İsim Arama

Salih İsminin Anlamı Nedir? Salih Ne Demek?

Salih ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Salih isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Salih isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Salih isminin anlamı nedir? Salih ne demek?

Salih isminin anlamı nedir?
 • Salih isminin cinsiyeti: Erkek
 • Salih isminin kökeni: Arapça
 • Salih isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Salih ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Salih ismindeki harf sayısı: 5
 • Salih isminin rengi: Mavi
 • Salih isminin nitelikeri: Dürüst, İnatçı, Gösterişli, Yaramaz, Tez Canlı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Salih

Salih isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Salih ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.

Salih isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Salih İsmiyle Uyumlu İsimler

Salih İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Saliha, Salwa, Sallie, Salima, Salıkbike, Salimah, Saltanat, Salkım, Salus, Saleema

Salih İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Salem, Talih, Saltuk, Salmon, Melih, Salaman, Falih, Muslih, Saltı, Saldam

Salih ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Salih İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Salih İsmi Konulabilir Mi?

Salih isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Salih isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Salih İsmi Caiz Mi?

Salih ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Salih isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Salih İsminin Özellikleri

Salih isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Çok atak insanlardır. Olayların gidiş yönüne göre karar verirler. Yaşayarak öğrenmeyi severler. Ancak bazı zamanlarda karar verme süreleri uzar ve başarısız olabilirler. Oldukça dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Atak olmaları nedeniyle sakarlıkları da olabilir.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Salih İsminin Sayı Analizi

Salih isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

S: 22
A: 1
L: 15
İ: 12
H: 10

Salih isminin numerolojik değeri: 60

Salih İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Salih İsmi İle Akrostiş Şiirler

Sen gidersen ben biterim.
A vuçlarımda sıcaklığın kalsın
Lafta sözde değil seni çok seviyorum
İsmini dağa taşa yazarım yarim
Hasret çektim özledim bir ömür boyu

Salih İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Salih isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Salih

Salih İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Salih isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Salih

Salih İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Salih isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Salih

