İsim Arama

Esra İsminin Anlamı Nedir? Esra Ne Demek?

Esra ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Esra isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Esra isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Esra isminin anlamı nedir? Esra ne demek?

Esra isminin anlamı nedir?
 • Esra isminin cinsiyeti: Kız
 • Esra isminin kökeni: Arapça
 • Esra isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Esra ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Esra ismindeki harf sayısı: 4
 • Esra isminin rengi: Pembe
 • Esra isminin nitelikeri: Çalışkan, Dürüst, Komik, İnatçı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Esra

Esra isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Esra ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Esra isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Esra İsmiyle Uyumlu İsimler

Esra İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

İsra, Mısra, Nisra, Esranur, Esra, Esrom, Yüsra

Esra İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Kisra

Esra ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Esra İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Esra İsmi Konulabilir Mi?

Esra isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Esra isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Esra İsmi Caiz Mi?

Esra ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Esra isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Esra İsminin Özellikleri

Esra isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Esra İsminin Sayı Analizi

Esra isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

E: 6
S: 22
R: 21
A: 1

Esra isminin numerolojik değeri: 50

Esra İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Esra İsmi İle Akrostiş Şiirler

Ebruli düşler görüyorum ben
Sen başrolündesin tüm düşlerimin
Rengarenk bir dünyasın sen yaşanılacak
Aşkımın tek adresi Esram

Esra İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Esra isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Esra

Esra İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Esra isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Esra

Esra İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Esra isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Esra

Esra İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Esra Dermancıoğlu: Esra Dermancıoğlu, 7 Aralık 1968 yılında istanbul'da ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Cümbüşü icat eden Zeynel Abidin Cümbüş'ün torunudur. 13 yaşında lisanslı yüzücüydü ve Türkiye birincisi olmuştu. İstanbul Pierre Loti lisesinden mezun oldu. Ardından İsviçre’de Franklin College’de sanat tarihi okuyarak üniversite eğitimini tamamladı. Esra Dermancıoğlu, Şahika Tekand'ın Stüdyo Oyuncuları'nda eğitim aldı. Yurt dışında katıldığı workshoplardan sonra Laçin Ceylan'dan ders aldı. Daha sonra ise...
 • Esra Ceyhan: Televizyon programcısı ve sunucuEsra Ceyhan, 1969 yılında istanbul'da doğmuştur.Asker olan babasının görevi nedeniyle çocukluğundan beri birçok şehir değiştirdi. En çok da Bursa ve Diyarbakır'da yaşamış. Bursa'da başladığı ilkokulu Diyarbakır'da bitirdi. Ortaokul ve liseyi yine Bursa'da okudu.1986 yılında istanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazandı. Böylece Bursa'dan İstanbul'a geldi. 1988 yılında üniversite ikinci sınıf öğrencisiyken bir davette Halit Kıvanç'la tanıştı. Televizyonculuk ...
 • Esra Ronabar: Esra Ronabar, 1978 yılında İzmir, Ödemiş’de doğmuştur. İkiz olan kardeşi vardır. Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünü kazandı, ancak okuduğu bölümü yarıda bırakarak oyunculuk sınavlarına girdi. Sınavları kazanınca Kimya bölümünden ayrıldı. Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı bölümünden mezun oldu. Daha üniversite öğrencisi iken 1997 yılında Ankara Saki Barış” ve “Küçük Karabalık” adlı tiyatro oyununda oynadı.Ülker Çokokrem, Alldays g...
 • Esra Sönmezer: 2016 İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasına katıldı.Esra Sönmezer, 23 Şubat 1985 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Arnavut kökenli büyük bir ailenin tek çocuğudur. 8 yaşında, Yıldız Alper b boyunca bale eğitimi alıp önemli resitallerde sahne alıp, okulunu temsil etti. Ortaokul döneminde 3 yıl boyunca okulunu, okullar arası Atletizim müsabakalarında temsil etti. Esra Sönmezer, ayrıca Kahverengi kuşak (1.kyu) Karetecidir.2002 yılında katıldığı Türkiye güzellik yarışmasında 1. seçildi. Aynı yıl, Türk...
 • Esra Erol: Esra Erol, 12 mayıs 1982 tarihinde istanbul Eyüp’de doğdu. 5 kız çocuğun ortancasıdır. Aslen Sinop Ayancık'lı bir ailenin çocuğudur. Adı Seyfi ve polis olan babasının tayin olduğu Kütahya’da İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladı. Kız lisesi Çini Seramik mezunudur. Açık Öğretim Fakültesiden mezun oldu. Maltepe Üniversitesi’nin diksiyon-spikerlik kurslarına katıldı. Sonra Marmara Üniversitesi Radyo-Televizyon bölümünde eğitim aldı. Kanal D’de “Turkuaz” adlı bir proğram sundu. Ar’da Siemens Mobile...
 • Esra Balamir: 2016 İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasına katıldı.Esra Balamir, 7 Eylül 1975 tarihindeAdana’da doğmuştur. Esas adı Esra Balamaz’dır. Rana Balamaz adında bir ablası vardır. Annesinin adı Nalan Özılgaz’dır. Babası uyuşturucu batağına saplandıktan sonra annesi, babasının öz yeğeniyle Avustralya'ya kaçtı. Babası Alaattin Balamaz 2004 yılında 64 yaşında iken Adana Kürkçüler Cezaevi'nde kesinleşmiş 5 ay hapis cezasını çekerken, merdivenlerden ayağının kayıp düşmesi sonucu öldü. Esra Balamir tv de sab...
 • Esra Ersoy: Meşhur Cicişler !Esra Ersoy, 21 Haziran 1985 tarihinde Mersin'de üç katlı bir villada doğmuştur. Kendisinden 4 yaş küçük Ceyda Ersoy adında kız kardeşi vardır. İlkokul ve ortaokulu Mersin'de özel Toros Kolejinde veLiseyi Mersin Sabancı Anadolu Lisesinde okuduktan sonra Ankara'da Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünden mezun oldu . Mezun olduktan sonra bir dönem Ankara Laila'da Halkla ilişkiler müdürü olarak çalıştı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde tiyatro eğitimi aldı.2007 yı...
 • Esra Akkaya: Esra Akkaya, 1970 tarihinde istanbul’da Moda'da yaşayan memur bir ailenin üç çocuğundan biri olarak doğmuştur. Kaya ve Sarp adında ikiz erkek kardeşi vardır. 1983 yılında Tevfik Gelenbe Tiyatrosunda sahne hayatın başladı. 1988 yılında başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarını 1993 yılında bitirdi. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda "Büyük Miras" adlı oyunda, Bakırköy Belediye Tiyatrosunda "Bedava mı Sandın" ve "Prometheus" adlı oyunlarında görev aldı. Antalya Devlet Tiyatrosu'nda da ç...
 • Esra İnal: “8 Saniye” adlı kendi hayatının anlatıldığı filmde başrolde oynadı.Esra İnal, 1981 yılında Almanya, Berlin’de yaşayan bir Türk ailenin 5 kız çocuğunun en küçüğü olarak doğmuştur. Anne babası 1960 yılında Almanya’ya işçi olarak gitmiştir. Çocukluğu sevgi dolu bir ailede geçti. Esra İnal, 1999 yılında 18 yaşında iken amen evlendi. Bir sene sonra da 19 yaşında iken 2000 yılında boşandı. 20 yaşında ise hayatının 2. erkeğiyle tanıştı.Esra İnal 13 yaşından sonra, olacakları gördüğü rüyalar hem de topl...
 • Esra Bilgiç: Esra Bilgiç, 14 Ekim 1992 tarihinde Ankara’da doğmuştur. 177 cm boyunda olan Esra Bilgiç Hacette Üniversitesi Arkeoloji bölümü ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde eğitim aldı.Esra Bilgiç’ in ilk televizyon deneyimi “Diriliş: Ertuğrul Gazi” adlı dizide Ertuğrul Gazi’yi canlandıran Engin Altan Düzyatan’ın eşi rolünde Halime Hatun karakterini canlandırdı. Dizi için at binme dersleri aldı.8 Aralık 2014 tarihinde TRT 1’de başlayan “Diriliş: Ertuğrul Gazi” adlı dizide Engin Altan ...
Esra İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Esra ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Duygusal, Espirili, Maceracı, Girişken olmalarıdır.

