İsim Arama

Mina İsminin Anlamı

Anne ve baba adayları doğacak çocuklarına isim araştırması yaparken, Mina isminin anlamını merak ediyorlar. Konu hakkında aranan bir diğer konu başlığı da Mina isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Mina isminin anlamı nedir? Mina ne demek?

  • Mina isminin cinsiyeti: Kız
  • Mina isminin kökeni: Arapça
  • Mina isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Mina ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Mina ismindeki harf sayısı: 4
  • Mina isminin rengi: Pembe
  • Mina isminin nitelikeri: Uyumlu, Yaramaz, Misafirperver, İnatçı

Mina İsminin Anlamı Nedir? Mina Ne Demek?

Mina isminin anlamı nedir?

Mina İsminin Analizi

Mina isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Mina ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Sizin gizil gücünüz paylaşımcılıktır. Sempatinizi ve anlayışınızı geliştirmeyi öğrenmelisiniz. Paylaşım sadece iki kişi arasında olmaz, gurup içinde işbirliği yapmayı öğrenin. Nazik ve saygılı olun, siz titiz ve arkadaş canlısı bir kişisiniz. Evrensel barışı sağlamak için çalışacaksınız. Paylaşımcılık her zaman için sadece iki kişi arasında değildir, bu ortaklığı tüm evrene yayın.

İfadenizi, hayatınızı paylaşanlar arasında uyum yaratarak ortaya koyacaksınız.Her zaman geri planda kalmayı tercih ediyorsunuz.Tinsel çalışmalarınızı kollektif olarak yapacaksınız.Duygusal doğanız sizi yeteneklerinizi gizleyecek kadar mütevazi yapıyor.Hayata ilgisizlikle bakmaya çalışın, aksi takdirde aşırı duygusal tepkileriniz size zarar verebilir

Mina İsminin Harf ve Sayı Analizi

Mina isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Mina İsmiyle Uyumlu İsimler

Mina İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Thina, Yosephina, Adamina, Jensina, Serefina, Ecaterina, Tryphaina, Thamina, Minnet, Semina

Mina İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Minos, Minas, Sirina, Zarina, Sina, Mekselina, Gemina, Minşar, Zelina, Idina

Mina ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Mina İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Mina İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Mina ismi kuranda Geçmiyor. Bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez. Kuran'da geçmese de koyabileceğimiz çok sayıda güzel ve anlamlı isimler bulunmaktadır. Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

Mina İsmi Konulabilir Mi?

Mina isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Mina isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Mina İsmi Caiz Mi?

Mina ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Mina isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Mina İsminin Diyanetteki Anlamı

Mina isminin diyanetteki anlamı bulunamadı! Sitemizde yer alan bilgilere göre Mina isminin anlamı: Mina ismi Arapça bir isimdir. Mekke’de hacıların şeytan taşlanan bölgeye de “Mina” denilmektedir. Ancak Mina isminin şeytanların evi ve benzeri bir anlamı yoktur. Zira bazı sitelerde böyle yazmaktadır. Bu kaynağı olmayan bir bilgidir. Mina isminin anlamlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Billur, şeffaf.
2. Şarap şişesi.
3. Mine.
4. Gökyüzü.
5. Ar. Liman, iskele

Mina İsmiyle İlgili Verilen Fetva

Benim Mina ismi hakkında sormak istediğim bir sorum olacak. Doğacak olan çocuğumuza Mina ismini koymayı düşünüyoruz. İsim anlamının güzel ve dinen cazip olmasını istiyoruz. Sizce Mina ismin koymanın bir sakıncası var mı? .

Mina ismini koymanızda her hangi bir sakınca ve engel yoktur. Bize göre çok güzel isim koymuş olursunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Mina İsminin Özellikleri

Mina isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Mina İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Mina İsmi İle Akrostiş Şiirler

Mazide kalsın hep kötü günler
İsimlerimiz hafızalara kazınsın
Ne olur yüreğimde bir tek sen ol
Anlayacaklar sevda zamanı yakın

Mina İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Mina isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Mina

Mina İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Mina isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Mina

Mina İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Mina isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Mina

Mina İsminin Diğer Dillerde Yazılışı

Mina isminin diğer dillerde yazılışına bakıyorsunuz.

