İsim Arama

Zaki İsminin Anlamı Nedir? Zaki Ne Demek?

Zaki ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Zaki isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Zaki isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Zaki isminin anlamı nedir? Zaki ne demek?

Zaki isminin anlamı nedir?
  • Zaki isminin cinsiyeti: Erkek
  • Zaki isminin kökeni: Arapça
  • Zaki isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Zaki ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Zaki ismindeki harf sayısı: 4
  • Zaki isminin rengi: Mavi
  • Zaki isminin nitelikeri: Uyumsuz, İnatçı, Hayalperest, Yaramaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Zaki

Zaki isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Zaki ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.

Zaki isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Zaki İsmiyle Uyumlu İsimler

Zaki İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Zakiyah, Zakiya, Zakiah, Zakire, Kyriaki

Zaki İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Nurbaki, Naki, Zakir, Zakariyya, Taki, Haki, Paki, Baki, Raki, Abdülbaki

Zaki ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Zaki İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Zaki İsmi Konulabilir Mi?

Zaki isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Zaki isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Zaki İsmi Caiz Mi?

Zaki ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Zaki isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Zaki İsminin Özellikleri

Zaki isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Zaki İsminin Sayı Analizi

Zaki isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

Z: 29
A: 1
K: 14
İ: 12

Zaki isminin numerolojik değeri: 56

Zaki İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Zaki İsmi İle Akrostiş Şiirler

Zahmet etme kalbimin kapısını açmakla
Aşkım yüreğim sevdiğim Ceydam
K ablim attığı sürece sen içinde kalacaksın
İçim Yanar, kavrulur özleminle

Zaki İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Zaki isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Zaki

Zaki İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Zaki isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Zaki

Zaki İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Zaki isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Zaki

Zaki İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Zaki ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Zaki İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Zaki ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Bilimsel, Girişken, Romantik, Enerjik olmalarıdır.

Zaki İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Zaki ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Hurafeci, Agresif, Kıskanç, Kırılgan olmalarıdır.

Zaki isminin Notasyonları Nelerdir?

Zaki isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

Z: Zonguldak
A: Adana
K: Kars
İ: İzmir

Zaki Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zühtü
A: Ahmet
K: Kadri
İ: İrfan

Zaki isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zulu
A: Alfa
K: Kilo
İ:

Zaki isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

Z: Zuhal
A: Aydın
K: Kalyon
İ: İstif

Zaki İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Zaki ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Zaki ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Zaki ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Zaki İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.