İsim Arama

Osman İsminin Anlamı Nedir? Osman Ne Demek?

Osman ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Osman isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Osman isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Osman isminin anlamı nedir? Osman ne demek?

Osman isminin anlamı nedir?
 • Osman isminin cinsiyeti: Erkek
 • Osman isminin kökeni: Arapça
 • Osman isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Osman ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Osman ismindeki harf sayısı: 5
 • Osman isminin rengi: Mavi
 • Osman isminin nitelikeri: Pozitif, Dürüst, Uyumlu, İnatçı, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Osman

Osman isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Osman ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

O: Kendi içine kapalıdır. Gizliliği sever ve sır saklar. Kişiliklerini sergilemek yerine keşfedilmeyi ve gizemli görünmeyi tercih eder.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Osman isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Osman İsmiyle Uyumlu İsimler

Osman İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Gökduman, Iman, Esman, Mihman, Ezman, Neriman, Hıraman, Hanüman, Şaduman, Peyman

Osman İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Yalman, Çakman, Hıfzırrahman, Ahiman, Abdurrahman, Süleyman, Saloman, Abdal-Rahman, Başarman, Uçman

Osman ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Osman İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Osman İsmi Konulabilir Mi?

Osman isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Osman isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Osman İsmi Caiz Mi?

Osman ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Osman isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Osman İsminin Özellikleri

Osman isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Hayatta limitlerini hep üst düzeyde tutan insanlardır. Hem sezgileri hem de azimleri oldukça fazladır. Kendi sınırları vardır. Kuralları, kanunları severler. Bunun yanında derin düşünceli insanlardır. Ancak kıskanç insanlar olabilirler. Çok şüpheci ve karamsar olabilirler.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Osman İsminin Sayı Analizi

Osman isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

O: 18
S: 22
M: 16
A: 1
N: 17

Osman isminin numerolojik değeri: 74

Osman İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Osman İsmi İle Akrostiş Şiirler

Olmaz olsun böyle ızdırap
Sensiz olan her an bana bir azap
Mutlu musun söyle şimdi bensiz
Ağlarım belirli belirsiz
Neyler bu can baharı sensiz….

Osman İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Osman isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Osman

Osman İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Osman isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Osman

Osman İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Osman isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Osman

