İsim Arama

Azim İsminin Anlamı Nedir? Azim Ne Demek?

Azim ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Azim isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Azim isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Azim isminin anlamı nedir? Azim ne demek?

Azim isminin anlamı nedir?
  • Azim isminin cinsiyeti: Erkek
  • Azim isminin kökeni: Arapça
  • Azim isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Azim ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Azim ismindeki harf sayısı: 4
  • Azim isminin rengi: Mavi
  • Azim isminin nitelikeri: İnatçı, Uyumsuz, Yaramaz, Uyumlu

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Azim

Azim isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Azim ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.

Azim isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Azim İsmiyle Uyumlu İsimler

Azim İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Azima, Azime, Azizah, Azize, Azimet

Azim İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Baal-Perazim, Azim, Hazim, Aziz, Sezim, Cazim, Aziel, Abdülazim

Azim ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Azim İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Azim İsmi Konulabilir Mi?

Azim isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Azim isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Azim İsmi Caiz Mi?

Azim ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Azim isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Azim İsminin Özellikleri

Azim isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Azim İsminin Sayı Analizi

Azim isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

A: 1
Z: 29
İ: 12
M: 16

Azim isminin numerolojik değeri: 58

Azim İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Azim İsmi İle Akrostiş Şiirler

Ansızın çıkıverdin karşıma
Zamansız bir aşksın sen benim için
İçimdeki büyük sevdam yüreğim Ezgim
Melek yüzlü kızım anlam kattın bu aşkımıza.

Azim İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Azim isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Azim

Azim İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Azim isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Azim

Azim İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Azim isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Azim

Azim İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Azim ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Azim İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Azim ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Girişken, Bilimsel, Enerjik, Zeki olmalarıdır.

Azim İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Azim ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Agresif, Hurafeci, Kırılgan, Sanat Yönü Başarısız olmalarıdır.

Azim isminin Notasyonları Nelerdir?

Azim isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

A: Adana
Z: Zonguldak
İ: İzmir
M: Muş

Azim Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Ahmet
Z: Zühtü
İ: İrfan
M: Mehmet

Azim isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Alfa
Z: Zulu
İ:
M: Mike

Azim isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

A: Aydın
Z: Zuhal
İ: İstif
M: Merih

Azim İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Azim ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Azim ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Azim ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Azim İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.