İsim Arama

Osman İsminin Anlamı Nedir? Osman Ne Demek?

Osman ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Osman isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Osman isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Osman isminin anlamı nedir? Osman ne demek?

Osman isminin anlamı nedir?
 • Osman isminin cinsiyeti: Erkek
 • Osman isminin kökeni: Arapça
 • Osman isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Osman ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Osman ismindeki harf sayısı: 5
 • Osman isminin rengi: Mavi
 • Osman isminin nitelikeri: Pozitif, Dürüst, Uyumlu, İnatçı, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Osman

Osman isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Osman ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

O: Kendi içine kapalıdır. Gizliliği sever ve sır saklar. Kişiliklerini sergilemek yerine keşfedilmeyi ve gizemli görünmeyi tercih eder.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Osman isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Osman İsmiyle Uyumlu İsimler

Osman İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Şaduman, Gökduman, Esman, Şuman, Leman, Hıraman, Keriman, Mihman, Ezman, Hanüman

Osman İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Akerman, Abdalrahman, Tuman, Nayman, Karaman, Gülerman, Tanman, Naaman, Zalman, Saman

Osman ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Osman İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Osman İsmi Konulabilir Mi?

Osman isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Osman isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Osman İsmi Caiz Mi?

Osman ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Osman isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Osman İsminin Özellikleri

Osman isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Hayatta limitlerini hep üst düzeyde tutan insanlardır. Hem sezgileri hem de azimleri oldukça fazladır. Kendi sınırları vardır. Kuralları, kanunları severler. Bunun yanında derin düşünceli insanlardır. Ancak kıskanç insanlar olabilirler. Çok şüpheci ve karamsar olabilirler.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Osman İsminin Sayı Analizi

Osman isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

O: 18
S: 22
M: 16
A: 1
N: 17

Osman isminin numerolojik değeri: 74

Osman İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Osman İsmi İle Akrostiş Şiirler

Olmaz olsun böyle ızdırap
Sensiz olan her an bana bir azap
Mutlu musun söyle şimdi bensiz
Ağlarım belirli belirsiz
Neyler bu can baharı sensiz….

Osman İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Osman isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Osman

Osman İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Osman isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Osman

Osman İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Osman isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Osman