Osman İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Osman Bölükbaşı: Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Millet Partisi'nin kurucularından olan Türk siyaset adamı. 1913 yılında Hacıbektaş'ta doğan Türk Siyasetinin renkli simalarından Osman Bölükbaşı, Fransa'da Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nde öğrenim gördü. Daha sonra Türkiye'ye dönen Bölükbaşı, önce Kandilli Rasathanesi'nde asistan, sonra Haydarpaşa Lisesi'nde öğretmen olarak görev yaptı.1946'da Demokrat Parti'ye (DP) girerek siyasete atılan Bölükbaşı, 1947'de DP'den ayrıldı. Bir yıl sonra ...
 • Osman Kaya: Osman Kaya, 12 Ağustos 1980 tarihinde doğmuştur.Lise Defteri, Emret Komutanım, Karadağlar, Kurt Kanunu, Acayip Hikayeler, Kaçak dizilerinde ve Beyza'nın Kadınları, Banyo gibi sinema filmlerinde yardımcı yönetmen ve ikinci yönetmen olarak görev yapan Osman Kaya, 2014 yılında yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yaptığı Filinta dizisinin 2015 yılında yardımcı yönetmenliğinden asıl yönetmenliğine geçiş yapmıştır. Osman Kaya’nın yönetmenliğini yaptığı Filinta "Bin Yılın Şafağında" adlı dizide Onur Tuna...
 • Osman Kibar: Başkanlığı sırasında İzmir'in tüm yollarını asfaltlattığı için kendisine "Asfalt Osman" lakabı takıldı. Osman Kibar, 1909 yılında Osmanlı İmparatorluğu zamanında Selanik’de doğmuştur. istanbul'da Fevziye Okulunu bitirdikten sonra, Robert Kolej'den mezun oldu. Osman Kibar, 1930 yılında İzmir'de zeytinyağı, sabun ve gliserin ticareti yaparak bir tüccarlığa başladı. 1 Aralık 1951 tarihinde kurulmasında öncülük yaptığı Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda ilk başkanlığını 1963 yılına kadar yaptı.1946 yılınd...
 • Osman Gökçek: Ankara büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek'in oğludur.Osman Gökçek, 12 Ekim 1983 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesi Nevin Gökçek, babası Ankara büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek’dir. Ahmet Gökçek (d. 1976) adında abisi vardır. İlkokulu Hamdullah Suphi İlkokulu’nda, ortaokulu TED Ankara Koleji’nde, lise öğrenimini ise Samanyolu Koleji’nde bitirdi. Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünden mezun oldu. Osman Gökçek, 2002 yılında kurulan Keçiören Gençlik Dernede başkan oldu...
 • Osman Şahin: Osman Şahin, 1940 yılında Mersin'in Arslanköy kasabasında doğmuştur. Osman Şahin, yoksul bir çiftçi ailesinin 13 çocuğundan biridir. Çocukluğu Toroslarda yoksulluk içinde geçen Osman Şahin, ilkokulu kendi köyünde okuduktan sonra Diyarbakır’da Dicle Köy Enstitüsü'ne gitti. Dicle Köy Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Siverek'e bağlı, Fırat Nehri kenarındaki, Bucak aşiretine bağlı Kalemli Köyü'nün öğretmenliğine atanır. Henüz 18 yaşındayken, büyük aşiret kavgalarının, silaha tutkun yöre insanının için...
 • Osman Yağmurdereli: Osman Yağmurdereli, 6 Şubat 1953 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Demokrat Parti ve Adalet Partisi kurucularından 12. Dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli’nin oğludur. Annesinin adı Selma’dır.Faik Levent adında abisi, Nesime Yasemen adında ablası vardır. Trabzon Kurtuluş İlkokulu'nda 3. Sınıfa kadar okudu, babasının milletvekili olması nedeniyle sonra taşındıkları Ankara’da Kavaklıdere İlkokulu'nda ilkokulu bitirdi. Orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji'nde bitird...
 • Osman Tural: Osman Tural, 12 Temmuz 1964 tarihinde Samsun, Alaçam’da doğmuştur. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla, Durağan, alı Kaymakamlıkları, Sivas Vali Yardımcılığı, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanlığı yaptı. 2003 yılında PTT Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı. 7 Haziran 2005 tarihinde PTT Genel Müd...
 • Osmantan Erkır: Osmantan Erkır, 1973yılında Ankara’da doğmuştur. 4 yaşından itibaren TV stüdyolarında büyüdü. Babası Uğur Erkır TRT’de yönetmendir. Yapımcı Ayça Erkır kız kardeşidir. Anne tarafı Rizelidir. İstanbul St. Michel Fransız Lisenra İngiltere’de üniversite eğitiminde Sinema –Televizyon, lisans üstü olarak da oyunculuk okudu. İngiltere’de 8 yıl eğitim ve çalışma hayatından sonra Türkiye’de Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü Özcan Tiyatrosunda kısa bir süre oyunculuk yaptı.Aile şirketi olan STR Film Yapımcılıkt...
 • Osman Yıldırım: Türk Hava Kurumu Genel BaşkanıOsman Yıldırım, 20 Kasım 1952 tarihinde Ankara’da doğmuştur. ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da okuduktan sonra 1969 yılında askeri Hava Harp Okuluna girdi 1972 yılında mezun oldu. 1973 yılında Balıkesir'deki 9. Ana Jet Üs 192. Filo Komutanlığına keşif pilotu olarak tayin oldu. 1976-1980 yılları arasında Balıkesir'deki 6. Ana Jet Üs Komutanlığında kol uçucusu olarak görev yapmıştır. 1982 yılında Hava Harp Akademisi’nden, 1987 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’...
 • Osman Pamukoğlu: Tümgeneral rütbesi ile ordudan emekli olmasının ardından Halk ve Eşitlik Partisi’nin kurucusu olmuş olan Pamukoğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra 11 Temmuz 2015 tarihinde toplanan Genel Kurulda başkanlığı bırakmıştır. PKK terör örgütüne karşı gerçekleştirdiği mücadele ile tanınan Türk asker ve yazar. Tümgeneral rütbesi ile ordudan emekli olmasının ardından Halk ve Eşitlik Partisi’nin kurucusu olmuş olan Pamukoğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra 11 Temmuz 2015 tarihinde toplanan Genel Ku...
Osman İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Osman ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sırdaş, Espirili, Zeki, Girişken, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Osman İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Osman ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları İçine Kapanık, Baskıcı, Sanat Yönü Başarısız, Agresif, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Osman isminin Notasyonları Nelerdir?

Osman isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

O: Ordu
S: Sinop
M: Muş
A: Adana
N: Niğde

Osman Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Osman
S: Serhat
M: Mehmet
A: Ahmet
N: Nizam

Osman isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Oscar
S: Sierra
M: Mike
A: Alfa
N: November

Osman isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Oruç
S: Seydi
M: Merih
A: Aydın
N: Neptün

Osman İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Osman ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Osman ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Osman ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Osman İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Belirsiz Kisi
03.04.2019

Sevdiğim çocuğu n ismin i öğrendim anlamını teşekkür ederim.

Osman Can Tüm
28.11.2018

Mükemel bit șey.