İsim Arama

Baraka İsminin Anlamı Nedir? Baraka Ne Demek?

Baraka ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Baraka isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Baraka isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Baraka isminin anlamı nedir? Baraka ne demek?

Baraka isminin anlamı nedir?
  • Baraka isminin cinsiyeti: Kız
  • Baraka isminin kökeni: Arapça
  • Baraka isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Baraka ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Baraka ismindeki harf sayısı: 6
  • Baraka isminin rengi: Pembe
  • Baraka isminin nitelikeri: Sevimli, İnatçı, Komik, Hayalperest

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Baraka

Baraka isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Baraka ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

B: Önsezi duygusu çok kuvvetlidir. Herşeye umutla yaklaşır ve en kötü durumlarda bile umudunu yitirmez.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Baraka isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Baraka İsmiyle Uyumlu İsimler

Baraka İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Baria, Barika, Bara, Baraka, Abaka

Baraka İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Bartimeus, Bars, Barın, Barney, Barnabas, Barkan, Barlas, Baranalp, Barhan, Barışcan

Baraka ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Baraka İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Baraka İsmi Konulabilir Mi?

Baraka isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Baraka isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Baraka İsmi Caiz Mi?

Baraka ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Baraka isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Baraka İsminin Özellikleri

Baraka isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Baraka İsminin Sayı Analizi

Baraka isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

B: 2
A: 1
R: 21
A: 1
K: 14
A: 1

Baraka isminin numerolojik değeri: 40

Baraka İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Baraka İsmi İle Akrostiş Şiirler

Bu gece korkarım sen olmazsan
Ardından bak bomboş kaldı ellerim;
Razıyım seninle kuru ekmeği paylaşmaya…
Ardından bak bomboş kaldı ellerim;
Kurudum, savruldum oradan oraya
Ardından bak bomboş kaldı ellerim;

Baraka İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Baraka isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Baraka

Baraka İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Baraka isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Baraka

Baraka İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Baraka isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Baraka

Baraka İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Baraka ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Baraka İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Baraka ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sıcakkanlı, Girişken, Maceracı, Romantik olmalarıdır.

Baraka İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Baraka ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Aşırı Duygusal, Agresif, Gaddar, Kıskanç olmalarıdır.

Baraka isminin Notasyonları Nelerdir?

Baraka isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

B: Bolu
A: Adana
R: Rize
A: Adana
K: Kars
A: Adana

Baraka Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Behçet
A: Ahmet
R: Rasim
A: Ahmet
K: Kadri
A: Ahmet

Baraka isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Bravo
A: Alfa
R: Romeo
A: Alfa
K: Kilo
A: Alfa

Baraka isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

B: Burak
A: Aydın
R: Reis
A: Aydın
K: Kalyon
A: Aydın

Baraka İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Baraka ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Baraka ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Baraka ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Baraka İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.