Esra İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Esra ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Gereksiz İnatçı, Baskıcı, Gaddar, Agresif olmalarıdır.

Esra isminin Notasyonları Nelerdir?

Esra isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

E: Edirne
S: Sinop
R: Rize
A: Adana

Esra Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

E: Ekrem
S: Serhat
R: Rasim
A: Ahmet

Esra isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

E: Echo
S: Sierra
R: Romeo
A: Alfa

Esra isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

E: Engin
S: Seydi
R: Reis
A: Aydın

Esra İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Esra ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Esra ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Esra ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Esra İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 11 yorum yapılmıştır.

berat koç arslan
20.08.2019

sevdiğim kızın ismi ona çoook aşığım

davut
20.08.2019

esra ismi çok güzel ve kendileride

Esra Kaya
17.04.2019

Esra hristiyanların kutsal kitabının adı degil degilmi.

Esra Kaya
17.04.2019

Esra hristiyanların tkutsal kitabının adı degil degilmi.

Yusuf
09.01.2019

Seviyorum bu ismi.

Yusuf Yavuz
09.01.2019

Benim sevdiğim kızın adı bayılıyorum bu isme.

😄esra😄
29.12.2018

İsmimi çooook seviyorum en sevdiğim renkte kırmızı❤.

Esra
01.05.2018

İsmine bayılıyorum.

Esra Sert
14.02.2018

Hepsi beni anlatıyo ama renk pembe degil bordo lacivert toz pembe.

Tomris Ay
13.05.2017

Esra hiristiyanların kutsal kitabıdır. Böylelikle hıristiyan araplar tarafından çok kullanılır. Türkiye'de çocuklarına esra ismini koymak isteyenlere öneririm; türkçesi olan incil ismini kullansınlar.

Esrammmmmmm
12.02.2015

Esra ismine aşığım.