İsim Arama

Doruk İsminin Anlamı Nedir? Doruk Ne Demek?

Doruk ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Doruk isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Doruk isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Doruk isminin anlamı nedir? Doruk ne demek?

Doruk isminin anlamı nedir?
  • Doruk isminin cinsiyeti: Erkek
  • Doruk isminin kökeni: Türkçe
  • Doruk isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Doruk ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Doruk ismindeki harf sayısı: 5
  • Doruk isminin rengi: Mavi
  • Doruk isminin nitelikeri: Agresif, Pozitif, Komik, Modern, Hayalperest

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Doruk

Doruk isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Doruk ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
O: Kendi içine kapalıdır. Gizliliği sever ve sır saklar. Kişiliklerini sergilemek yerine keşfedilmeyi ve gizemli görünmeyi tercih eder.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.

Doruk isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Doruk İsmiyle Uyumlu İsimler

Doruk İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Doriana, Doralis, Doralia, Dorianna, Doralice, Dorcas, Dorienne, Dore, Dorşin, Dorothea

Doruk İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Faruk, Uruk, Dorianne, Dorukhan, Oruk, Dorukkut, Buyruk, Kavruk, Dor, Dorukkan

Doruk ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Doruk İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Doruk İsmi Konulabilir Mi?

Doruk isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Doruk isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Doruk İsmi Caiz Mi?

Doruk ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Doruk isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Doruk İsminin Özellikleri

Doruk isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Hayatta limitlerini hep üst düzeyde tutan insanlardır. Hem sezgileri hem de azimleri oldukça fazladır. Kendi sınırları vardır. Kuralları, kanunları severler. Bunun yanında derin düşünceli insanlardır. Ancak kıskanç insanlar olabilirler. Çok şüpheci ve karamsar olabilirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Doruk İsminin Sayı Analizi

Doruk isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

D: 5
O: 18
R: 21
U: 25
K: 14

Doruk isminin numerolojik değeri: 83

Doruk İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Doruk İsmi İle Akrostiş Şiirler

Darda kalmayasın bir ömür boyu
Onurunla yaşa sen hep mutlu ol
Rengarenk baharlar hep senin olsun
Uzaklarda değil hep yanımda ol
Karanlığıma son veren güneşim sen ol

Doruk İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Doruk isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Doruk

Doruk İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Doruk isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Doruk

Doruk İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Doruk isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Doruk

Doruk İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Doruk ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Doruk İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Doruk ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Güçlü, Sırdaş, Maceracı, Misafirperver, Romantik olmalarıdır.

Doruk İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Doruk ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Güçsüz, İçine Kapanık, Gaddar, Aceleci, Kıskanç olmalarıdır.

Doruk isminin Notasyonları Nelerdir?

Doruk isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

D: Denizli
O: Ordu
R: Rize
U: Uşak
K: Kars

Doruk Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Davut
O: Osman
R: Rasim
U: Ufuk
K: Kadri

Doruk isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Delta
O: Oscar
R: Romeo
U: Uniform
K: Kilo

Doruk isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Deniz
O: Oruç
R: Reis
U: Umman
K: Kalyon

Doruk İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Doruk ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Doruk ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Doruk ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Doruk İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 1 yorum yapılmıştır.

Çagrı Satır
03.09.2018

İsmimin anlami.