Mina isminin Arapça Yazılışı: Çevrilemedi

Mina isminin Osmanlıca Yazılışı: Çevrilemedi

Mina isminin Japonca Yazılışı: Çevrilemedi

Mina isminin Korece Yazılışı: Çevrilemedi

Mina isminin Çince Yazılışı: Çevrilemedi

Mina İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Mina Urgan: Yazar, filolog, profesör, çevirmen. İngiliz edebiyatının en önemli eserlerini Türk literatürüne kazandırmıştır. Thomas Malory, Henry Fielding, Balzac, Aldous Huxley, Graham Greene, William Golding, John Galsworthy ve Shakespeare’in eserlerini çevirmenin yanı sıra yazdığı Bir Dinozorun Anıları ve Bir Dinozorun Gezileri isimlerindeki iki kitabıyla da okuyucudan büyük ilgi görmüştür. Cumhuriyet tarihini yaşamış, Cumhuriyet aydınlarıyla birlikte olmuş, medeniyetin gerektirdiği her türlü yeniliğe ve ...
Mina İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Mina ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Zeki, Enerjik, Sağduyu Sahibi, Girişken olmalarıdır.

Mina İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Mina ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sanat Yönü Başarısız, Kırılgan, Hayal Dünyasında Yaşayan, Agresif olmalarıdır.

Mina isminin Notasyonları Nelerdir?

Mina isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

M: Muş
İ: İzmir
N: Niğde
A: Adana

Mina Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mehmet
İ: İrfan
N: Nizam
A: Ahmet

Mina isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mike
İ:
N: November
A: Alfa

Mina isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Merih
İ: İstif
N: Neptün
A: Aydın

Mina İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Mina ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Mina ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Mina ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Mina İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 25 yorum yapılmıştır.

Yunus Yıldız
08.05.2020

Kızımın adı Mina Mira. Çok tatlı ve yakında bir kardeşi daha olacak inşallah :)

Berrak Doğruyol
06.05.2020

Mina ismi tek başına çok güzel durmuyor. Mina Mira, Mina Duru gibi iki isimle daha güzel oluyor bence. Fikri vermek istedim.

Mina Özcan
06.11.2019

İsmimi gerçekten seviyorum. 13 yaşındayım ve benden büyük olan bazı kişiler bile ismimi bu zamana kadar hiç duymadıklarını söylüyorlar anlamları da çok güzel. Sema adındaki en yakın arkadaşımın da isminin anlamından biri GÖKYÜZÜ. İsmime herkes bayılıyor.

Ceylan Atak
06.11.2019

Ilerde bi kızım olursa şayet ismini solin mina bırakmayı düşünüyorum gercekten cok güzel bir isim solinin anlamida güzel cicek bahçesi demek soylemesi biraz zor gibi görünüyor ama harika bi isim

Yusuf Karayel
06.11.2019

Benim aşkımın adıda Mina , bu ismi her duyuşumda ve görüşümde içim bir hoş oluyor. Onu çoook seviyorum.

Berkay Düzkaya
06.11.2019

Çoğu dilde rastladığım, anlamı güzel ve söylemesi kolay olduğu için kızıma bu ismi koymayı düşünüyorum. Melez bir bebek için ideal 🙂

Admin
04.11.2019

Mina İsminin İstatistikleri

Türkiye’de kaç tane Mina isminden var?: 15.033

İstanbul’da kaç tane Mina isminden var?: 2.643

Eylül Kara
30.10.2019

Mina isminin anlamı aşağıdaki gibidir; Billur, şeffaf. Şarap şişesi. Camın ana maddesi. Arapçada: liman, iskele. Gökyüzü. Mekke’de Şeytan taşlanan yer. Estonca’da “ben” anlamına gelir. Tatarca’da “mayın” anlamına gelir. Nepalc’ede “değerli, kıymetli” anlamına gelir. Paşto dilinde (bir Afgan dili) “aşk” anlamına gelir. Eski Almanca’da “aşk” anlamına gelir. İspanyolca’da “benım” anlamına gelir.

