İsim Arama

Sema İsminin Anlamı Nedir? Sema Ne Demek?

Sema ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Sema isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Sema isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Sema isminin anlamı nedir? Sema ne demek?

Sema isminin anlamı nedir?
 • Sema isminin cinsiyeti: Kız
 • Sema isminin kökeni: Arapça
 • Sema isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Sema ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Sema ismindeki harf sayısı: 4
 • Sema isminin rengi: Pembe
 • Sema isminin nitelikeri: Dürüst, Çalışkan, Uyumlu, İnatçı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Sema

Sema isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Sema ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Sema isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Sema İsmiyle Uyumlu İsimler

Sema İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Semagül, Semiye, Semei, Semure, Semiha, Lema, Haleema, Deema, Semra, Saleema

Sema İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Semih, Semuh, Semi, Semiray, Semavi, Semender, Semai, Klema, Sem, Semir

Sema ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Sema İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Sema İsmi Konulabilir Mi?

Sema isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Sema isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Sema İsmi Caiz Mi?

Sema ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Sema isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Sema İsminin Özellikleri

Sema isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sema İsminin Sayı Analizi

Sema isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

S: 22
E: 6
M: 16
A: 1

Sema isminin numerolojik değeri: 45

Sema İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Sema İsmi İle Akrostiş Şiirler

Sevgilim Güzelim Elmasım Benim
Elimde ellerin olacak bir gün
Melek yüzlü sevgilim.
Aşkı bana yeniden yaşatırsın diye

Sema İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Sema isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Sema

Sema İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Sema isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Sema

Sema İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Sema isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Sema

Sema İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Sema Ramazanoğlu: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, 1959 yılında Denizli'de doğmuştur. Babası Niyazi Bostancı, Annesi Gülseren Bostancı’dır. Kız kardeşi Selma Aliye Kavaf’da milletvelliği yapmıştır. İlk ve orta öğrenimini Denizli'de bitirdi. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Çeşitli sağlık kuruluşlarında doktorluk yaptı. İsviçre Bern Üniversitesi Hastanesi ve Kadın Doğum Hastanesi'nde radyoloji ihtisasını tamamladı. Türkiye'ye döndükten sonra radyolog uzman doktor o...
 • Sema Keçik: Sema Keçik, 1965 yılında Ağrı Diyadin’de doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk Ana Sanat Dalı bölümünden mezun oldu.Monica Pagneux’la “beden Hareket”, Henning V. Vangerow’la “Ses ve ritm”, Zygmund Molik’le “Grotovski Metodu”, Nelia Wechselle “Stanistavski metodu” üzerine çalışmalar yaptı. Paris Soleil Theatre’da Ariane Mnouchkine ile Comedia Del’Arte ve Bali Maskları üzerine çalıştı. Hindistan’da Irinjalakuda’da G.Venu “Kathali” ve Mirmala “Nohiniyattam” dansları üzerine...
 • Sema Poyraz: Sema Poyraz, 7 Mart 1950 tarihinde Zonguldak’da doğmuştur. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Almanya'ya yerleşti. Lise eğitimini 1970 yılında Stuttgart'ta tamamladı ve ardından bir yıl Oxford'ta yaşadı. Yüksek öğrenimini Münih' teki Ludwig Maximillian Üniversitesi'nde Doğu Bilimi ve Tiyatro üzerine yaptı. Sema Poyraz, daha sonra Berlin'de Alman Sinema-Tv Akademisi'ndeki eğitimine başladı ve Istvan Szabo, Krystof Kieslowski ve Agnieska Holland gibi isimlerden dersler aldı. 1974 ve 197...
 • Semahat Arsel: Vehbi Koç'un kızıdır. Koç Holding yönetim kurulu üyesidir.Semahat Arsel, 1928 yılında Ankara’da doğmuştur.Sadberk Hanım ve Vehbi Koç'un kızıdır. Rahmi Koç, Suna Kıraç, Sevgi Gönül kardeşleridir. Amerikan Kız Koleji'nden mezun oldu. Almanya’da Goethe Institute’den mezun oldu. 1964 - 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Setur Yönetim Kurulu Başkanı görevi yaptı. Daha sonraki yıllarda TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel NursinCen...
 • Sema Apak: Survivor 2017 yarışmasına katıldı.Sema Apak, 17 Ağustos 1985 tarihinde Bursa'da doğmuştur. Asıl adı Sema Aydemir’dir. 400 metre engelli yarışlarıyla Milli atlet olarak tanındı. Enkaspor adına yarışmaktadır. 169 cm.boyunda ve 54 kg ağırlığında olan Sema Apak geçmiş yıllarda Heptatlon branşında atletizm ile ilgilendi. Londra 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda 4x400 metre bayrak yarışında yarışma hakkını elde etti. Sema Apak birçok yarışa katılmış çeşitli dereceler elde etmiştir. Bu derecelerin en iyi...
Sema İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Sema ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Espirili, Duygusal, Zeki, Girişken olmalarıdır.

Sema İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Sema ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Baskıcı, Gereksiz İnatçı, Sanat Yönü Başarısız, Agresif olmalarıdır.

Sema isminin Notasyonları Nelerdir?

Sema isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

S: Sinop
E: Edirne
M: Muş
A: Adana

Sema Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Serhat
E: Ekrem
M: Mehmet
A: Ahmet

Sema isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Sierra
E: Echo
M: Mike
A: Alfa

Sema isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Seydi
E: Engin
M: Merih
A: Aydın

Sema İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Sema ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Sema ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Sema ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Sema İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Sema
17.01.2019

Çok beğendim ismimi çok seviyom :).

Sema İnce
13.01.2018

Noman ile uyum salarmıyım.