İsim Arama

Lokman İsminin Anlamı Nedir? Lokman Ne Demek?

Lokman ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Lokman isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Lokman isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Lokman isminin anlamı nedir? Lokman ne demek?

Lokman isminin anlamı nedir?
  • Lokman isminin cinsiyeti: Erkek
  • Lokman isminin kökeni: Arapça
  • Lokman isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Lokman ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Lokman ismindeki harf sayısı: 6
  • Lokman isminin rengi: Mavi
  • Lokman isminin nitelikeri: Gösterişli, Pozitif, Hayalperest, Uyumlu, İnatçı, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Lokman

Lokman isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Lokman ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.
O: Kendi içine kapalıdır. Gizliliği sever ve sır saklar. Kişiliklerini sergilemek yerine keşfedilmeyi ve gizemli görünmeyi tercih eder.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Lokman isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Lokman İsmiyle Uyumlu İsimler

Lokman İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Mihman, Leman, Iman, Peyman, Neriman, Hıraman, Esman, Şuman, Keriman, Hanüman

Lokman İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Denizman, Kirman, Selman, Kocaman, Gülerman, Alpman, Demirman, Toraman, Balaman, Akıman

Lokman ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Lokman İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Lokman İsmi Konulabilir Mi?

Lokman isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Lokman isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Lokman İsmi Caiz Mi?

Lokman ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Lokman isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Lokman İsminin Özellikleri

Lokman isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Çok atak insanlardır. Olayların gidiş yönüne göre karar verirler. Yaşayarak öğrenmeyi severler. Ancak bazı zamanlarda karar verme süreleri uzar ve başarısız olabilirler. Oldukça dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Atak olmaları nedeniyle sakarlıkları da olabilir.

Hayatta limitlerini hep üst düzeyde tutan insanlardır. Hem sezgileri hem de azimleri oldukça fazladır. Kendi sınırları vardır. Kuralları, kanunları severler. Bunun yanında derin düşünceli insanlardır. Ancak kıskanç insanlar olabilirler. Çok şüpheci ve karamsar olabilirler.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Lokman İsminin Sayı Analizi

Lokman isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

L: 15
O: 18
K: 14
M: 16
A: 1
N: 17

Lokman isminin numerolojik değeri: 81

Lokman İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Lokman İsmi İle Akrostiş Şiirler

Lale kokulu canım sevdiğim
Onurunla yaşa sen hep mutlu ol
Karanlığıma son veren güneşim sen ol
Mutlu musun söyle şimdi bensiz
Aşkımı gör bana her bakışta…
Ne olur bu yüreğin tek sevdası olarak kal

Lokman İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Lokman isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Lokman

Lokman İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Lokman isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Lokman

Lokman İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Lokman isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Lokman

Lokman İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Lokman ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Lokman İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Lokman ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Yetenekli, Sırdaş, Romantik, Zeki, Girişken, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Lokman İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Lokman ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Obur, İçine Kapanık, Kıskanç, Sanat Yönü Başarısız, Agresif, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Lokman isminin Notasyonları Nelerdir?

Lokman isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

L: Lüleburgaz
O: Ordu
K: Kars
M: Muş
A: Adana
N: Niğde

Lokman Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

L: Lokum
O: Osman
K: Kadri
M: Mehmet
A: Ahmet
N: Nizam

Lokman isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

L: Lima
O: Oscar
K: Kilo
M: Mike
A: Alfa
N: November

Lokman isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

L: Levent
O: Oruç
K: Kalyon
M: Merih
A: Aydın
N: Neptün

Lokman İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Lokman ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Lokman ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Lokman ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Lokman İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 1 yorum yapılmıştır.

.........
19.09.2018

Saçma olmuş.