İsim Arama

Hali İsminin Anlamı Nedir? Hali Ne Demek?

Hali ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Hali isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Hali isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Hali isminin anlamı nedir? Hali ne demek?

Hali isminin anlamı nedir?
 • Hali isminin cinsiyeti: Kız
 • Hali isminin kökeni: Yunanca
 • Hali isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Hali ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
 • Hali ismindeki harf sayısı: 4
 • Hali isminin rengi: Pembe
 • Hali isminin nitelikeri: Tez Canlı, İnatçı, Gösterişli, Yaramaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Hali

Hali isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Hali ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.

Hali isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Hali İsmiyle Uyumlu İsimler

Hali İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Orali, Halina, Halavet, Halcyon, Halime, Haldis, Haleema, Halise, Damali, Halak

Hali İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Halid, Cemali, Halfon, Halis, Visali, Dursunali, Abdülali, Halef, Naftali, Tali

Hali ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Hali İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Hali İsmi Konulabilir Mi?

Hali isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Hali isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Hali İsmi Caiz Mi?

Hali ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Hali isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Hali İsminin Özellikleri

Hali isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Çok atak insanlardır. Olayların gidiş yönüne göre karar verirler. Yaşayarak öğrenmeyi severler. Ancak bazı zamanlarda karar verme süreleri uzar ve başarısız olabilirler. Oldukça dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Atak olmaları nedeniyle sakarlıkları da olabilir.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Hali İsminin Sayı Analizi

Hali isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

H: 10
A: 1
L: 15
İ: 12

Hali isminin numerolojik değeri: 38

Hali İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Hali İsmi İle Akrostiş Şiirler

Her gece rüyamda görüyorum seni
Artık bu gönül sadece senindir yar
Lafta sözde değil seni çok seviyorum
İnan öyle çok sevdim ki seni anlayamazsın

Hali İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Hali isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Hali

Hali İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Hali isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Hali

Hali İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Hali isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Hali

