İsim Arama

Cevahir İsminin Anlamı Nedir? Cevahir Ne Demek?

Cevahir ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Cevahir isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Cevahir isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Cevahir isminin anlamı nedir? Cevahir ne demek?

Cevahir isminin anlamı nedir?
  • Cevahir isminin cinsiyeti: Uniseks
  • Cevahir isminin kökeni: Arapça
  • Cevahir isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Cevahir ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Cevahir ismindeki harf sayısı: 7
  • Cevahir isminin rengi: Pembe/Mavi
  • Cevahir isminin nitelikeri: Huysuz, Çalışkan, Dinibütün, İnatçı, Tez Canlı, Yaramaz, Komik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Cevahir

Cevahir isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Cevahir ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

C: Konuşma ve yazma yetenekleri olan kişilerdir. Genellikle çok fazla kitap okurlar.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
V: Kendi içine dönük, umursamaz, kimseyi takmaz. Etrafındaki olaylar onu etkilemez.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.

Cevahir isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Cevahir İsmiyle Uyumlu İsimler

Cevahir İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Jawahir, Ophir, Mehir, Cevza, Cevale, Cevriye, Saphir, Nehir

Cevahir İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Müştehir, Mahir, Bahir, Hothir, Cevri, Cevat, Cevdet, Müzahir, Cevad, Tahir

Cevahir ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Cevahir İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Cevahir İsmi Konulabilir Mi?

Cevahir isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Cevahir isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Cevahir İsmi Caiz Mi?

Cevahir ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Cevahir isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Cevahir İsminin Özellikleri

Cevahir isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Açık sözlü ve iyimser insanlardır.Mantıktan önce duygularıyla hareket eden insanlardır. Hisleri oldukça kuvvetlidir ve hislerine güvenerek davranırlar. Kendilerini oldukça net ifade edebilirler. Hazır cevap insanlardır. Hayatı dolu dolu ve keyifli yaşamayı severler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Tam bir kahindirler. Hisleri mükemmel derecede kuvvetlidir. Bazen buna kendileri bile inanamaz. Ancak dikkatli olmaları gerekir. Bazen hisleri ve gerçek hayatı birbirine karıştırabilir, hata yapabilirler. Büyük idaalleri, hedefleri vardır. Bunları gerçekleştirmek için çalışır ve başarılı olurlar. Verimli çalışırlar. Sahiplenmeyi seven insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Cevahir İsminin Sayı Analizi

Cevahir isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

C: 3
E: 6
V: 27
A: 1
H: 10
İ: 12
R: 21

Cevahir isminin numerolojik değeri: 80

Cevahir İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 7 olanlar:MERHAMETLİ

Karakterinin en belirgin özelliği merhamet.Herkese ikinci bir şans vermekten yanasın.Yapılan hataları daima affediyor ve unutuyorsun.Kinci değilsin.Ancak bazen insanlar bu yönünü sömürebiliyor.Bu nedenle, kimi zaman üzülüyorsun.Fakat gerçek dostların senin iyi niyetini ve merhametini takdir ediyorlar.Dünyevi şeylere bağlılığın yok.Hayatın fani, kırgınlıkların saçma olduğunu savunuyorsun.Bu nedenle, dostlarına karşı çok titiz ve hoşgörülü davranıyorsun.Zor durumda olan insanlara yardım etmekten hoşlanıyorsun.Herkesi mutlu görmek istiyorsun.Karşı cinste aradığın özellikler ise iyi niyet ve samimiyet.

Cevahir İsmi İle Akrostiş Şiirler

Cezamı yoksa ödülmü ıssız geceler bana
En büyük sevdam sensin ey yarim
Varlığın hep bana umut ve huzur verdi
Aşkını her yerde haykırıyorum ben
Hasret çekiyorum özlüyorum bir an görmezsem
İnsan sevdikçe yaşar, unutma bunu sevgilim
Rica ediyorum yüzün düşmesin yere

Cevahir İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Cevahir isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Cevahir

Cevahir İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Cevahir isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Cevahir

Cevahir İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Cevahir isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Cevahir

Cevahir İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Cevahir ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Cevahir İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Cevahir ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Soğukkanlı, Duygusal, Sportmen, Girişken, Sakin, Enerjik, Maceracı olmalarıdır.

Cevahir İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Cevahir ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Tembel, Gereksiz İnatçı, Umursamaz, Agresif, Panik, Kırılgan, Gaddar olmalarıdır.

Cevahir isminin Notasyonları Nelerdir?

Cevahir isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

C: Ceyhan
E: Edirne
V: Van
A: Adana
H: Hatay
İ: İzmir
R: Rize

Cevahir Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

C: Cemal
E: Ekrem
V: Vehbi
A: Ahmet
H: Hasan
İ: İrfan
R: Rasim

Cevahir isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

C: Charlie
E: Echo
V: Victor
A: Alfa
H: Hotel
İ:
R: Romeo

Cevahir isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

C: Cemal
E: Engin
V: Vatan
A: Aydın
H: Halat
İ: İstif
R: Reis

Cevahir İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Cevahir ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Cevahir ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Cevahir ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Cevahir İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 1 yorum yapılmıştır.

Mahmut
03.05.2019

Cevahir.