İsim Arama

Hıdır İsminin Anlamı Nedir? Hıdır Ne Demek?

Hıdır ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Hıdır isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Hıdır isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Hıdır isminin anlamı nedir? Hıdır ne demek?

Hıdır isminin anlamı nedir?
  • Hıdır isminin cinsiyeti: Erkek
  • Hıdır isminin kökeni: Arapça
  • Hıdır isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Hıdır ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Hıdır ismindeki harf sayısı: 5
  • Hıdır isminin rengi: Mavi
  • Hıdır isminin nitelikeri: Tez Canlı, Zeki, Agresif, Komik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Hıdır

Hıdır isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Hıdır ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
I: Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
I: Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.

Hıdır isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Hıdır İsmiyle Uyumlu İsimler

Hıdır İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Hıdır İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Bahadır, Hıdır, Çadır, Bayındır, Sadır, Yıldır

Hıdır ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Hıdır İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Hıdır İsmi Konulabilir Mi?

Hıdır isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Hıdır isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Hıdır İsmi Caiz Mi?

Hıdır ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Hıdır isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Hıdır İsminin Özellikleri

Hıdır isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Çevrelerinden sempatik insanlar olarak bilinirler. Merhametli ve yardım sever olmak onların karakteristik özelliğidir. Ancak iyi niyetlerini kötüye kullanan insanlar da peşlerini ne yazık ki hiç bırakmaz.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Hıdır İsminin Sayı Analizi

Hıdır isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

H: 10
I: 11
D: 5
I: 11
R: 21

Hıdır isminin numerolojik değeri: 58

Hıdır İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Hıdır İsmi İle Akrostiş Şiirler

Hasretinle tarumar oldu gönlüm
Irak yollarım inan seninle yakın olacak
Dertleri acıları senle unuttum
Irak yollarım inan seninle yakın olacak
Resimlerine dön gel artık yarim derim

Hıdır İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Hıdır isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Hıdır

Hıdır İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Hıdır isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Hıdır

Hıdır İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Hıdır isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Hıdır

Hıdır İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Hıdır ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Hıdır İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Hıdır ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sakin, Hassas, Güçlü, Maceracı olmalarıdır.

Hıdır İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Hıdır ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Panik, Polyanacı, Güçsüz, Gaddar olmalarıdır.

Hıdır isminin Notasyonları Nelerdir?

Hıdır isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

H: Hatay
I: Isparta
D: Denizli
I: Isparta
R: Rize

Hıdır Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hasan
I: Irmak
D: Davut
I: Irmak
R: Rasim

Hıdır isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hotel
I: India
D: Delta
I: India
R: Romeo

Hıdır isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Halat
I: Irmak
D: Deniz
I: Irmak
R: Reis

Hıdır İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Hıdır ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Hıdır ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Hıdır ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Hıdır İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Esraaa
15.03.2018

Bende çok sevdim isimdir 😊😊.

Selim Ural
14.11.2017

Çok güzel isim hayranıyım.