İsim Arama

Aziz İsminin Anlamı Nedir? Aziz Ne Demek?

Aziz ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Aziz isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Aziz isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Aziz isminin anlamı nedir? Aziz ne demek?

Aziz isminin anlamı nedir?
 • Aziz isminin cinsiyeti: Erkek
 • Aziz isminin kökeni: Arapça
 • Aziz isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Aziz ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Aziz ismindeki harf sayısı: 4
 • Aziz isminin rengi: Mavi
 • Aziz isminin nitelikeri: İnatçı, Uyumsuz, Yaramaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Aziz

Aziz isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Aziz ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.

Aziz isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Aziz İsmiyle Uyumlu İsimler

Aziz İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Azime, Azizah, Azima, Azimet, Azize, Leziz

Aziz İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Abdul-Aziz, Abdelaziz, Abdal-Aziz, Aziel, Jaziz, Azim, Aziz, Abdülaziz

Aziz ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Aziz İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Aziz İsmi Konulabilir Mi?

Aziz isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Aziz isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Aziz İsmi Caiz Mi?

Aziz ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Aziz isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Aziz İsminin Özellikleri

Aziz isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Aziz İsminin Sayı Analizi

Aziz isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

A: 1
Z: 29
İ: 12
Z: 29

Aziz isminin numerolojik değeri: 71

Aziz İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Aziz İsmi İle Akrostiş Şiirler

Anladım ki bu yürek senden geçemez
Zorluklar bize inan engel olamaz
İçimde sana öyle büyük bir aşk var
Zannetme geçer bu sevda bir ömür sürer

Aziz İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Aziz isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Aziz

Aziz İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Aziz isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Aziz

Aziz İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Aziz isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Aziz

