İsim Arama

Yusuf İsminin Anlamı Nedir? Yusuf Ne Demek?

Yusuf ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Yusuf isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Yusuf isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Yusuf isminin anlamı nedir? Yusuf ne demek?

Yusuf isminin anlamı nedir?
 • Yusuf isminin cinsiyeti: Erkek
 • Yusuf isminin kökeni: Arapça
 • Yusuf isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Yusuf ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Yusuf ismindeki harf sayısı: 5
 • Yusuf isminin rengi: Mavi
 • Yusuf isminin nitelikeri: Maceracı, Modern, Dürüst, Sinirli

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Yusuf

Yusuf isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Yusuf ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
F: Uysal, Güven verir. Sakin tavırlara sahiptir. Ve etrafınca karizmatik olarak düşünülür.

Yusuf isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Yusuf İsmiyle Uyumlu İsimler

Yusuf İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Yusuf İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Yusri, Yusuf, Yusef, Jusuf, Yussel, Yousuf

Yusuf ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Yusuf İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Yusuf İsmi Konulabilir Mi?

Yusuf isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Yusuf isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Yusuf İsmi Caiz Mi?

Yusuf ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Yusuf isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Yusuf İsminin Özellikleri

Yusuf isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

İnsanlarla zaman geçirmeyi çok severler. Özellikle arkadaşlarını evlerinde ağırlamayı severler. Çok iyi ev sahibidirler. Kendilerini başkalarına adarlar. Diğer insanların dertlerine, sorunlarına, acılarına ortak olmayı ve onlara destek olmayı çok önemserler. Ancak bazı durumlarda diğer insanlara yardım ederken arada kalabilirler ve olayların içine istemedikleri halde çekilebilirler.

Yusuf İsminin Sayı Analizi

Yusuf isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Y: 28
U: 25
S: 22
U: 25
F: 7

Yusuf isminin numerolojik değeri: 107

Yusuf İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Yusuf İsmi İle Akrostiş Şiirler

Yüreğimi sen çaldın
Uzaklardan baktım inan hep mutluluğa
Susar kalır dudaklarım senin yokluğunda..
Uzaklardan baktım inan hep mutluluğa
Farkı yok hiç birşeyin her gece ağlarım

Yusuf İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Yusuf isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Yusuf

Yusuf İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Yusuf isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Yusuf

Yusuf İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Yusuf isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Yusuf

