öğrenim gördü.Liseyi bitirdikten sonra Paris’e giderek Müzik Öğretmen Okulu’nun bestecilik ve orkestra yönetimi bölümlerini bitirdi.1964-1969 yılları arasında Ecole Normale de Musique’de piyano, kompozisyon ve...
 • Timur Savcı: Timur Savcı, 1975 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Adana Erkek Lisesini bitirdi. Babası Seyhan Savcı Adana’da sebze-meyve komisyonculuğu yapıyordu. Lise bitene kadar çocukluğu Adana’da geçmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukustanbul’a geldi. Üniversitede okurken ilk birkaç sene teyzesinin yanında kalırken harçlığını kazanmak için Cafe In’de garsonluk gibi işlerde çalıştı. Bu sırada bir DJ’le arkadaş oldu. Çalıştığı kafeden çıkıp sabaha karşı kapanan yerlerde DJ’lik yapmaya başladı.1995 yılında, ...
 • Timur Kunt: Timur Kunt, 5 Mart 1974 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Turizmci Mehmet Kunt’un oğludur. Babası Türkiye Hilton otellerinin eski Genel Müdürüdür. Annesi; babasının ilk eşi olan Hollandalı hanımıdır. Sinan (d.1977) adında kardeşi vardır. Yüksek öğrenimlerini Hollanda’da yaptı. Şahan Gökbakar’la yakın arkadaş olan Timur Kunt, Şahan Gökbakar’ın yönettiği “Celal ile Ceren” filminde oynadı.Timur Kunt, Nisan 2013 tarihinde başlayıp Show TV’de yayınlanan “Ben Burdan Atlarım” yarışmacıları arasında oldu...
Timur İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Timur ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Canayakın, Enerjik, Zeki, Misafirperver, Maceracı olmalarıdır.

Timur İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Timur ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sessiz, Kırılgan, Sanat Yönü Başarısız, Aceleci, Gaddar olmalarıdır.

Timur isminin Notasyonları Nelerdir?

Timur isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

T: Tokat
İ: İzmir
M: Muş
U: Uşak
R: Rize

Timur Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Temel
İ: İrfan
M: Mehmet
U: Ufuk
R: Rasim

Timur isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Tanfo
İ:
M: Mike
U: Uniform
R: Romeo

Timur isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Turgut
İ: İstif
M: Merih
U: Umman
R: Reis

Timur İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Timur ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Timur ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Timur ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Timur İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.