İsim Arama

Oktay İsminin Anlamı Nedir? Oktay Ne Demek?

Oktay ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Oktay isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Oktay isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Oktay isminin anlamı nedir? Oktay ne demek?

Oktay isminin anlamı nedir?
 • Oktay isminin cinsiyeti: Erkek
 • Oktay isminin kökeni: Türkçe
 • Oktay isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Oktay ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Oktay ismindeki harf sayısı: 5
 • Oktay isminin rengi: Mavi
 • Oktay isminin nitelikeri: Pozitif, Hayalperest, Romantik, İnatçı, Maceracı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Oktay

Oktay isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Oktay ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

O: Kendi içine kapalıdır. Gizliliği sever ve sır saklar. Kişiliklerini sergilemek yerine keşfedilmeyi ve gizemli görünmeyi tercih eder.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.

Oktay isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Oktay İsmiyle Uyumlu İsimler

Oktay İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Oktay İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Otay, Demirtay, Oktunç, Çintay, Karatay, Tay, Kongurtay, Uğurtay, Erkutay, Köktay

Oktay ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Oktay İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Oktay İsmi Konulabilir Mi?

Oktay isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Oktay isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Oktay İsmi Caiz Mi?

Oktay ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Oktay isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Oktay İsminin Özellikleri

Oktay isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Hayatta limitlerini hep üst düzeyde tutan insanlardır. Hem sezgileri hem de azimleri oldukça fazladır. Kendi sınırları vardır. Kuralları, kanunları severler. Bunun yanında derin düşünceli insanlardır. Ancak kıskanç insanlar olabilirler. Çok şüpheci ve karamsar olabilirler.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Oktay İsminin Sayı Analizi

Oktay isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

O: 18
K: 14
T: 24
A: 1
Y: 28

Oktay isminin numerolojik değeri: 85

Oktay İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Oktay İsmi İle Akrostiş Şiirler

Okyanus misali sana gönlümü verdim
Karanlığıma son veren güneşim sen ol
Taştan olan şu kalbimi bi damla göz yaşıyla yumuşattın..
Aşk dolu günler için adım artık yarim
Yeni ojeleri havalı

Oktay İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Oktay isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Oktay

Oktay İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Oktay isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Oktay

Oktay İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Oktay isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Oktay