Yusuf İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Yusuf Azuz: 1980’li yılların en popüler mankenlerindendir.Yusuf Azuz, 1956 yılında Ankara’da doğmuştur. Bir erkek kardeşi vardır. Babası Ankara Radyosu prodüktörü Salva Azuz, annesinin adı Ayferi Azuz’dur. Annesi bir zamanların Türk popu'nun unutulmaz sesidir. Yusuf Azuz; Engin Koç, Atilla Saral ve Yaşar Alptekin'in aralarında olduğu mankenlerle birlikte 1980’li yılların en popüler mankenlerindendir. Ama yıllar geçti, hayatın akışı değişti ve o ışıltılı günler, tekstil dünyasının yaşadığı kriz nedeniyle son...
 • Yusuf İslam: Yusuf İslam, 21 Temmuz 1948 tarihinde İngiltere, Londra, Marylebone’de doğmuştur. Kıbrıslı Rum bir babanın ve İsveçli bir annenin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. 8 yaşındayken annesi babası boşandı. Annesi ile birlikte bir süre sonra İngiltere’denİsveç'e gitti. 16 yaşından sonra okula gitmedi. Asıl adı Steven Demetre Georgiou’dur. Şarkıcılık yaptığı yıllarda sahne adı Cat Stevens’dir. 1977 yılında Müslüman oldu ve bundan iki yıl sonra da adını Yusuf İslam olarak değiştirdi. İslamiyeti seçtikten ...
 • Yusuf Atılgan: Yusuf Ziya Atılgan, 1921 doğumlu yazar.“Aylak Adam” romanıyla Türk Edebiyatı’nda yabancılaşma ve yalnızlığı en iyi işleyen yazarlardan birdir. “Anayurt Oteli” adlı romanı sinemaya uyarlanmıştır. Yusuf Atılgan, 27 Haziran 1921’de Manisa’da doğdu. Annesi Avniye Hanım, babası ise bir tahsildar olan Hamdi Atılgan’dı. Ortaokulu Manisa Ortaokulu’nda okudu, 1936’da bu okulu bitirdikten sonra öğrenimine Balıkesir Lisesi’nde devam etti. 1939 yılında buradan mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fa...
 • Yusuf Kurçenli: Yusuf Kurçenli, 1947 yılında Rize'nin ilçesi Çayelinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde okudu. 1973 ile 1980 yılları arasında TRT'de yapımcı ve yönetmen olarak çalıştı. 1987 yılında Sabahattin Ali'nin aynı isimli hikâyesinden esinlenilerek Ayşe Şasa tarafından senaryolaştırılan “Gramofon Avrat” sinema filminin yönetmenliğini yaparken filmde Türkan Şoray, Hakan Balamir, Emin And, Güzin Özipek, Menderes Samancılar, Ferda Ferdağ oynamıştır. 1994 yılında 12 M...
 • Yusuf Pirhasan: Yusuf Pirhasan, dedesi Senarist, şair, yazar Vedat Türkali ve babası yönetmen Barış Pirhasan’dır. Eğitimini yurtdışında tamamladı. İngiltere Londra’da sanat tarihi okudu. Londra’da yaşayan Yuenliği ve yönetmenlik yapmaktadır. 2008 yılında Los Angeles merkezli yapım şirketi Equal için “LG15:Direniş” adlı dizi filmin yönetmenliğini yaptı. İnteractive Channel 4 için “Dubplate Drama” dizisinin montajını yaptı.2008 yılında müzik videoları, belgeseller ve internet içerikli yapımlarda uzmanlaşan bağıms...
 • Yusuf Sezgin: Yusuf Sezgin, 22 Nisan 1942 tarihinde istanbul Bakırköy’de doğmuştur. İzmir Namık Kemal Lisesi son sınıfında okurken eğitimini yarım bıraktı vesonra tahsil hayatına devam etmedi. 1960 yılından itibaren 3 yıl mankenlik yaptı.1962 yılında "Kart Horoz" oyunu ile Bulvar Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. 1963 yılında Haldun Dormen’in tiyatrosu Dormen Tiyatrosu'nda Altan Erbulak’lar, Erol Günaydın’lar, Ayfer Feray’lar, Metin Serezli’lerle çeşitli tiyatro oyunlarında birlikte çalıştı. Yine aynı sene Vakko’n...
 • Yusuf Güney: İlk bestesi olan "Aşk-ı Virane" şarkısı ile 2008 yılında meşhur oldu.Yusuf Güney, 5 Haziran 1984 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Aslen Gümüşhane Kelkit'lidir. 1998 yılına kadar Trabzon’da yaşadıktan sonra ailesi ile beraber İngiltere’nin başşehri Londra'ya taşındılar. 15 yaşında okula gitti ama adapte olamadı. Dışarıdan pazarlama bölümünü bitirip, iş hayatına atıldı. Londra'da yaşamakta ve Londra'da kebapçılık, baklavaarkette güvenlik görevlisi, mal dağıtımcılığı yaptı, 20 yaşında şoförlük yapıp...
 • Yusuf Demirkol: Zakkum grubunun solisti, gitaristi ve bestecisidir.Yusuf Demirkol, 3 Ocak 1980 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Liseyi Ankara’da bitirdikten sonra 1997 yılında Kıbrıs'a yerleşti. 2 yıl sonra tekrar Ankara’ya döndü. 1999 yılında Cem Senyücel ve Eren Parlakgümüş ile birlikte “Raindog” adlı müzik grubu kurdular. İlk olarak Sinema Bar'da sahne aldılar. Ankara barlarında müzik yaptılar. Emre Yılmaztürk 2003 senesinde guruba katıldı. Ankara ’da Raindog olarak ünlendiğinde ağırlıklı olarak İngiliz grupla...
 • Yusuf Tavaslı: Yusuf Tavaslı, 1935 yılında Denizli’nin Tavas ilçesinde Gümüşdere köyünde doğmuştur. 1950 yılında istanbul’a gelmiştir. 1962 senesine kadar hafızlık dersleri almış ve 1962 yılında icazetini almıştır. Yusuf Tavaslı, Tavaslı Yayınları'nelini farklı renklerde tasarlayarak Tam Namaz Hocası, Tam Dua Kitabı, Mealli Yasin-i Şerif ve benzeri dini kitaplarla, Pamuk Yayınevi'nden çıkan kitaplar ile beraber 10 milyon adet kitap basmıştır ve Türkiye’nin satış rekorlarını kırmıştır.Kitaplarından Bazıları : ...
 • Yusuf Akçura: Türkçülük akımının önde gelen temsilcilerinden olan Tatar asıllı Türk yazar ve siyasetçi Yusuf Akçura, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı yapmıştır.Yusuf Akçura, 2 Aralık 1876 tarihinde Ulyanovsk, Rusya’da doğmuştur. Ailesi Kazan'a göç etmiş Kırım Türklerinden aristokrat bir aile idi. Babası çuha fabrikası sahibi fabrikatör Hasan Bey, annesi Yunusoğulları'ndan Bibi Kamer Banu Hanım idi. Babası 2 yaşında iken öldü. Annesi 1883 yılında İstanbul'a taşındı ve orada Dağıstanlı Osman Bey ile evlendi. Üvey b...
Yusuf İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Yusuf ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Gezgin, Misafirperver, Espirili, Uysal olmalarıdır.

Yusuf İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Yusuf ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Geçmişte Yaşayan, Aceleci, Baskıcı, Güven Vermeyen olmalarıdır.

Yusuf isminin Notasyonları Nelerdir?

Yusuf isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Y: Yozgat
U: Uşak
S: Sinop
U: Uşak
F: Fatsa

Yusuf Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yahya
U: Ufuk
S: Serhat
U: Ufuk
F: Fatih

Yusuf isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yankee
U: Uniform
S: Sierra
U: Uniform
F: Foxtrot

Yusuf isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yılmaz
U: Umman
S: Seydi
U: Umman
F: Felenk

Yusuf İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Yusuf ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Yusuf ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Yusuf ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Yusuf İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 5 yorum yapılmıştır.

Yusuf Özpolat
30.04.2019

Kader.

Yusuf Sağaltıcı
11.04.2019

Nedense hiç biri bende yok bu özelliklerin yusuf(arapça değildir ibranice bir isimdir) üzgün anlamındadır.

Yusuf Sahi
21.02.2019

Bilmiyorum.

Emiray Sabah
13.02.2019

Ya emiray da numara yıl 100 yapın yapmazsanız olmazmı söyleyin.

Yusuf Başaran
08.02.2019

Hepside çok güzel ben en başta az anlamı vardır sandım ama öyle değilmiş.