İsim Arama

Dounya İsminin Anlamı Nedir? Dounya Ne Demek?

Dounya ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Dounya isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Dounya isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Dounya isminin anlamı nedir? Dounya ne demek?

Dounya isminin anlamı nedir?
  • Dounya isminin cinsiyeti: Kız
  • Dounya isminin kökeni: Arapça
  • Dounya isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Dounya ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Dounya ismindeki harf sayısı: 6
  • Dounya isminin rengi: Pembe
  • Dounya isminin nitelikeri: Agresif, Pozitif, Modern, Misafirperver, Maceracı, İnatçı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Dounya

Dounya isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Dounya ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
O: Kendi içine kapalıdır. Gizliliği sever ve sır saklar. Kişiliklerini sergilemek yerine keşfedilmeyi ve gizemli görünmeyi tercih eder.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Dounya isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Dounya İsmiyle Uyumlu İsimler

Dounya İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Dounya, Güldünya, Kenya, Ganya, Melanya, Lavinya

Dounya İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Dünya

Dounya ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Dounya İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Dounya İsmi Konulabilir Mi?

Dounya isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Dounya isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Dounya İsmi Caiz Mi?

Dounya ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Dounya isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Dounya İsminin Özellikleri

Dounya isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Hayatta limitlerini hep üst düzeyde tutan insanlardır. Hem sezgileri hem de azimleri oldukça fazladır. Kendi sınırları vardır. Kuralları, kanunları severler. Bunun yanında derin düşünceli insanlardır. Ancak kıskanç insanlar olabilirler. Çok şüpheci ve karamsar olabilirler.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Dounya İsminin Sayı Analizi

Dounya isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

D: 5
O: 18
U: 25
N: 17
Y: 28
A: 1

Dounya isminin numerolojik değeri: 94

Dounya İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Dounya İsmi İle Akrostiş Şiirler

Dur artık kaçma benden uzağa
Of çeker alır başımı giderim buradan
Uzaklarda değil sen hep benimle ol
Nereden eserse rüzgar, kalbimde olacak onun gönlü..
Yelkovan akrebe oyun oynamamalı canımızı yakarcasına.
Ardından bak bomboş kaldı ellerim;

Dounya İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Dounya isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Dounya

Dounya İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Dounya isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Dounya

Dounya İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Dounya isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Dounya

Dounya İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Dounya ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Dounya İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Dounya ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Güçlü, Sırdaş, Misafirperver, Sağduyu Sahibi, Gezgin, Girişken olmalarıdır.

Dounya İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Dounya ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Güçsüz, İçine Kapanık, Aceleci, Hayal Dünyasında Yaşayan, Geçmişte Yaşayan, Agresif olmalarıdır.

Dounya isminin Notasyonları Nelerdir?

Dounya isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

D: Denizli
O: Ordu
U: Uşak
N: Niğde
Y: Yozgat
A: Adana

Dounya Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Davut
O: Osman
U: Ufuk
N: Nizam
Y: Yahya
A: Ahmet

Dounya isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Delta
O: Oscar
U: Uniform
N: November
Y: Yankee
A: Alfa

Dounya isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Deniz
O: Oruç
U: Umman
N: Neptün
Y: Yılmaz
A: Aydın

Dounya İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Dounya ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Dounya ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Dounya ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Dounya İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.