İsim Arama

Yusuf İsminin Anlamı Nedir? Yusuf Ne Demek?

Yusuf ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Yusuf isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Yusuf isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Yusuf isminin anlamı nedir? Yusuf ne demek?

Yusuf isminin anlamı nedir?
 • Yusuf isminin cinsiyeti: Erkek
 • Yusuf isminin kökeni: Arapça
 • Yusuf isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Yusuf ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Yusuf ismindeki harf sayısı: 5
 • Yusuf isminin rengi: Mavi
 • Yusuf isminin nitelikeri: Maceracı, Modern, Dürüst, Sinirli

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Yusuf

Yusuf isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Yusuf ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
F: Uysal, Güven verir. Sakin tavırlara sahiptir. Ve etrafınca karizmatik olarak düşünülür.

Yusuf isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Yusuf İsmiyle Uyumlu İsimler

Yusuf İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Yusuf İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Jusuf, Yusef, Yusuf, Yousuf, Yussel, Yusri

Yusuf ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Yusuf İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Yusuf İsmi Konulabilir Mi?

Yusuf isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Yusuf isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Yusuf İsmi Caiz Mi?

Yusuf ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Yusuf isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Yusuf İsminin Özellikleri

Yusuf isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

İnsanlarla zaman geçirmeyi çok severler. Özellikle arkadaşlarını evlerinde ağırlamayı severler. Çok iyi ev sahibidirler. Kendilerini başkalarına adarlar. Diğer insanların dertlerine, sorunlarına, acılarına ortak olmayı ve onlara destek olmayı çok önemserler. Ancak bazı durumlarda diğer insanlara yardım ederken arada kalabilirler ve olayların içine istemedikleri halde çekilebilirler.

Yusuf İsminin Sayı Analizi

Yusuf isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Y: 28
U: 25
S: 22
U: 25
F: 7

Yusuf isminin numerolojik değeri: 107

Yusuf İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Yusuf İsmi İle Akrostiş Şiirler

Yoktu mutlu olmam için bir neden canım
Uzun geceler boyu düşündüğüm gözlerini mi?
Sonsuza kadar gülerek
Uzun geceler boyu düşündüğüm gözlerini mi?
Fallar bile sana çıkardı, ayrılık bizi vurmadan önce.

Yusuf İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Yusuf isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Yusuf

Yusuf İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Yusuf isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Yusuf

Yusuf İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Yusuf isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Yusuf

