İsim Arama

Zeki İsminin Anlamı Nedir? Zeki Ne Demek?

Zeki ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Zeki isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Zeki isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Zeki isminin anlamı nedir? Zeki ne demek?

Zeki isminin anlamı nedir?
 • Zeki isminin cinsiyeti: Erkek
 • Zeki isminin kökeni: Arapça
 • Zeki isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Zeki ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Zeki ismindeki harf sayısı: 4
 • Zeki isminin rengi: Mavi
 • Zeki isminin nitelikeri: Uyumsuz, Çalışkan, Hayalperest, Yaramaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Zeki

Zeki isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Zeki ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.

Zeki isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Zeki İsmiyle Uyumlu İsimler

Zeki İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Zekiye, Zekavet, Zekire

Zeki İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Zekeriya, Zekayi, Ieki, Beki, Zekai, Zeki

Zeki ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Zeki İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Zeki İsmi Konulabilir Mi?

Zeki isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Zeki isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Zeki İsmi Caiz Mi?

Zeki ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Zeki isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Zeki İsminin Özellikleri

Zeki isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Zeki İsminin Sayı Analizi

Zeki isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Z: 29
E: 6
K: 14
İ: 12

Zeki isminin numerolojik değeri: 61

Zeki İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Zeki İsmi İle Akrostiş Şiirler

Zehretme arık bu gününü de..
En güzel sen hep benimle hep benim kal
Kavurur içimi, kalbimi hoş tutar bir tutam aşk sözü.
İçimi ısıtan bir buruk keder.

Zeki İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Zeki isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Zeki

Zeki İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Zeki isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Zeki

Zeki İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Zeki isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Zeki

Zeki İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Zeki Ökten: Türk Sineması'nın uluslararası başarılara imza atmış, değerli bir yönetmenidir. 1941 yılında istanbul'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi'de okuduğu yıllarda tiyatro ile ilgili çalışmalarına başladı. 1961 yılında Nişan Hançer'in yönetmenliğini yaptığı "Acı Zeytin" adlı filmle sinema dünyasına adım attı. Ömer Lütfi Akad, Halit Refiğ, Memduh Ün ve Atıf Yılmaz gibi Yeşilçam'ın ünlü yönetmenlerinin yanında çalıştı. 1963 yılında ilk filmi "Ölüm Pazarı"nı çekti. Bu film ile beklediği başarıyı elde edemeyince ...
 • Zeki Müren: Klasik Türk Müziği ses sanatçısı, söz yazarı ve besteci. Türk Sanat Musikisi'nin unutulmaz seslerinden biri olan Zeki Müren, duygulu sesi, farklı yorum tarzı ve feminen görüntüsüyle, Türkiye'de birçok toplumsal tabuyu aşmıştır. Sanatını icra ederken takındığı efendi ve kibar tavrıyla ülkenin ilk sivil "paşa"sı olmuş; güçlü sesi, müzik kariyerindeki başarısı ve sahnedeki görkemiyle "san'at güneşi" ünvanına layık görülmüştür. 6 Aralık 1931'de, Bursa'nın Tophane semtinde doğdu. İlk ve orta öğrenimi...
 • Zeki Alasya: Tiyatro ve sinema oyuncusu ve yönetmen.Zeki Alasya, tam adıyla Zeki Şenol Alasya, 18 Nisan 1943 yılında istanbul Şehzadebaşı'da doğdu. Aslen Kıbrıslıdır. Robert Koleji'nin orta bölümünü bitirdi. Okul döneminde bir yandan tabelacılık yapıyordu. Sanat hayatına 1959'da MTTB (Millî Türk Talebe Birliği) tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. 1964 yılında, Arena Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyun...
 • Zeki Demirkubuz: Zeki Demirkubuz, 1 Ekim 1964 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Ortaokulu Isparta'da Gönen Öğretmen Okulu'ndaokudu. Sonra Liseye İstanbul'da başladı ama ikinci yarı yıl başlayınca okulu bıraktı ve konfeksiyon atölyesinde ütücü olarak çalıştı. Solcu bir siyasi örgüte üye oen sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı. Tahliyesinden sonra Anadolu'nun çeşitli kentlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim ...
Zeki İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Zeki ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Bilimsel, Duygusal, Romantik, Enerjik olmalarıdır.

Zeki İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Zeki ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Hurafeci, Gereksiz İnatçı, Kıskanç, Kırılgan olmalarıdır.

Zeki isminin Notasyonları Nelerdir?

Zeki isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Z: Zonguldak
E: Edirne
K: Kars
İ: İzmir

Zeki Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zühtü
E: Ekrem
K: Kadri
İ: İrfan

Zeki isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zulu
E: Echo
K: Kilo
İ:

Zeki isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zuhal
E: Engin
K: Kalyon
İ: İstif

Zeki İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Zeki ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Zeki ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Zeki ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Zeki İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 2 yorum yapılmıştır.

Zeki Bınacı
15.01.2018

Zekı anlamı şahane bıde harika ya çok önemli.

Zeki
15.01.2018

Zeki anlamı çok güzel begendim.