Salih İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Salih Güney: Salih Güney, 1 Ocak 1943 tarihinde Adana’da doğmuştur. Babası Çerkez kökenlidir. Babası Adana’da yedek subay iken orada tanışıp evlenmiş ve orada doğmuştur. Babası İktisadi Devlet Teşekkülleri’ndedevlet memuru olduğu için sık şehir değiştirmişler. Ortaokulu Bursa’da Mehmet Çelebi Ortaokulu’nda okumuş, diplomayı Orhan Gazi Ortaokulu’ndan almıştır. Tiyatro ve sinema oyuncusu Savaş Başar teyzesinin oğludur. 1959 yılında Ankara Devlet Konsevatuvarı Tiyatro Bölzun oldu. Konsevatuvarda Cüneyt Gökçer h...
 • Salih Müslim: Kürt kökenli Suriyeli politikacı, (PYD) Demokratik Birlik Partisi lideri.Salih Müslim, 3 Mart 1951 tarihinde Şeyran köyü, Kobani, Halep, Suriye’de doğmuştur. Çiftçilikle uğraşan ailesi Barazi aşiretine bağlı. Baraziler Erzurum dâhil Türkiye’ye de yayılmış büyük bir aşirettir. Halep’te liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi istanbul’da okuyan Salih Müslim, 1971 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliğinden 1977 yılında mezun oldu. mezun olduktan sonra ...
 • Salih Zeki Çolak: 17 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Ankara’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini yürütmektedir.Salih Zeki Çolak, 20 Temmuz 1954 tarihinde Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğmuştur. 1974 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1975 yılında Topçu ve Füze Okulu’ndan mezun oldu. 1975-1977 yıllarında Adana'daki 6'ncı Kolordu Topçu Alayı'nda Batarya Subaylığı ve Batarya Komutanlığı (Teğmen), 1977-1980 yıllarında Kara Harp Okulu Öğrenci Alayı 4'üncü Tabur 22'nci Bölük Takım Komutanlığı (Üsteğmen), 1980-1983 yıll...
 • Salih Memecan: Karikatürleri günlük olarak Sabah gazetesi ve atv'de , haftalık olarak da Aktüel dergisinde yayınlanmaktadır. Salih Memecan, 2 Eylül 1952 tarihinde Giresun’da doğmuştur. Annesi Ordu’lu, babası İş Bankası’nda müdürlerinden Mehmet Ali Memecan aslen Giresun’ludur. Bir kardeşi vardır. Salih Memecan kekemedir. Lise son sınıfa kadar İstanbul’da okudu. Lise son sınıfı California’da 1969 yılında burslu olarak okudu.(ODTÜ) Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını ...
 • Salih Bozok: Atatürk'ün yaverliğini yapmış olan Türk asker ve siyasetçi. Salih Bozok, 1881'de Selanik'te doğdu. Mustafa Kemal ATATÜRK ile önce mahalle, daha sonra da okul arkadaşlığı daha başlangıçta kaderini çizmiş oldu. İkisi de aynı okullarda okuduktan sonra aynı yıl Harp Okulunu bitirdiler. Salih Efendi jandarma sınıfına seçilmişti. Mustafa Kemal ise Akademiye devam edecek, kurmay olacaktı. Mustafa Kemal Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Anadolu'ya geçmeden önce ve Suriye Cephesi'nde bulunduğu sırada Sali...
 • Salih Mirzabeyoğlu: Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan’da doğmuştur. Aslen Bitlislidir. Asıl adı Salih İzzet Erdiş’dir. Baba tarafı mus’un Mirzabeyler aşiretinden olup, soyu Halid bin Velid’e dayanır. Anne tarafı ise Bursalıdır. İlkokulu Eskişehir'de Fatih İlkokulu'ndan 1962 yılında mezun oldu. 1965 yılında Mehmetçik Ortaokulu'nu bitirdi. Atatürk Lisesinden 1968 yılında mezun oldu. Eskişehir'de okuduğu lisede iken şiirleri istanbul Babıali'de Sabah gazetesinde basıldı. Aynı zamanda Milli Nizam Par...
 • Salih Bezci: Salih Bezci, kurduğu Besa Grubunun Yönetim Kurulu Başkanıdır. 2011 – 2016 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası başkanlığı yaptı.Salih Bezci, 1955 yılında Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde doğmuştur. 4 kardeştir. Babası Durali Bezci, annesi Ayşe Bezci’dir. Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Mimarlık Bölümünden 1979 yılında mezun oldu. Üniversitede okurken bir yandan da babasınınştı. Üniversiteyi bitirince Ankara’da kat karşılığı iş merkezleri yapmaya başladı.Salih Bezci, öğrencilik y...
 • Salih Bademci: Salih Bademci, 15 Ağustos 1984 tarihinde İzmir’de doğmuştur. İzmir Bornova Anadolu Lisesindenmezun oldu. Üniversite sınavına reklamcı olmayı hayal ederek girdi. Ama girdiği konservatuar sınavında seçilen 10 kişiden biri olunca, “Demek ki bu iş için yaratılmışım” diyerek oyunculuğa başladı. 2006 yılında Yönetmen, Yapımcı ve Senaristliğini Serdar Akar’ın yaptığı “Barda” filminin seçmelerine giden bir arkadaşı ile o da gidince kendini filmin içinde bulmuş. Başrollerde Nejat İşler, Hakan Boyav, Serd...
 • Salih Kalyon: Salih Kalyon, 1946 yılında Ağrı’da doğmuştur. Aslen Trabzon, Çaykara,Koldere köyündendir. BabasıAbdurrahman Kalyoncu’dur. Salih Kalyon'un babası saatçilik yapmak üzere Koldere köyünden yıllar önce Ağrı’ya gittiği için orada doğmuştur. Ortaokuldan sonra tahsiline devam et yaşındayken istanbul’a gelmiştir. Tiyatronun yanı sıra sinema filmlerinde ve dizilerde oynamıştır.1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. 1964 yılında Asaf Çiyiltepe - Güner Sümer ikilisinin yönet...
Salih İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Salih ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Espirili, Girişken, Yetenekli, Enerjik, Sakin olmalarıdır.

Salih İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Salih ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Baskıcı, Agresif, Obur, Kırılgan, Panik olmalarıdır.

Salih isminin Notasyonları Nelerdir?

Salih isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

S: Sinop
A: Adana
L: Lüleburgaz
İ: İzmir
H: Hatay

Salih Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Serhat
A: Ahmet
L: Lokum
İ: İrfan
H: Hasan

Salih isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Sierra
A: Alfa
L: Lima
İ:
H: Hotel

Salih isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

S: Seydi
A: Aydın
L: Levent
İ: İstif
H: Halat

Salih İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Salih ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Salih ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Salih ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Salih İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 3 yorum yapılmıştır.

Salih Avcıl
25.04.2019

Harikaaaaaa.

Salih Avcıl
25.04.2019

Harikaaaaaa.

Atakan
05.04.2017

Güzel.