İsim Arama

Basma İsminin Anlamı Nedir? Basma Ne Demek?

Basma ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Basma isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Basma isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Basma isminin anlamı nedir? Basma ne demek?

Basma isminin anlamı nedir?
  • Basma isminin cinsiyeti: Kız
  • Basma isminin kökeni: Arapça
  • Basma isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Basma ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Basma ismindeki harf sayısı: 5
  • Basma isminin rengi: Pembe
  • Basma isminin nitelikeri: Sevimli, İnatçı, Dürüst, Uyumlu

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Basma

Basma isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Basma ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

B: Önsezi duygusu çok kuvvetlidir. Herşeye umutla yaklaşır ve en kötü durumlarda bile umudunu yitirmez.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Basma isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Basma İsmiyle Uyumlu İsimler

Basma İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Cosma, Desma, Bashe, Esma, Bisma, Basma, Basha, Yosma, Basiret, Basileia

Basma İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Basri, Basım, Basim, Basir, Baskın, Basak, Baskak, Bashan, Bastiaan, Baste

Basma ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Basma İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Basma İsmi Konulabilir Mi?

Basma isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Basma isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Basma İsmi Caiz Mi?

Basma ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Basma isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Basma İsminin Özellikleri

Basma isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Basma İsminin Sayı Analizi

Basma isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

B: 2
A: 1
S: 22
M: 16
A: 1

Basma isminin numerolojik değeri: 42

Basma İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Basma İsmi İle Akrostiş Şiirler

Bu gece korkarım sen olmazsan
Ardından bak bomboş kaldı ellerim;
Serhat Gülseren
Melodilerimdi benim bu hayatta tek sırdaşım
Ardından bak bomboş kaldı ellerim;

Basma İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Basma isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Basma

Basma İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Basma isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Basma

Basma İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Basma isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Basma

Basma İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Basma ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Basma İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Basma ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sıcakkanlı, Girişken, Espirili, Zeki olmalarıdır.

Basma İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Basma ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Aşırı Duygusal, Agresif, Baskıcı, Sanat Yönü Başarısız olmalarıdır.

Basma isminin Notasyonları Nelerdir?

Basma isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

B: Bolu
A: Adana
S: Sinop
M: Muş
A: Adana

Basma Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Behçet
A: Ahmet
S: Serhat
M: Mehmet
A: Ahmet

Basma isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Bravo
A: Alfa
S: Sierra
M: Mike
A: Alfa

Basma isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Burak
A: Aydın
S: Seydi
M: Merih
A: Aydın

Basma İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Basma ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Basma ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Basma ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Basma İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.