Yusuf İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Yusuf İslam: Yusuf İslam, 21 Temmuz 1948 tarihinde İngiltere, Londra, Marylebone’de doğmuştur. Kıbrıslı Rum bir babanın ve İsveçli bir annenin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. 8 yaşındayken annesi babası boşandı. Annesi ile birlikte bir süre sonra İngiltere’denİsveç'e gitti. 16 yaşından sonra okula gitmedi. Asıl adı Steven Demetre Georgiou’dur. Şarkıcılık yaptığı yıllarda sahne adı Cat Stevens’dir. 1977 yılında Müslüman oldu ve bundan iki yıl sonra da adını Yusuf İslam olarak değiştirdi. İslamiyeti seçtikten ...
 • Yusuf Şevki Hakyemez: Yusuf Şevki Hakyemez, 1969 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesi Soğanlı Köyünde Üçdirek Mahallesinde doğmuştur. Çaykara İmam Hatip Lisesini bitirdi ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimini bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında yüksek lisansını yaptı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında doktorasını yaptı.2010 – 2012 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bil...
 • Yusuf Akgün: 2015 yılında “Hayat Mucizelere Gebe” dizisinde oynadı.Yusuf Akgün, 11 Eylül 1984 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Tam adı Yusuf Ali Akgün’dır. Orta ve lise öğretimini Bilge Kagan Lisesinde yaptı. 2003 yılında kazandığı Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümünde burslu olarak okudu. Yüksek lisans yaptı, work shop’lara katıldı. 2004 yılında Ortaoyuncularda Ferhan Şensoy'un yardımcı asistanı olarak çalıştı. 2004 yılında Engin Cezzar'in tavsiyesi ile başrolünde Teoman’ın oynadı...
 • Yusuf Ziya Ortaç: Türk şair, roman ve oyun yazarı, gazeteci, siyaset adamı. Türk ulusal edebiyatının geçirdiği en önemli değişim sürecinde, aruz vezniyle başladığı şiir çalışmalarını, Milli Edebiyat hareketinin etkisinde kalarak hece veznine çevirmiş ve "Beş Hececiler" olarak anılan şairler grubu arasında yer almıştır. Türkçenin sadeleşmesi için çabalamış, manzume ve düz yazılarında konuşma dilini kullanmıştır. Mizahi ve hicivsel yazılarının yanı sıra, tiyatro oyunu, roman, anı ve gezi türlerinde de çok değerli e...
 • Yusuf Kurçenli: Yusuf Kurçenli, 1947 yılında Rize'nin ilçesi Çayelinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde okudu. 1973 ile 1980 yılları arasında TRT'de yapımcı ve yönetmen olarak çalıştı. 1987 yılında Sabahattin Ali'nin aynı isimli hikâyesinden esinlenilerek Ayşe Şasa tarafından senaryolaştırılan “Gramofon Avrat” sinema filminin yönetmenliğini yaparken filmde Türkan Şoray, Hakan Balamir, Emin And, Güzin Özipek, Menderes Samancılar, Ferda Ferdağ oynamıştır. 1994 yılında 12 M...
 • Yusuf Halaçoğlu: Türk Tarih Kurumunun eski başkanlarındandır.Yusuf Halaçoğlu, 10 Mayıs 1949 tarihinde Adana'nın Kozan ilçesinde doğmuştur. 1967 yılında liseyi bitirdi. 1971 yılında istanbuakültesi Tarih Bölümü Yeniçağ Tarihi Kürsüsünden Fırka-i İslâhiye ve Kozan isimli lisans tezini hazırlayarak mezun oldu. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi'nde Yeniçağ Tarihi Kürsüsü asistanı oldu.İstanbul Üniversitesinde 1978 yılında doktor, 1982'de yardımcı doçent, 1983'te ise Osmanlı İmparatorluğu'nda Menzil Teşkilâtı ve Yol...
 • Yusuf Atılgan: Yusuf Ziya Atılgan, 1921 doğumlu yazar.“Aylak Adam” romanıyla Türk Edebiyatı’nda yabancılaşma ve yalnızlığı en iyi işleyen yazarlardan birdir. “Anayurt Oteli” adlı romanı sinemaya uyarlanmıştır. Yusuf Atılgan, 27 Haziran 1921’de Manisa’da doğdu. Annesi Avniye Hanım, babası ise bir tahsildar olan Hamdi Atılgan’dı. Ortaokulu Manisa Ortaokulu’nda okudu, 1936’da bu okulu bitirdikten sonra öğrenimine Balıkesir Lisesi’nde devam etti. 1939 yılında buradan mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fa...
 • Yusuf Sezgin: Yusuf Sezgin, 22 Nisan 1942 tarihinde istanbul Bakırköy’de doğmuştur. İzmir Namık Kemal Lisesi son sınıfında okurken eğitimini yarım bıraktı vesonra tahsil hayatına devam etmedi. 1960 yılından itibaren 3 yıl mankenlik yaptı.1962 yılında "Kart Horoz" oyunu ile Bulvar Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. 1963 yılında Haldun Dormen’in tiyatrosu Dormen Tiyatrosu'nda Altan Erbulak’lar, Erol Günaydın’lar, Ayfer Feray’lar, Metin Serezli’lerle çeşitli tiyatro oyunlarında birlikte çalıştı. Yine aynı sene Vakko’n...
 • Yusuf Çim: Yusuf Çim, 26 Eylül 1991 tarihinde istanbul’da 3 çocuklu ailenin en küçük çocuğu olarak doğmuştur. Bir ablası, bir abisi vardır. Babası eczacıdır. İlkokulu Cibali İlköğretim okulunda, ortaokulu Riyaziyeci Salih Zeki okulunda okudu. Beyoğlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinden Bilgisayar Programcılığı üzerine okuyarak mezun oldu. İstanbul Arel Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümünde öğrenimine devam etmektedir. Lise yıllarında İstanbul Büyükşehir Beledier olarak 2 yıl futbol oynadı. Da...
 • Yusuf Güney: İlk bestesi olan "Aşk-ı Virane" şarkısı ile 2008 yılında meşhur oldu.Yusuf Güney, 5 Haziran 1984 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Aslen Gümüşhane Kelkit'lidir. 1998 yılına kadar Trabzon’da yaşadıktan sonra ailesi ile beraber İngiltere’nin başşehri Londra'ya taşındılar. 15 yaşında okula gitti ama adapte olamadı. Dışarıdan pazarlama bölümünü bitirip, iş hayatına atıldı. Londra'da yaşamakta ve Londra'da kebapçılık, baklavaarkette güvenlik görevlisi, mal dağıtımcılığı yaptı, 20 yaşında şoförlük yapıp...
Yusuf İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Yusuf ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Gezgin, Misafirperver, Espirili, Uysal olmalarıdır.

Yusuf İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Yusuf ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Geçmişte Yaşayan, Aceleci, Baskıcı, Güven Vermeyen olmalarıdır.

Yusuf isminin Notasyonları Nelerdir?

Yusuf isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Y: Yozgat
U: Uşak
S: Sinop
U: Uşak
F: Fatsa

Yusuf Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yahya
U: Ufuk
S: Serhat
U: Ufuk
F: Fatih

Yusuf isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yankee
U: Uniform
S: Sierra
U: Uniform
F: Foxtrot

Yusuf isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Y: Yılmaz
U: Umman
S: Seydi
U: Umman
F: Felenk

Yusuf İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Yusuf ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Yusuf ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Yusuf ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Yusuf İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 5 yorum yapılmıştır.

Yusuf Özpolat
30.04.2019

Kader.

Yusuf Sağaltıcı
11.04.2019

Nedense hiç biri bende yok bu özelliklerin yusuf(arapça değildir ibranice bir isimdir) üzgün anlamındadır.

Yusuf Sahi
21.02.2019

Bilmiyorum.

Emiray Sabah
13.02.2019

Ya emiray da numara yıl 100 yapın yapmazsanız olmazmı söyleyin.

Yusuf Başaran
08.02.2019

Hepside çok güzel ben en başta az anlamı vardır sandım ama öyle değilmiş.