Osman İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Osman Zeki Üngör: Türkiye Cumhuriyeti'nin Milli Marşı olan “İstiklal Marşı”nın bestecisidir. Osman Zeki Üngöra Üsküdar'da doğmuştur. Babası Hüseyin Bey'dir. Beşiktaş Askeri Rüştiyesi'ndeki askeri eğitimin ardından 1891'de Osmanlı saray bandosu olan Mızıkayı Hümayun'a girerek müzik öğrenimi gördü. Orkestradaki başarısı II. Abdülhamit’in dikkatini çekti ve konser kemancısı olarak yetiştirildi. Kemancı Vondra Bey'den kemanı, d'Aranda Paşa'dan da müzik nazariyatı dersleri almaya başladı.Operaya baş kemancı olarak ata...
 • Osman Soykut: Osman Soykut, 1 Ocak 1957 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Bankacı olan babasının görevi nedeniyle Almanya'da bulundukları için ilkokulu Frankfurt International School'da okudu. Daha sonra Soykut ailesinin Ankara'ya dönüşü ile ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji'nde bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden 1980 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra Ankara'da mimarlık sektöründe işe başladı ve ardından istanbul'da işini devam ettirdi. 1985 yılında Amerika'ya giderek Mimarlı...
 • Osman Kibar: Başkanlığı sırasında İzmir'in tüm yollarını asfaltlattığı için kendisine "Asfalt Osman" lakabı takıldı. Osman Kibar, 1909 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında Selanik’de doğmuştur. istanbul'da Fevziye Okulunu bitirdikten sonra, Robert Kolej'den mezun oldu. Osman Kibar, 1930 yılında İzmir'de zeytinyağı, sabun ve gliserin ticareti yaparak bir tüccarlığa başladı. 1 Aralık 1951 tarihinde kurulmasında öncülük yaptığı Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda ilk başkanlığını 1963 yılına kadar yaptı.1946 yılınd...
 • Osman Yağmurdereli: Osman Yağmurdereli, 6 Şubat 1953 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Demokrat Parti ve Adalet Partisi kurucularından 12. Dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli’nin oğludur. Annesinin adı Selma’dır.Faik Levent adında abisi, Nesime Yasemen adında ablası vardır. Trabzon Kurtuluş İlkokulu'nda 3. Sınıfa kadar okudu, babasının milletvekili olması nedeniyle sonra taşındıkları Ankara’da Kavaklıdere İlkokulu'nda ilkokulu bitirdi. Orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji'nde bitird...
 • Osman Bey: Osman Bey, Osman Gazi ve I. Osman adlarıyla tanınan, 600 yıllık bir tarih diliminde ve üç kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti'nin kurucusu ve ilk Osmanlı Padişahı. 1258'de Söğüt'te, Ertuğrul Gazi ve Halime Hatun'un çocukları olarak dünyaya gelen Osman Gazi, 1281 yılında Söğüt'te Kayı Boyu'nun yönetimine geçti. Henüz 23 yaşındayken Kayı Boyu’nu yönetmeye başlayan Osman Gazi’nin, aşiretin önemli kişilerinden biri olan Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile yaptığı evlilikten, kendisinden sonra Osmanlı'nın ...
 • Osman Sınav: Yapımcı, yönetmen, senarist ve reklamcı. Türk televizyonculuğuna ivme kazandıran yapımların ve TV dizilerinin yönetmenliğini yapan Sınav, mafya, derin devlet ve siyasi ilişkiler ekseninde çektiği Kurtlar Vadisi ve Deli Yürek gibi dizilerin yanı sıra Süper Baba gibi aile dizileriyle de izleyicinin beğenisini kazanmıştır. Bugüne kadar çekilmiş olan en iyi Türk aksiyon filmi olarak nitelendirilen Pars: Kiraz Operasyonu ile de dünya gündemini de sıkça meşgul eden, toplumsal bir yara halini alan uyuş...
 • Osman Baydemir: Osman Baydemir, 2004-2014 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.Osman Baydemir, 26 Mart 1971 tarihinde Diyarbakır’da Dokuzçeltik Köyünde doğmuştur. Annesi (Azê) Azize Baydemir’dir. Babasının iki eşi vardı ve toplam 11 kardeştir. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite yıllarının tamamı Diyarbakır’da köyde geçti. 1990-1994 yılları arasında okuduğu Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1994 yılında mezun oldu. 2004’e kadar, yani belediye başkanlığı dönemine kadar doğduğu...
 • Osman Pamukoğlu: Tümgeneral rütbesi ile ordudan emekli olmasının ardından Halk ve Eşitlik Partisi’nin kurucusu olmuş olan Pamukoğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra 11 Temmuz 2015 tarihinde toplanan Genel Kurulda başkanlığı bırakmıştır. PKK terör örgütüne karşı gerçekleştirdiği mücadele ile tanınan Türk asker ve yazar. Tümgeneral rütbesi ile ordudan emekli olmasının ardından Halk ve Eşitlik Partisi’nin kurucusu olmuş olan Pamukoğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra 11 Temmuz 2015 tarihinde toplanan Genel Ku...
 • Osman Müftüoğlu: Sağlıklı yaşamla ilgili püf noktalarından, hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gereken besin reçetelerine kadar birçok konuda kitaplar yazdı. Osman Müftüoğlu, 10 Mayıs 1955 tarihinde Mersin, Anamur’da doğmuştur. Yedi kardeşi olan Osman Müftüoğlu, annesini iki yaşındayken kaybetmiş. Babası o kadar çocuğu tek başına çekip çeviremeyeceği için bir süre sonra tekrar evlenmiş. O evlilikten, iki kardeşi daha olmuş. Osman Müftüoğlu gerçek annesinin öldüğünü 12 yaşındayken öğrenmiş.Müziğe merakından...
 • Osman Kibar 2: 2017 yılında Forbes Türkiye'nin hazırladığı 'En Zengin 100 Türk' listesinde 8. sırada 2 milyar dolarlık servetiyle Samumed adlı şirketin Başkanı Osman Kibar 2 yer aldı.Osman Kibar 2, 1972 yılında İzmir’de doğmuştur. Dedesi İzmir'in ünlü belediye başkanı "Asfalt Osman" lakaplı Osman Kibar’dır. Babası ise Seli Kibar’dır. Müzisyen ve besteci Melih Kibar amcasıdır. Robert Koleji mezunudur. Ardından sonra ABD, Kaliforniya’ya gitti ve eğitim hayatına Pomona Koleji’nde devam etti. Burada matematik Cal...
Osman İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Osman ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sırdaş, Espirili, Zeki, Girişken, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Osman İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Osman ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları İçine Kapanık, Baskıcı, Sanat Yönü Başarısız, Agresif, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Osman isminin Notasyonları Nelerdir?

Osman isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

O: Ordu
S: Sinop
M: Muş
A: Adana
N: Niğde

Osman Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Osman
S: Serhat
M: Mehmet
A: Ahmet
N: Nizam

Osman isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Oscar
S: Sierra
M: Mike
A: Alfa
N: November

Osman isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Oruç
S: Seydi
M: Merih
A: Aydın
N: Neptün

Osman İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Osman ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Osman ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Osman ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Osman İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Belirsiz Kisi
03.04.2019

Sevdiğim çocuğu n ismin i öğrendim anlamını teşekkür ederim.

Osman Can Tüm
28.11.2018

Mükemel bit șey.