Hali İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Halit Ergenç: Halit Ergenç, 1970 doğumlu tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Zerda ve Aliye dizilerinde canlandırdığı karakterlerle tanınan Ergenç, izlenme rekorları kıran 1001 Gece dizisinde, iş adamı Onur Aksal rolüyle televizyon ekranlarında oldu. 2011 yılından beri Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandırdı. Halit Ergenç, 30 Nisan 1970’de istanbul’da dünyaya geldi. Müzisyen ve oyuncu olan babası Mehmet Sait Ergenç'in ikinci evliliğinden olan oğluydu ve aile içindeki huzursuzluklarla büyü...
 • Halid bin Velid: Allah’ın Kılıcı (Seyfullah) olarak anılan Arap komutan. Kureyşliler’in saflarında Müslüman’lara kök söktürmüş müthiş bir savaşçı olan Halid bin Velid, Uhud Savaşı’nı Kureyşliler’in kazanmasına yol açmış, İslam’ın erken dönemindeki en büyük yenilgisini sağlamıştır. Hudeybiye Antlaşması sonrasında Müslüman olan Halid bin Velid, kılıcını Hz. Muhammed’in hizmetine sunmuş ve hayatının sonuna kadar İslam adına savaşmıştır. Savaştığı 100’ü aşkın muharabenin hiçbirisinde yenilmemiş olan Halid bin Velid,...
 • Halil Ergün: Tam adı Halil İbrahim Ergün olan Halil Ergün, 8 Eylül 1946’de Bursa'nın İznik ilçesine bağlı Müşküle Köyü'nde doğdu. İlk ve ortaokulu İznik'te okudu. 16 yaşında İznik’ten Haydarpaşa’ya gelen Halil Ergün , İstanbul’daki Koşuyolu’nda halasının yanınayerleşir. Pertevniyal Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okudu ama bitirmedi. Kaymakam olmayı hiç düşünmemiş. Halil Ergün ,12 Mart (1971) askeri darbesinden sonra Vasıf Öngören, Erdoğan Akduman ve Mustaf...
 • Halit Kıvanç: Halit Kıvanç, 1926 yılında istanbul'da Fatih'te beş kardeşin sonuncusu olarak doğmuştur. Annesi Leman Kıvanç, babası İsmail Kıvanç’dır. Radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri. Türkiye’nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç’ın babasıdır. Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde ,yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. Üniversiteyi bitirdikten sonra, Siirt'in Kozluk ilçesinde üç ay hakim olarak çalıştı. Milliy...
 • Halil Bezmen: Halil Bezmen, 1939 yılında istanbul’da doğmuştur. Sefarad kökenli bir aileden gelmektedir. Annesinin adı Fatma, babasının adı Fuat Bezmen’dir.Nazım (d. 1942), Turgut (d.1950), Necdet (d.1954) adlarında kardeşleri vardır. Yazar Nermin Bezmen amcasının oğlu rahmetli Pamir Bezmen’in eşi idi. İstanbul'da ilkokuldan mezun olduktan sonra diğer eğitimlerini İsviçre'de sürdürmüştür. Zürih Teknik Üniversitesi makine mühendisliği bölümünden mezun oldu. Fransızca, Almanca, İngilizce ve İtalyancayı ana dili...
 • Halit Akçatepe: 1975 yılında “Hababam Sınıfı” adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.Halit Akçatepe, 1938 yılında Ordu, Ünye’de Sıtkı Akçatepe ve Leman Akçatepe çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Aslen Ordu ili Ünye ilçesindendir. Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu’nda okudu. Refik Halit Karay Mektebini bitirdikten sonra Konservatuvar eğitimi aldı. 1943 yılında 5 yaşındayken ilk filminde oynadı. istanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne girdiğinde yedi yaşındadır. Saint Benoit Frans...
 • Halid Ziya Uşaklıgil: Türk edebiyatında roman türünün ilk temsilcilerinden birisi olan Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi yazarı. Roman, hikaye, oyun ve gezi yazıları türünde eserler vermiş olan Uşaklıgil, Aşk-ı Memnu, Sefile romanları ile tanınmaktadır. Halid Ziya Uşaklıgil, 1867 yılında, istanbul’da dünyaya geldi. Uşak kökenli, halı ticareti ile tanınmış olan köklü bir aile olan Uşaklızadeler’e mensup olan Uşaklıgil’in babası, Hacı Halil Efendi’ydi.İstanbul Fatih Rüşdiyesi'nde ilköğrenimini tamamladıktan sonra İzm...
 • Halis Toprak: İş dünyasında ‘‘Halis Ağa’’ olarak tanınır. Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı idi. Halis Toprak, 1938 yılında Diyarbakır, Lice’de doğmuştur. Adana’da iş hayatına başladı. 1977 yılında istanbul’da Toprak İnşaat firmasını kurdu. Akabinde 16 Mayıs 1977 tarihinde Toprak Holding A.Ş’yi kurdu.Halis Toprak, 1992 yılında Toprak Grubu bünyesinde olarak Toprakbank’ı kurdu. 30 Kasım 2001 tarihinde zarar eden Toprakbank’a Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) el koydu.1977 yılından beri sürdürdüğü To...
 • Halil Sezai: Halil Sezai Paracıkoğlu, 16 Ağustos 1979 da Eskişehir’de doğdu. Babası eski bas gitarcı sonra da muhasebecilık yapmış, annesi Nurten Paracıkoğlu da öğretmenmiş. Babasının ailesi Bulgaristan’ın Pazarcık ilinin Paracık köyünden olup, soyadı buradan gelmekteymiş. Mahallesindeki ilkokul ve orta okuldan sonra liseyiEskişehir Atatürk Lisesinde tamamlayan Halil Sezai Paracıklıoğlu, Hacettepe Üniversitesi,Ankara DevletKonservatuarı 2003 yılı Müzik Bölümü mezunudur. Sinema ve tiyatro oyuncusu, şarkıcı, s...
 • Halis Özkahya: Hakem, ÖğretmenFiFA kokartlı HakemHalis Özkahya, 30 Mayıs 1980 tarihinde Kütahya’ya da doğmuştur. Babası öğretmen ve aynı zamanda eski hakem Ali Özkahya’dır. 11 yaşından 16 yaşına kadar Kütahya'nın Yeşilay Spor Kulübü'nde futbol oynadı. İlk -orta - lise ve üniversite tahsilini Kütahya'da yaptı. Dumlupınar Üniversitesi (BESYO) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan Beden Eğitimi öğretmeni olarak mezun oldu. 16 yaşındayken Kütahya da açılan "Hakemlik Kursu"na katıldı.Okulu bitirdikten sonra öğretme...
Hali İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Hali ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sakin, Girişken, Yetenekli, Enerjik olmalarıdır.

Hali İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Hali ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Panik, Agresif, Obur, Kırılgan olmalarıdır.

Hali isminin Notasyonları Nelerdir?

Hali isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

H: Hatay
A: Adana
L: Lüleburgaz
İ: İzmir

Hali Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hasan
A: Ahmet
L: Lokum
İ: İrfan

Hali isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hotel
A: Alfa
L: Lima
İ:

Hali isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Halat
A: Aydın
L: Levent
İ: İstif

Hali İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Hali ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Hali ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Hali ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Hali İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.