İsim Arama

İdris İsminin Anlamı Nedir? İdris Ne Demek?

İdris ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, İdris isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da İdris isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki İdris isminin anlamı nedir? İdris ne demek?

İdris isminin anlamı nedir?
 • İdris isminin cinsiyeti: Erkek
 • İdris isminin kökeni: Arapça
 • İdris isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • İdris ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • İdris ismindeki harf sayısı: 5
 • İdris isminin rengi: Mavi
 • İdris isminin nitelikeri: Yaramaz, Agresif, Komik, Dürüst

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi İdris

İdris isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. İdris ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.

İdris isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

İdris İsmiyle Uyumlu İsimler

İdris İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Vilmaris, Chloris, Charis, Tomris, Damaris, Neris, Cloris, İris, Sineris, Lyris

İdris İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Dimitris, Müderris, Maris, Lefteris, İdris, Rab-Saris, Sotiris, Thamyris, Edris, Paris

İdris ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

İdris İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

İdris İsmi Konulabilir Mi?

İdris isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. İdris isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

İdris İsmi Caiz Mi?

İdris ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, İdris isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

İdris İsminin Özellikleri

İdris isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

İdris İsminin Sayı Analizi

İdris isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

İ: 12
D: 5
R: 21
İ: 12
S: 22

İdris isminin numerolojik değeri: 72

İdris İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

İdris İsmi İle Akrostiş Şiirler

İçimde yaşattığım büyük aşkımsın Alim
Dertlerin kederlerin son bulacak yar
Ritmim tipim güzel
İçimde yaşattığım büyük aşkımsın Alim
Sarılıp bana mutlu et beni artık

İdris İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

İdris isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

idris

İdris İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

İdris isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

idris

İdris İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

İdris isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

idris

İdris İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • İdris Naim Şahin: 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nde 24 Ocak 2013'e dek İçişleri Bakanlığı görevini yürüttü. İdris Naim Şahin, 1 Haziran 1956 tarihindeOrdu, Ünye’de bir köyde doğmuştur. İlkokulu Ünye’de okuduktan sonra, 1966 yılında istanbul Fatih'e geldi, ortaokula gittiği İstanbul Fatih'te İmam Hatip okulunda Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1976 yılında mezun oldu. Kaymakamlık ve hakimlik sınavlarına girdi. Ordu İl Maiyet Memurluğu’nu müteakip 1980 yılında Kaymakam ...
 • İdris Güllüce: 27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görevlendirildi.İdris Güllüce, 11 Şubat 1950 tarihinde Erzurum Hasankale'de doğmuştur. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Sıddıka'dır. ; ilköğrenimini Erzurum’da tamamladıktan sonra istanbul’a giderek orta öğrenimini Haydarpaşa Meslek Lisesinde tamamladı. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümünü de bitirdi. Yüksek lis...
 • İdris Baluken: İdris Baluken, 2 Temmuz 1976 tarihinde Bingöl’de doğmuştur. Baba adı Mehmet Sait, anne adı Hacere'dir. 1992 yılında Bingöl Lisesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlığını aldı. Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği ve Sağlık ve Sosyal Hi...
 • İdris Bal: İdris Bal, 25 Nisan 1968 tarihinde Kütahya Altıntaş’da doğmuştur. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Nesrin'dir. 1979 yılında Kütahya'da ilkokulu tamamladı. Yatılı Öğretmen Okulu sınavlarına girerek Savaştepe Öğretmen Lisesi'ni kazandı. Orta ve Lise eğitimini bu okulda tamamlayarak 1985 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1989 yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrası Araştırma Görevliliği sınavını kazanarak, aynı yılın Aralık ayında, Polis A...
İdris İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da İdris ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Enerjik, Güçlü, Maceracı, Espirili olmalarıdır.

İdris İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da İdris ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Kırılgan, Güçsüz, Gaddar, Baskıcı olmalarıdır.

İdris isminin Notasyonları Nelerdir?

İdris isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

İ: İzmir
D: Denizli
R: Rize
İ: İzmir
S: Sinop

İdris Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

İ: İrfan
D: Davut
R: Rasim
İ: İrfan
S: Serhat

İdris isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

İ:
D: Delta
R: Romeo
İ:
S: Sierra

İdris isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

İ: İstif
D: Deniz
R: Reis
İ: İstif
S: Seydi

İdris İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: İdris ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi İdris ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. İdris ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
İdris İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

samet sahin
03.02.2020

Bence cook guzel bir isim

İdris Çolak
14.10.2015

Benim adım idris. Arkadaşlarım dede ismi diye benimel dalga geçiyorlar. İdris dede aşağı idris dede yukarı. Bıktım artık.