İsim Arama

Mehmet İsminin Anlamı Nedir? Mehmet Ne Demek?

Mehmet ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Mehmet isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Mehmet isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Mehmet isminin anlamı nedir? Mehmet ne demek?

Mehmet isminin anlamı nedir?
 • Mehmet isminin cinsiyeti: Erkek
 • Mehmet isminin kökeni: Türkçe
 • Mehmet isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Mehmet ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Mehmet ismindeki harf sayısı: 6
 • Mehmet isminin rengi: Mavi
 • Mehmet isminin nitelikeri: Uyumlu, Çalışkan, Tez Canlı, Romantik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Mehmet

Mehmet isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Mehmet ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.

Mehmet isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Mehmet İsmiyle Uyumlu İsimler

Mehmet İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Mehitabel, Mehrunisa, Mehru, Rahmet, Besamet, Mehre, Keramet, Mehtiye, Mehveş, Mehlika

Mehmet İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Mehip, Azamet, Mehmet, Samet, Mehmetçik, Mehti, Şehamet, Mehujael, Ahmet, Himmet

Mehmet ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Mehmet İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Mehmet İsmi Konulabilir Mi?

Mehmet isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Mehmet isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Mehmet İsmi Caiz Mi?

Mehmet ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Mehmet isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Mehmet İsminin Özellikleri

Mehmet isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Mehmet İsminin Sayı Analizi

Mehmet isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

M: 16
E: 6
H: 10
M: 16
E: 6
T: 24

Mehmet isminin numerolojik değeri: 78

Mehmet İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Mehmet İsmi İle Akrostiş Şiirler

Misafir olduğumdan beridir gönlüne, kalbim aşk ile atıyor
Elim ayağım tutuldu seni görünce
Hülyalarımı çaldın
Misafir olduğumdan beridir gönlüne, kalbim aşk ile atıyor
Elim ayağım tutuldu seni görünce
Tek tanem yüreği elmas sevdiğim

Mehmet İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Mehmet isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Mehmet

Mehmet İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Mehmet isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Mehmet

Mehmet İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Mehmet isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Mehmet