Oktay İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Oktay Rıfat: Türk şair, roman ve oyun yazarı, avukat. Cumhuriyet sonrası Türk edebiyat tarihinin gelişmesinde ve şiirinin yenilenmesinde büyük etkisi olan "Birinci Yeni Akımı"nın (Garip) kuramcılarından, "İkinci Yeni Akımı"nın ise öncülerinden biridir. Türkçeyi kullanma kabiliyeti, açık sözlü ifadeleri, sürekli bir devinim içinde yenilenen çalışmaları ve yapısal farklılık arayışıyla, modern Türk edebiyatını derinden etkileyen ve ona yön veren şairlerden biri olmuştur. Oktay Rıfat Horozcu, 10 Haziran 1914 tar...
 • Oktay Ekinci: Akıcı ve etkileyici bir kalem, bir yazar, ve bir mimar,Oktay Ekinci. Oktay Ekinci, 1952 yılında Balıkesir’de doğmuştur. Aslen Kars’lıdır. Babası jandarma albay Süleyman Ekinci’dir. İlkokulu Erzincan ve istanbul'da okudu. Orta öğrenimini İstanbul Pertevniyal Lisesi'nde tamamladı. 1969 yılında başladığı Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi) Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun olduktan sonra yine aynı okulda yüksek lisansını tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fa...
 • Oktay Ekşi: Adı Hürriyet Gazetesi ile özdeşleşmiş olan Türk gazeteci ve yazar. Hürriyet Gazetesi’nde Ankara Temsilcisi ve Başyazar olarak uzun yıllar görev yapmış olan Ekşi, 30 Ekim 2010 tarihinde yapmış olduğu açıklamayla gazetedeki görevinden istifa etmiştir. Oktay Ekşi, 7 Aralık 1932 tarihinde, Mesudiye, Ordu’da dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli öğretimini Sivas ve Ankara’da tamamlayan Ekşi, 1951 yılında, Ankara Ajansı’nda gazetecilik mesleğine başladı.Ankara Ajansı’nın ardından Dünya Gazetesi’nde çalı...
 • Oktay Arayıcı: Oktay Arayıcı, Türk tiyatrosunun toplumcu gerçekçi çizgideki önemli oyun ve senaryo yazarlarındandır.Oktay Arayıcı, 12 Şubat 1936 tarihinde Rize’de ailesinin üçüncü ve son çocuğu olarak doğmuştur. Babası bir kaptan olan Nasrullah Arayıcı, annesi Hikmet Arayıcı’dır. İlkokul ve ortaokulu Rize’de okuduktan sonra o zamanda Rize’de lise olmadığı için Ağabeyi Trabzon lisesinde okumaktadır. Arayıcı ortaokulu bitirdiğinde, memuriyete başlamış olan babası, iki çocuğunu birden dışarıda okutabilecek güçte ...
 • Oktay Doğanay: Oktay Doğanay, istanbul’da doğmuştur. Üç kardeşin ortancasıdır. 3 yaşından beri Almanya’da yaşadıktan sonra 2010 yılından beri de Alanya'da yaşamaktadır. TahsiliniAlmanya’da tamamladı. Başta Almanya olmak üzere, birlerde yer almıştır. Aynı zamanda birçok çalışmaya danışmanlık yapıp senaryolara göre koreografiler hazırlayıp Avrupa’nın en popüler bay ve bayan aktörlerine eğitim vermiştir.Karakter oyunculuğunun yanında Fotomodel olarak Avrupa’nın tanınmış Tchibo, Bruno Banani, Stars and Stripes, Hu...
 • Oktay Vural: Oktay Vural, , 9 Şubat 1956 tarihinde Diyarbakır'da doğmuştur. Baba adı Hasan, anne adı Harbiye'dir. Aslen Siirt'in Tillo (şimdiki adı Aydınlar) ilçesindendir. İlk ve orta eğitimini Diyarbakır’da tamamladı. Üç erkek kardeşi var. 18 yaşına kadar Diyarbakır’da yaşadı. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Üniversiteden sonra Devlet Planlama Teşkilatı’na (DPT) girdi. Dönemin DPT Müsteşarı Turgut Özal’la çalışma imkânı buldu. Yüksek lisansını 1983 yılında Ege Üniversites...
 • Oktay Usta: Tam adı Oktay Aymelek olan Oktay Usta, 27 Eylül 1968'de Bolu’nun Mengen ilçesinde Gökçesu Kadılar köyünde doğdu. Aşçı bir babanın 6 çocuğunun en küçüğüdür. İlkokulu ve orta okulu Mengen’detamamladı. Babası Bilal Aymelek’de gurbette aşçılık yapmaktadır. 1983 yılında 15 yaşındayken aşçıbaşı a mesleğe atılan Oktay Usta, İstanbul Erenköy'deki ünlü bir restoranda yanında çalışmaya başladı. Daha sonra dönemin ünlü simalarının çıktığı İstanbul Şişli'deki bir restoranda çalıştı. 2 sene sonra 1985 ‘de , ...
 • Oktay Sinanoğlu: 28 yaşında profesör ünvanını almaya hak kazanmış olan, kuramsal kimya ve de moneküler biyoloji alanlarında yaptığı çalışmaların yanı sıra, Tük ulusal kimliği ve Türkçe üzerine verdiği yapıtlarla da tanınan bilim insanı. Oktay Sinanoğlu, 1935 yılında, Bari, İtalya’da dünyaya geldi. Annesi Rüveyde Sinanoğlu, gazeteci ve yazardı. Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu'nun askeri görevi nedeniyle bu ülkede yaşayan Sinanoğlu, ailesi ile beraber 1939 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle İtalya’...
 • Oktay Yavuzarslan: Sporcu, oyuncu, Antrenör 28 Kasım 2015 tarihinde StarTv’de başlayan Big Brother yarışmasına katıldı.Oktay Yavuzarslan, 4 Eylül 1980 tarihinde Ankara’da doğmuştur. istanbul’da yaşamaktadır. 3 yaşında iken annesi 16 yaşında iken de babası vefat etmiştir. Eğitim Başkent İletişim Bilimleri Akademisi ve Müjdat Gezen Sanat Merkezinde eğitim aldı. Oktay Yavuzarslan, askerlik görevini Marı.Eşinden boşandıktan sonra yine aynı eşi Zeynep Yavuzarslan ile evlenmiştir. Pars adında bir oğlu vardır.Hayatında s...
 • Oktay Kaynarca: Aktör ve Tiyatro Oyuncusudur. Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965'te Malatya'da doğdu. Babası Malatyalı, annesi Elazığlı olan oyuncu genç yaşta anne ve babası Almanya'da çalıştıkları için Üsküdar'da anneannesinin yanında büyüdü. Ortaokulda bir sene kalan Kaynarca, liseyi de altı senede bitirdi. Üsküdar Lisesi'nde başlayıp, en son Hopa Lisesi'nden mezun oldu. Fiat fabrikasında elektrik işçisi olarak çalıştığı sırada, Konservatuvar sınavlarına girdi.İlk kez Ege Tiyatrosu'nda Turgut Özak'ın "Duvarıların Ö...
Oktay İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Oktay ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sırdaş, Romantik, Canayakın, Girişken, Gezgin olmalarıdır.

Oktay İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Oktay ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları İçine Kapanık, Kıskanç, Sessiz, Agresif, Geçmişte Yaşayan olmalarıdır.

Oktay isminin Notasyonları Nelerdir?

Oktay isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

O: Ordu
K: Kars
T: Tokat
A: Adana
Y: Yozgat

Oktay Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Osman
K: Kadri
T: Temel
A: Ahmet
Y: Yahya

Oktay isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Oscar
K: Kilo
T: Tanfo
A: Alfa
Y: Yankee

Oktay isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

O: Oruç
K: Kalyon
T: Turgut
A: Aydın
Y: Yılmaz

Oktay İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Oktay ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Oktay ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Oktay ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Oktay İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.