İsim Arama

Mehmet İsminin Anlamı Nedir? Mehmet Ne Demek?

Mehmet ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Mehmet isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Mehmet isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Mehmet isminin anlamı nedir? Mehmet ne demek?

Mehmet isminin anlamı nedir?
 • Mehmet isminin cinsiyeti: Erkek
 • Mehmet isminin kökeni: Türkçe
 • Mehmet isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Mehmet ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Mehmet ismindeki harf sayısı: 6
 • Mehmet isminin rengi: Mavi
 • Mehmet isminin nitelikeri: Uyumlu, Çalışkan, Tez Canlı, Romantik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Mehmet

Mehmet isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Mehmet ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.

Mehmet isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Mehmet İsmiyle Uyumlu İsimler

Mehmet İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Besamet, Güldemet, Vesamet, Mehveş, Mehre, Rahmet, Azimet, Demet, Mehida, Keramet

Mehmet İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Mehip, Mehak, Kamet, Azamet, Emet, Himmet, Mehujael, Sermet, Mehti, Şehamet

Mehmet ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Mehmet İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Mehmet İsmi Konulabilir Mi?

Mehmet isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Mehmet isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Mehmet İsmi Caiz Mi?

Mehmet ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Mehmet isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Mehmet İsminin Özellikleri

Mehmet isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Mehmet İsminin Sayı Analizi

Mehmet isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

M: 16
E: 6
H: 10
M: 16
E: 6
T: 24

Mehmet isminin numerolojik değeri: 78

Mehmet İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Mehmet İsmi İle Akrostiş Şiirler

Mutlu musun söyle şimdi bensiz
En çok da ahu gözlerini özledim
Hala buradayım bak , seninleyim
Mutlu musun söyle şimdi bensiz
En çok da ahu gözlerini özledim
Tek tanem inan çok sevdim ben seni

Mehmet İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Mehmet isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Mehmet

Mehmet İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Mehmet isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Mehmet

Mehmet İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Mehmet isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Mehmet