Aziz İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Aziz Sancar: DNA çalışmalarıyla tanınan bir bilim insanı olan Aziz Sancar, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü "DNA onarımı" hakkındaki bilimsel çalışmasıyla kazandı.Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin'in Savur ilçesinde bir çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olarak doğmuştur. HDP’li Milletvekili Mithat Sancar ile Aziz Sancar’ın babaları amca çocuklarıdır.Kendinden 9 yaş büyük olan en büyük abisi Kenan Sancar Tuğgenerallikten emekli olmuştur. İlkokul üçüncü sınıftan itibaren mezun olana kadar Ankara'da...
 • Aziz Kocaoğlu: 12 Eylül 1948 tarihinde Tokat'ın Erbaa ilçesinde doğan Aziz Kocaoğlu, İlkokul ve ortaokulu Erbaa'da okudu. Lise öğrenimini İstanbul ve Malatya'da tamamladı. 1973 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1974’te esi" class="normaltext-link" title="istanbul-universitesi">İstanbul Üniversitesi’nden İşletme dalında master derecesi alan Kocaoğlu, 1975-1978 yılları arasına bir kamu kuruluşunda muhasebe uzmanı olarak çalıştı. 1978-1979 yılları arasında özel sektörde yöneticilik yaptı...
 • Aziz Yıldırım: Fenerbahçe Kulübü BaşkanıAziz Yıldırım, 1952 doğumlu Diyarbakır’lı iş adamı ve yönetici. 1998’den beri Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 52. Başkanı olan Yıldırım, İlk kez 14-15 Şubat 1998'de seçilerek başkanlık görevine geldi. Aradan geçen yaklaşık 16 yıllık sürede aday olduğu 11. kongrede de koltuğu bırakmadı. 3 kasım 2013 tarihinde yapılan Fenerbahçe Kulübü'nün olağanüstü genel kurulunda 11. kez başkan seçilen Aziz Yıldırım, görev süresinin ilk yılında, kulüp tarihinde en uzun süre başkanlık görevin...
 • Aziz Babuşcu: Aziz Babuşcu, 1 Haziran 1964 tarihinde Trabzon Akçaabat'ta ailesinin 7 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Aslında 1962 yılı doğumludur. İnşaat kalfası olan babasının adı Ali, anne adı Fatime'dir. İlkokul 4’e kadar Gürgendağı Köyü’nde okudu. Sonra 1972 yılında istanbul’da çalışan babası tüm aileyi yanına alınca ilkokul 4 ve 5. sınıfları Gaziosmanpaşa’da Ülkü İlköğretim Okulu’nda okudu. Liseyi de Küçükköy’de Vefa Poyraz Lisesi’nde okudu. Lise bittikten sonra Viyana’ya orada işçi olarak çalışan amca...
 • Aziz Nesin: Aziz Nesin, 1915 doğumlu değerli gazeteci ve yazar. Mizah, kısa öykü, tiyatro oyunu ve şiir dallarında pek çok yapıtlarıyla yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödüle layık görülen Nesin, 1972’den beri hizmetlerini sürdüren Nesin Vakfı’nın da kurucusudur. 'Aziz Nesin' adıyla tanınan Mehmet Nusret, 20 aralık 1915’de istanbul Heybeliada'da dünyaya geldi. Babası Abdülaziz Bey Giresun'un Şebinkarahisar ilçesine bağlı Ocaktaşı köyünden gelerek İstanbul'a yerleşti ve bahçıvanlık yaparak geçimini sağladı. ...
 • Aziz Aslan: Güldür Güldür adlı televizyon şovunda oynamaktadır.Aziz Aslan, 1981 yılında istanbul'da doğmuştur. Liseyi İstanbul’un Çatalca ilçesinde okudu ve 1998 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi Biyomedikal bölümünde okurken 2004 yılında geçiş yaptığı Ankara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 2012 yılında Bahçeşehir Üniversitesi ileri oyunculuk bölümünde yüksek lisans yaptı. 1995 yılında Çağdaş Drama Derneği ve Zeytinburnu Bela ve tiyatro eğitimler...
 • Aziz Üstel: Televizyon sunucusu ve Galatasaray eski yöneticisi.Aziz Üstel, 1946 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Sabih Üstel, annesi Yeta Üstel’dir. Enis adında bir kardeşi vardı. Anne babası O 7 yaşında iken boşandı. 18 yaşına kadar ABD'de babası ve üvey annesi ile birlikte San Francisco’da yaşadı. 18 yaşına geldiğinde babası evden çıkarmış, tek başına yaşamaya başlamıştır. Belediyede lağım temizledi, Teksas'ta petrol kuyularında çalıştı. Kazandığı para ile Üniversite tahsilini ABD’de California Ünivers...
 • Aziza Mustafa Zadeh: Aziza Mustafa Zadeh, Azeri piyanist, şarkıcı ve kompozütör. Müziğinde cazı ve gelenksel Azeri müziğini, yenilikçi etkilerle harmanlayarak kullanmaktadır. Almanya'nın Mainz kentinde annesi ve aynı zamanda menejeri olan Eliza Mustafa Zadeh ile birlikte yaşamaktadır. 19 Aralık 1969 tarihinde, Azerbeycan'ın başkenti Bakü'de dünyaya geldi. Babası Vagif Mustafa Zadeh, Aziza'nın şu anda yaptığı gibi caz ve geleneksel müziği birarada kullanarak ün kazanmış bir piyanisttir. Annesi Gürcistan asıllı Eliza ...
 • Aziz Sivaslıoğlu: Aziz Sivaslıoğlu, 1 Şubat 1950 tarihinde Samsun’un Çarşamba ilçesinde doğmuştur. 1963 yılında Yeşilırmak ilkokulunu, 1966 yılında Çarşamba Ortaokulunu ve 1970 yılında Perşembe Öğretmen Okulunu bitirerek öğretmen olarak mezun oldu. Aziz Sivaslıoğlu, İlkokul öğretmitibaren Terme, Çarşamba, Midyat ve İstanbul’da görev yaptı. Emekli oldu.1980-1991 yılları arasında şiir, hikaye ve kitaplarında Karadeniz soyadını kullandı. İlk şiirlerini Memleket ve Kıyı dergilerinde yayınladı. 1970’den sonra Yeditepe...
Aziz İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Aziz ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Girişken, Bilimsel, Enerjik olmalarıdır.

Aziz İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Aziz ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Agresif, Hurafeci, Kırılgan olmalarıdır.

Aziz isminin Notasyonları Nelerdir?

Aziz isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

A: Adana
Z: Zonguldak
İ: İzmir
Z: Zonguldak

Aziz Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Ahmet
Z: Zühtü
İ: İrfan
Z: Zühtü

Aziz isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Alfa
Z: Zulu
İ:
Z: Zulu

Aziz isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Aydın
Z: Zuhal
İ: İstif
Z: Zuhal

Aziz İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Aziz ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Aziz ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Aziz ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Aziz İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Ada Lafr
15.04.2019

Aziz ismi bence güzeldir.

Merve Karataş
28.11.2018

H9hj9rs8thj9.