Canan Kaşmir
30.10.2019

Çoğu dilde rastladığım, anlamı güzel ve söylemesi kolay olduğu için kızıma bu ismi koymayı düşünüyorum. Melez bir bebek için ideal 🙂

Kızımın Adı Mina
30.10.2019

Farscada kadın ısmı anlamı papatyamgokmavısı ve mıne. Estonya dılınde ben anlamnda kullanılırmıs napalcede degerlı kıymetlı anlamında, paşto dılınde (bır afgan dılı) ask anlamında, eskı almancada ask , ıspanyolcada ‘benım’ anlamındaymıs

Kızımın Adı Mina
30.10.2019

Adem peygamberde cennetı temennı etmıs.Bundan dolayı buraya mına adı verılmıstır.hz.ibrahimin oglu hz. Ismaili kurban etmek icin goturdugu ve onun ardindan hacilarin seytan tasladiklari mekke yakınlarında seytan taslama alanının oldugu dag. buraya tas atmakta onun zamanindan kalmadir,

Kızımın Adı Mina
30.10.2019

Mina ; kabedeki mina dağının adı.(adem a.s havva anamizla ilk gorusmelerinden sonra gelip ilk kurbanini kestigi ve hacilarin kurbanlarini kesmis olduklari kutsal topraklar Kabedeki dag) hz. Adem (a.s) minadan ayrılmak ısteyınce cebraıl ona ‘temenni et’ demıstır.

Ecrin Kibirsiz
24.10.2019

Bunu okuyan kişi ; Belki seni tanımıyorum...Şu an kiminle nerde neler yapıyorsun bilmiyorum..Ama tek bildiğim ; Bu dünyada yaşayan herkes gibi seninde canını sıkan bazı şeyler oldu.. Birincisi ; Canını sıkan her neyse o şeyin geçeceğini unutma..İkinciside ; Sen her zaman çok değerlisin...

Mina Mina
21.10.2019

Estonca’daki anlamı ise ben anlamındadır. Türkçe’deki birinci tekil olan ben anlamı Mina olarak Estonca’da kullanılıyor. Mina isminin son yıllarda sıklıkla tercih edilmesi ismin birden fazla farklı anlama gelmesine bağlı olarak kullanılıyor.

Mina Mina
21.10.2019

İsmin bir diğer anlamı ise camın ana maddesi olarak belirtiliyor. Bir başka anlamı ise şarap şişesidir. Dinsel anlamda ismin anlamı Mekke’de şeytanın taşlandığı yer olarak da farklı bir anlam olarak değerlendiriliyor.

Mina Mina
21.10.2019

Mina isminin kökeni Arapça, Estonca, Farsça ve Tatarcadan geliyor. Bu isim birden çok anlam ifade etmesi nedeni ile de çok anlamlı isimler arasındaki yerini alıyor. İsmin en belirgin anlamı şeffaf ve billur olarak biliniyor.

Sevil Gölpınar
14.10.2019

Mina ismini çok beğeniyorum ama burada okuduğum yorumlardan sonra biraz korkmadım değil. Ya kızımla çok dalga geçerlerse. :(

Nefes Kaleli
10.10.2019

Miray ismi çok güzel. Kızımın adı Masal olacaktı ama Miray olarak değiştirmeye karar verdim. Miray isminin anlamı çok güzel. Miray ismini çok seviyorum.

Ayfer Aktaş
09.10.2019

Mina ismi çok güzel, dalga geçenler çarpılacak bir gün.

Mina Karatay'a Cevap
04.10.2019

Sesli güldüm :) Mina ismi çok güzel neden dalga geçiyorlar ki sizinle :( Mina ismi çok güzel ama biraz söylemesi zor.

Mina Becerikli
30.09.2019

Mina isminin anlamı çok güzel. Mina ismi Kuran da da geçiyor.

Mina Karatay'a Cevap
21.05.2018

Mina sen canını sıkma. Onu sana diyenlerin ben k... M a... A :).

Mina Dilekcan
21.05.2018

Mina ismi çok güzel. Arap ismi olması dışında tabi. Mina isminin kuranda geçtiğinide biliyorum ve tercih edilebilir isimlerin listesinde en başa geliyor.

Mina Karatay
21.05.2018

Mina ismi her açıdan güzel olsa da çok dalga geçiyorlar okulda benimle :( mina gel k.... M a.... A :(.

Mina Çelik
18.05.2018

Tüm kriterler bana uyuyor. Mina isminin en büyük özelliği çok öz güvenli olmasıdır bence.

mina isminin numerolojisi, mina isminin enerjisi, mina isminin arapça yazlışı, mina isminin hikayesi, mina isminin burcu, mina isminin uğurlu sayısı, mina isminin ebced değeri, mina isminin rengi, mina isminin harf analizi