İsim Arama

Merdan İsminin Anlamı Nedir? Merdan Ne Demek?

Merdan ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Merdan isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Merdan isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Merdan isminin anlamı nedir? Merdan ne demek?

Merdan isminin anlamı nedir?
  • Merdan isminin cinsiyeti: Erkek
  • Merdan isminin kökeni: Farsça
  • Merdan isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Merdan ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Merdan ismindeki harf sayısı: 6
  • Merdan isminin rengi: Mavi
  • Merdan isminin nitelikeri: Uyumlu, Çalışkan, Komik, Agresif, İnatçı, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Merdan

Merdan isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Merdan ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Merdan isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Merdan İsmiyle Uyumlu İsimler

Merdan İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Merziye, Meryem, Candan, Meram, Meronothite, Merze, Merope, Kardan, Hoşfidan, Meran

Merdan İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Mergup, Yardan, Abadan, Meriç, Yeldan, Atadan, Merodach-Baladan, Berodach-Baladan, Rahdan, Yezdan

Merdan ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Merdan İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Merdan İsmi Konulabilir Mi?

Merdan isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Merdan isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Merdan İsmi Caiz Mi?

Merdan ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Merdan isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Merdan İsminin Özellikleri

Merdan isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Merdan İsminin Sayı Analizi

Merdan isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

M: 16
E: 6
R: 21
D: 5
A: 1
N: 17

Merdan isminin numerolojik değeri: 66

Merdan İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Merdan İsmi İle Akrostiş Şiirler

Melodilerimdi benim bu hayatta tek sırdaşım
Esir etmişsir gözlerin gözlerime.
Razıyım seninle kuru ekmeği paylaşmaya…
Dur artık kaçma benden uzağa
Ardından bak bomboş kaldı ellerim;
Nereden eserse rüzgar, kalbimde olacak onun gönlü..

Merdan İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Merdan isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Merdan

Merdan İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Merdan isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Merdan

Merdan İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Merdan isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Merdan

Merdan İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Merdan ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Merdan İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Merdan ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Zeki, Duygusal, Maceracı, Güçlü, Girişken, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Merdan İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Merdan ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sanat Yönü Başarısız, Gereksiz İnatçı, Gaddar, Güçsüz, Agresif, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Merdan isminin Notasyonları Nelerdir?

Merdan isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

M: Muş
E: Edirne
R: Rize
D: Denizli
A: Adana
N: Niğde

Merdan Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mehmet
E: Ekrem
R: Rasim
D: Davut
A: Ahmet
N: Nizam

Merdan isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mike
E: Echo
R: Romeo
D: Delta
A: Alfa
N: November

Merdan isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Merih
E: Engin
R: Reis
D: Deniz
A: Aydın
N: Neptün

Merdan İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Merdan ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Merdan ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Merdan ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Merdan İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Aşkın Benal
22.03.2019

Merdan ismi hz ali efendimizin bir diger adıdır.

Merdan Xen
24.11.2017

Merdan adıyla ünlü kişi --- şahı merdan---dır.