İsim Arama

Lukman İsminin Anlamı Nedir? Lukman Ne Demek?

Lukman ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Lukman isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Lukman isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Lukman isminin anlamı nedir? Lukman ne demek?

Lukman isminin anlamı nedir?
  • Lukman isminin cinsiyeti: Erkek
  • Lukman isminin kökeni: Arapça
  • Lukman isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Lukman ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Lukman ismindeki harf sayısı: 6
  • Lukman isminin rengi: Mavi
  • Lukman isminin nitelikeri: Gösterişli, Modern, Hayalperest, Uyumlu, İnatçı, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Lukman

Lukman isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Lukman ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Lukman isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Lukman İsmiyle Uyumlu İsimler

Lukman İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Dilman, Hanüman, Gökduman, Ezman, Neriman, Esman, Şaduman, Hıraman, Iman, Mihman

Lukman İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Kırman, Denizman, Özerman, Sakman, Okman, Derman, Başarman, Uzman, Selekman, Abdirahman

Lukman ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Lukman İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Lukman İsmi Konulabilir Mi?

Lukman isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Lukman isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Lukman İsmi Caiz Mi?

Lukman ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Lukman isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Lukman İsminin Özellikleri

Lukman isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Çok atak insanlardır. Olayların gidiş yönüne göre karar verirler. Yaşayarak öğrenmeyi severler. Ancak bazı zamanlarda karar verme süreleri uzar ve başarısız olabilirler. Oldukça dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Atak olmaları nedeniyle sakarlıkları da olabilir.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Lukman İsminin Sayı Analizi

Lukman isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

L: 15
U: 25
K: 14
M: 16
A: 1
N: 17

Lukman isminin numerolojik değeri: 88

Lukman İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Lukman İsmi İle Akrostiş Şiirler

Lazımken bana sevgin, tutunmak için zamana
Uyuz olursun sen bana her etapta
Kalbim seninle atıyor inan bir bilsen
Mutlu oldum seninle tek yarim dedim
Aşkını her yerde haykırıyorum ben
Ne olur sende benimle hep benim ol

Lukman İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Lukman isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Lukman

Lukman İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Lukman isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Lukman

Lukman İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Lukman isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Lukman

Lukman İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Lukman ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Lukman İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Lukman ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Yetenekli, Misafirperver, Romantik, Zeki, Girişken, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Lukman İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Lukman ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Obur, Aceleci, Kıskanç, Sanat Yönü Başarısız, Agresif, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Lukman isminin Notasyonları Nelerdir?

Lukman isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

L: Lüleburgaz
U: Uşak
K: Kars
M: Muş
A: Adana
N: Niğde

Lukman Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

L: Lokum
U: Ufuk
K: Kadri
M: Mehmet
A: Ahmet
N: Nizam

Lukman isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

L: Lima
U: Uniform
K: Kilo
M: Mike
A: Alfa
N: November

Lukman isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

L: Levent
U: Umman
K: Kalyon
M: Merih
A: Aydın
N: Neptün

Lukman İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Lukman ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Lukman ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Lukman ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Lukman İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.