Mehmet İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Mehmet Özhaseki: 24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümet'te Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görevlendirildi.Mehmet Özhaseki, 1957 yılında Kayseri’de doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Kayseri’de tamamladı. Üniversite eğitimi için Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünü kazandı. Ardından da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçiş yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yapkstil üzerine iş yapan aile şirketinin ba...
 • Mehmet Yaşar Büyükanıt: Generkurmay başkanı, Orgeneral rütbeleri sahibi olan asker. Orgener, 1940 yılında istanbul'da doğdu. 1961 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu.1970 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral Büyükanıt, 1972 yılında Kara Harp Akademisi'ndeki eğitimini tamamladı.Kurmay subay olarak, mons, Belçika'da Shape İstihbarat Dairesi Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Kara Harp Akade...
 • Mehmet Ağar: Türk siyaset adamı ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, 30 Ekim1951 tarihinde Ankara'da doğdu. Babası Zülfikar Ağa gibi polisliği seçti. Emniyet Müdürü olan babasının memuriyeti dolayısıyla 1957 yılında Urfa'da başladığı ilkokulu, Gümüşhane, Bolu, Adana, Ankara ve Erzincan'da; Erzincan'da başladığı ortaokulu, Kayseri, Diyarbakır ve Uşak'ta bitirdi. Liseye Ankara'da başladı ve 1968 yılında Haydarpaşa Lisesi'nden mezun oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü adına Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgile...
 • Mehmet Ulusoy (yönetmen): Tiyatro oyuncusu ve tiyatro yönetmeni Mehmet Ulusoy (yönetmen), 1942 yılında İzmir’de doğmuştur. Lise yıllarında Tiyatro ile tanıştı. Okul tiyatrosunda ve Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptı. istanbul Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Yıldız Kenter’in öğrencisi oldu. Daha sonra Sermet Çağan ve Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. 1963 yılında Fransa’ya gitti. Önce Paris’te, Roger Planchon’un yanında sonra Berlin’de, Berliner Ensemble’da stajyer oldu. Pa...
 • Mehmet Cengiz: Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır.Mehmet Cengiz, Rize’nin Kalkandere İlçesinde doğmuştur. Aslen Rize’lidir. Ekrem Cengiz ve Asım Cengiz adında kardeşi vardır. Çaykur Rizesporun Onursal Başkanıdır. 1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat'ı kurdu. Otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir. 1980’de altyapı, taahhüt...
 • Mehmet Fatih Çıtlak: Mehmet Fatih Çıtlak, 1967 yılında istanbul’da doğmuştur. Liseyi Fatih İmam Hatip Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Marmara Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde Arapça ve İslâmî ilimler eğitimini tamamladı. Mehmet Fatih Çıtlak,İslâm taria birçok radyo ve televizyon programı yaptı. Konuşmacı olarak sempozyum, panel ve konferanslara katıldı. Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi’nde devam eden Mesnevî sohbetleri, Cumhuriyet tarihindeki katılımı en çok ve en uzun süreli kültürel faaliyet olarak kaydedilmiştir.Kü...
 • Mehmet Çağçağ: Leman ve L-Manyak'ta mizah dergilerinde karikatürleri yayınlanmaya devam etmektedir.Mehmet Çağçağ, 1959 yılındaGiresun'un ilçesi Şebinkarahisar’da doğmuştur. Şebinkarahisar İstiklal İlköğretim Okulundan mezun olduktan sonra Liseden de mezun olmuştur. Üniversiteyi ise İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde resim bölümünde tamamladı. Üniversite yıllarında karikatür çizmeye başlayan Çağçağ'ın o yıllarda tirajları oldukça yüksek olan Gırgır ve Fırt dergilerinde karikatürle...
 • Mehmet Güreli: 2015 yılında oyuncu ve yazar Görkem Yeltan'ın yönetmenliğini üstlendiği 'Yemekteydik ve Karar Verdim' adlı sinema filminde oynadı.Mehmet Güreli, 7 Nisan 1949 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Ortaokulu İstanbul Erkek Lisesinin orta kısmında başladı, sonra Avusturya Lisesi'nde devam etti. Liseyi ise Yeni Kolej ve Ferhan Koleji'nde okuyup mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü'ne iki sene devam etti ancak mezun olmadan okulu bıraktı. Mehmet Güreli, 1976 yılında Hürriye...
 • Mehmet Akan: “Bizimkiler” dizisindeki apartman yöneticisi Sabri Bey rolü ile tanındı. Mehmet Akan, tiyatro ve sinema dizi oyuncusu, yönetmen, koreograf, folklorcu ve yazardır.Mehmet Akan, 5 Aralık 1939 tarihinde Şanlıurfa, Birecik’de doğmuştur. Ortaokulu Birecik'te, liseyi Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde 4. sınıfa kadar okuyup okulu terk etti Üniversitede okurken tiyatro ile ilgilendi, o sırada "Genç Oyuncular"la tanıştı. İlk oyunları olan Ayyar Hamza'y...
 • Mehmet Türker: Mehmet Türker, 3 Ocak 1944 tarihinde doğmuştur.Mehmet Türker, gazeteciliğe 1962 yılında Gece Postası Gazetesi'nde başladı ve sırasıyla Yeni İstanbul, Yeni Gazete gazetelerinde çeşitli sahalarda muhabir olarak görev yaptı. Hürriyet, Meydan, Gözcü gazetelerinde yönetici olarak çalıştı. Hürriyet Gazetesi'nde kısa bir muhabirlik döneminden sonra gazetenin 20 yıl boyunca İstihbarat Şefliği ve Haberler Müdürlüğünü yaptı. SÖZCÜ Gazetesi'nin kuruluşunda yer aldıığı Meydan Gazetesi ve Gözcü Gazetesi'nde ...
Mehmet İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Mehmet ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Zeki, Duygusal, Sakin, Canayakın olmalarıdır.

Mehmet İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Mehmet ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sanat Yönü Başarısız, Gereksiz İnatçı, Panik, Sessiz olmalarıdır.

Mehmet isminin Notasyonları Nelerdir?

Mehmet isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

M: Muş
E: Edirne
H: Hatay
M: Muş
E: Edirne
T: Tokat

Mehmet Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mehmet
E: Ekrem
H: Hasan
M: Mehmet
E: Ekrem
T: Temel

Mehmet isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mike
E: Echo
H: Hotel
M: Mike
E: Echo
T: Tanfo

Mehmet isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Merih
E: Engin
H: Halat
M: Merih
E: Engin
T: Turgut

Mehmet İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Mehmet ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Mehmet ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Mehmet ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Mehmet İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 7 yorum yapılmıştır.

Memocan Betdemir
07.10.2019

Mehmet ismini hiç sevmiyorum. Mehmetler genelde çok kıl insanlar oluyor.

Memo
06.11.2018

Cok güzel ya.

Sabriye Sökmen
16.01.2018

Çok beğendim çok güzel.

Semiye Fert
16.01.2018

Güzel.

Mehmet Ugur
27.12.2017

Kuşkularıma hep yenik düşüyorum çaresiz olunca çabuk pes ediyorum ticaret te hep zarar ediyorum.

Mehmet
07.12.2017

Tam beni anlatıyor aynı ben.

Memo
08.04.2015

Çok uygun.