İsim Arama

Selamet İsminin Anlamı Nedir? Selamet Ne Demek?

Selamet ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Selamet isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Selamet isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Selamet isminin anlamı nedir? Selamet ne demek?

Selamet isminin anlamı nedir?
  • Selamet isminin cinsiyeti: Kız
  • Selamet isminin kökeni: Arapça
  • Selamet isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Selamet ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Selamet ismindeki harf sayısı: 7
  • Selamet isminin rengi: Pembe
  • Selamet isminin nitelikeri: Dürüst, Çalışkan, Gösterişli, İnatçı, Uyumlu, Romantik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Selamet

Selamet isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Selamet ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.

Selamet isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Selamet İsmiyle Uyumlu İsimler

Selamet İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Rahmet, Şeremet, Şazimet, Selenga, Güldemet, Selnur, Selma, Selay, Selvinaz, Sele

Selamet İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Selmi, Selam, Sermet, Emet, Selâtin, Mehmet, Abdüssamet, Selekman, Selami, Selis

Selamet ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Selamet İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Selamet İsmi Konulabilir Mi?

Selamet isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Selamet isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Selamet İsmi Caiz Mi?

Selamet ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Selamet isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Selamet İsminin Özellikleri

Selamet isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Çok atak insanlardır. Olayların gidiş yönüne göre karar verirler. Yaşayarak öğrenmeyi severler. Ancak bazı zamanlarda karar verme süreleri uzar ve başarısız olabilirler. Oldukça dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Atak olmaları nedeniyle sakarlıkları da olabilir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Selamet İsminin Sayı Analizi

Selamet isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

S: 22
E: 6
L: 15
A: 1
M: 16
E: 6
T: 24

Selamet isminin numerolojik değeri: 90

Selamet İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 7 olanlar:MERHAMETLİ

Karakterinin en belirgin özelliği merhamet.Herkese ikinci bir şans vermekten yanasın.Yapılan hataları daima affediyor ve unutuyorsun.Kinci değilsin.Ancak bazen insanlar bu yönünü sömürebiliyor.Bu nedenle, kimi zaman üzülüyorsun.Fakat gerçek dostların senin iyi niyetini ve merhametini takdir ediyorlar.Dünyevi şeylere bağlılığın yok.Hayatın fani, kırgınlıkların saçma olduğunu savunuyorsun.Bu nedenle, dostlarına karşı çok titiz ve hoşgörülü davranıyorsun.Zor durumda olan insanlara yardım etmekten hoşlanıyorsun.Herkesi mutlu görmek istiyorsun.Karşı cinste aradığın özellikler ise iyi niyet ve samimiyet.

Selamet İsmi İle Akrostiş Şiirler

Sana sarılmak belki en büyük hayalim,belki en masumca dileğim
En büyük sevdam sensin ey yarim
Lafta sözde değildi sana sevdam
Andıkça adını içim parçalanır
Mutluluk kaynağım sensin
En büyük sevdam sensin ey yarim
Tutsağın olduğum gözlerini

Selamet İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Selamet isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Selamet

Selamet İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Selamet isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Selamet

Selamet İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Selamet isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Selamet

Selamet İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Selamet ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Selamet İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Selamet ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Espirili, Duygusal, Yetenekli, Girişken, Zeki, Canayakın olmalarıdır.

Selamet İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Selamet ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Baskıcı, Gereksiz İnatçı, Obur, Agresif, Sanat Yönü Başarısız, Sessiz olmalarıdır.

Selamet isminin Notasyonları Nelerdir?

Selamet isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

S: Sinop
E: Edirne
L: Lüleburgaz
A: Adana
M: Muş
E: Edirne
T: Tokat

Selamet Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Serhat
E: Ekrem
L: Lokum
A: Ahmet
M: Mehmet
E: Ekrem
T: Temel

Selamet isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Sierra
E: Echo
L: Lima
A: Alfa
M: Mike
E: Echo
T: Tanfo

Selamet isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Seydi
E: Engin
L: Levent
A: Aydın
M: Merih
E: Engin
T: Turgut

Selamet İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Selamet ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Selamet ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Selamet ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Selamet İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.