Mehmet İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Mehmet Barlas: Mehmet Barlas, 1942 doğumlu gazeteci ve televizyoncu. Birçok gazetede köşe yazarlığı yapmıştır, şu anda Sabah Gazetesi’nde yazmaktadır, aynı zamanda bir tartışma programı sunmaktadır. Mehmet Barlas, 1942 yılında Ankara’da doğdu. Siyasetle içiçe olan bir aileden geliyordu. Ablası Fatma ders çalışırken onun yanında okuma yazmayı öğrenen küçük Mehmet, ilkokulu okuyacağı Ankara'daki Mimar Kemal İlkokulu'na üçüncü sınıftan başladı. Mimar Kemal İlkokulu'ndan sonra Namık Kemal Ortaokulu ve Atatürk Lise...
 • Mehmet Durakoğlu: 23 Ekim 2016 tarihi itibari ile istanbul Barosu Başkanıdır.Mehmet Durakoğlu, 1956 yılında Sivas'ta doğmuştur. Liseyi Ankara’da Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1986 yılında serbest avukrakoğlu, avukatlık mesleğine ek olarak Dış Ticaret alanındaki sertifika programlarında dersler verdi. Bu konu üzerinde çok sayıda makale yayımlamıştır. İstanbul Barosu İnsan Hakları Yürütme Kurulu Ūyeliğinde bulundu. 2004'de İstanbul Barosu...
 • Mehmet İzmen: Türl siyaset adamı. 1909'da Giresun'un Boztekke köyünde doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra 1931'de Trabzon Lisesini, 1934'te Mülkiye Mektebi (A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi) Maliye Bölümünü bitirdi. 8 Ağustos 1934'te Maliye Bakanlığı Teftiş Kuruluna Tetkik Memuru olarak atandı. 7 Mart 1935'te Müfettiş Yardımcılığına, 12 Mart 1938'de Müfettişliğe yükseltildi. I. Sınıf Maliye Müfettişi iken, Fransa Maliye Bakanlığında bir yıl süreli staj ve inceleme yapmak üzere Paris'e gönderildi.19 Aralık 19...
 • Mehmet Helvacı: Mehmet Helvacı, 1960 yılında Samsun’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nden 1978 yılında mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1982 yılında bitirdi. 1987 yılında yüksek lisansını bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakülnabilim dalında araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. “Kambiyo Senetlerinde Def’iler” tezi ile yüksek lisans derecesini 1985 yılında elde etmesini takiben doktora çalışmalarını İsviçre’de sürdürme kararı aldı. Lausanne Üni...
 • Mehmet Kurtuluş: Fatih Akın ile beraber çalıştığı projeler ile bilinen Türk kökenli Alman oyuncu. Tiyatro kökenli bir oyuncu olan Kurtuluş, 1998 yılında Fatih Akın’ın yönettiği Kısa ve Acısız adlı sinema filmi ile öne kavuştu. 20’den fazla filmde rol alan Kurtuluş, 2007 yılında, Osman Sınav’ın yönettiği Pars adlı sinema filmi sayesinde Türk izleyicilerle de buluştu. Mehmet Kurtuluş, 27 Nisan 1972 tarihinde, Uşak, Türkiye’de dünyaya geldi. Ailesi, Mehmet daha henüz 1.5 yaşındayken Almanya’ya çalışmak için göçünce...
 • Mehmet Günsür: Beyaz Gelincik dizisiyle ünlenen dizi ve sinema oyuncusu. Mehmet Günsür, 8 Mayıs 1975'te istanbul'da doğdu. Annesi Sibel Günsür, babası Teoman Günsür’dür. Tatar kökenlidir. Modern bale koreografı olan Zeynep Günsür adında ablası vardır. 4 yaşından itibaren yüzme, kayak, tenis. Hatta, profesyonel tenisçi oldu.İtalyan Lisesi'ni bitirdi. Ardından Marmara Üniversitesi Reklamcılık bölümünü bitirdi ancak bu alanda hiç çalışmadı. Bir müzik grubuyla konserler veren Günsür, dört yıl boyunca restoran işle...
 • Mehmet Demirkol: Futbol Yazarı, Futbol Yorumcusu.2001 yılından beri Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.Mehmet Demirkol, 1970 yılında istanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Mehmet Demirkol, bir söründe metin yazarlığı yaptı Yazarlığa Gazete Pazar'da başladı, ardından Yeni Binyıl'da ve Radikal'de devam etti. Radikal’de, yazarlığına 2002 Dünya Kupası’nı yerinde takip ederek ve gözlemlerini aktararak, gazeteci kimliğini d...
 • Mehmet Ali Kumbuzoğlu: Mehmet Ali Kumbuzoğlu, 1967 yılında Trabzon İli Çaykara İlçesinin Karaçam Beldesi’nde doğmuştur. İlkokula Rize Güneysu Dumankaya köyü’nde başladı, Trabzon, Çaykara Karaçam Beldesi’nde bitirdi. Ortaokul ve liseye Trabzon'da gitti. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ndenmezun oldu. Mehmet Ali Kumbuzoğlu, 1993 yılındağünde çalıştı. Ardından 28 Mart 1994 tarihinde T.C.Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nda mesleki kariyerine Devlet Personel Uzman Y...
 • Mehmet Öz: Prof. Dr. Mehmet Öz Kalp cerrahıdır.11 Haziran 1960 tarihinde, Cleveland, Ohio,Amerika’da doğmuştur. Türk kökenli, Türk-Amerikalı doktor, program sunucusu ve yazar. Sağlıklı yaşam, kanserden korunma konulu beslenme ve yaşam tarzı üzerine yaptığı programlarla tanınmaktadır. Konya kökenli ünlü Prof. Dr. Mustafa Öz ve Suna Hanım'ın oğlu olan Mehmet Öz, 11 Haziran 1960'da babasının görev yaptığı Cleveland, Ohio, Amerika'da dünyaya geldi. Seval ve Nazlım adında kız kardeşleri vardır. Orta öğrenimini ...
 • Mehmet Yaşin: Gazeteci, Gurme, gezgin, yazar.Mehmet Yaşin, 1950 yılında memur bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da doğdu. Gençliği istanbul Ortaköy’de geçmiştir. Anne tarafı Sivas’lı, baba tarafı Çerkez kökenlidir. Sosyoloji okudu. 1969 yılında Dünya Gazetesi’neciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde muhabir, editör, yazı işleri müdürü ve yayın müdürü olarak çalıştı. "Atlas" dergisini çıkardı. Daha sonra Hürriyet Dergi Grubu’nun genel müdürlüğünü yaptı. Amerika’da aşçı yamaklığı yapmış.Mehmet Yaşin, Doğan Kitap’ın...
Mehmet İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Mehmet ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Zeki, Duygusal, Sakin, Canayakın olmalarıdır.

Mehmet İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Mehmet ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sanat Yönü Başarısız, Gereksiz İnatçı, Panik, Sessiz olmalarıdır.

Mehmet isminin Notasyonları Nelerdir?

Mehmet isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

M: Muş
E: Edirne
H: Hatay
M: Muş
E: Edirne
T: Tokat

Mehmet Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mehmet
E: Ekrem
H: Hasan
M: Mehmet
E: Ekrem
T: Temel

Mehmet isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mike
E: Echo
H: Hotel
M: Mike
E: Echo
T: Tanfo

Mehmet isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Merih
E: Engin
H: Halat
M: Merih
E: Engin
T: Turgut

Mehmet İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Mehmet ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Mehmet ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Mehmet ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Mehmet İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 7 yorum yapılmıştır.

Memocan Betdemir
07.10.2019

Mehmet ismini hiç sevmiyorum. Mehmetler genelde çok kıl insanlar oluyor.

Memo
06.11.2018

Cok güzel ya.

Sabriye Sökmen
16.01.2018

Çok beğendim çok güzel.

Semiye Fert
16.01.2018

Güzel.

Mehmet Ugur
27.12.2017

Kuşkularıma hep yenik düşüyorum çaresiz olunca çabuk pes ediyorum ticaret te hep zarar ediyorum.

Mehmet
07.12.2017

Tam beni anlatıyor aynı ben.

Memo
08.04.2015

Çok uygun.