İsim Arama

Turan İsminin Anlamı Nedir? Turan Ne Demek?

Turan ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Turan isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Turan isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Turan isminin anlamı nedir? Turan ne demek?

Turan isminin anlamı nedir?
 • Turan isminin cinsiyeti: Erkek
 • Turan isminin kökeni: Türkçe
 • Turan isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Turan ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Turan ismindeki harf sayısı: 5
 • Turan isminin rengi: Mavi
 • Turan isminin nitelikeri: Romantik, Modern, Komik, İnatçı, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Turan

Turan isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Turan ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Turan isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Turan İsmiyle Uyumlu İsimler

Turan İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Seran, Turna, Efran, Kamuran, Bedran, Turhatun, Mihran, Zafaran, Neyran, Sayran

Turan İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Sehran, Tiran, Kamran, Tur, Turab, Turay, Büran, Tura, Emran, Eran

Turan ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Turan İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Turan İsmi Konulabilir Mi?

Turan isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Turan isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Turan İsmi Caiz Mi?

Turan ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Turan isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Turan İsminin Özellikleri

Turan isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Turan İsminin Sayı Analizi

Turan isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

T: 24
U: 25
R: 21
A: 1
N: 17

Turan isminin numerolojik değeri: 88

Turan İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Turan İsmi İle Akrostiş Şiirler

Taktirlik yaşa herkeze örnek olursun
Unutma seni çok seviyorum ben
Resimlerinde aşkı buldum ben inan
Aşk böyle birşeymiş demek
Ne olur benimle ve hep benim ol yarim

Turan İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Turan isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Turan

Turan İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Turan isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Turan

Turan İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Turan isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Turan

Turan İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Turan Çolakkadı: İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısıdır. Turan Çolakkadı, 1954 yılında Kahramanmaraş,Andırın ilçesi Köleli köyünde doğmuştur. 5 kardeşi vardır. İlkokulu köyünde okudu. Orta öğrenimini Kahramanmaraş'ta tamamladı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Önce Kaymakamlık stajını Elazığ'da yaptı. Sonra meslek değiştirerek savcılık stajı yaptı ve savcı oldu.Uzun yıllar Anadolu'da çeşitli şehirlerde savcı olarak çalıştıktan sonra 1993 yılında istanbul'a atandı. 19...
 • Turan Yavuz: Turan Yavuz, 1956 yılında Paris’te doğdu. Babası Dışişleri Bakanlığında çalıştığı için Paris’te görevli iken dünyaya gelmiş. Liseyi Prag’da bitirdi. ODTÜ'de uluslararası ilişkiler okudu. 1977'de babası Washington'a tayin olunca ÜniversiteyiAmerika'da bitirdi. Gazeteciliğe 1974 yılında Reuters rosunda başladı. 1982-1985 yılları arasında Akajans'ın ve Tercüman Gazetesi’nin Washington muhabiri, 1985-1995 yılları arasında da Milliyet Gazetesi Washington Temsilcisi olarak görevine devam etti. 1985'te...
 • Turan Özdemir: Turan Özdemir, 10 Kasım 1952tarihinde Muğla’nın Yatağan ilçesinde doğmuştur. Annesinin adıSuzan, abisinin adı Esat’tır. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra İzmir Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. Bir süre İzmir Devlet Tiyatrosu'nda görev yaptıktan sonra, ardından İstanbul’a yerleşti.2001 yılından itibaren kamera karşısına geçerek bir çok sinema filminde görev aldı. Turan Özdemir, oyuncu kadrosu Muğlalı vatandaşlardan oluşan ve çekimleri de yine Muğ...
 • Turan Oflazoğlu: Tiyatro yazarı, şair, çevirmenTiyatrolarında genellikle tarihi konuları işleyen Turan Oflazoğlu, Türk edebiyatının usta bir oyun yazarıdır.Turan Oflazoğlu, 17 Şubat 1932 tarihinde Adana’nın İsahacılı köyünde doğmuştur. Tam adı Ahmet Turan Oflazoğlu’dur. Babası Ahmet Oflazoğlu’dur. Babası imam olduğu için Ceyhan'ın Mangıt köyüne göç ettiler. İlkokulun iki sınıfını burada okudu. Babasının ölümü üzerine bir süre Ceyhan'da kaldı. Bünyan İlkokulundayken kendi yaptığı Karagöz şekilleriyle kasaba halkı...
Turan İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Turan ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Canayakın, Misafirperver, Maceracı, Girişken, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Turan İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Turan ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sessiz, Aceleci, Gaddar, Agresif, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Turan isminin Notasyonları Nelerdir?

Turan isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

T: Tokat
U: Uşak
R: Rize
A: Adana
N: Niğde

Turan Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Temel
U: Ufuk
R: Rasim
A: Ahmet
N: Nizam

Turan isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Tanfo
U: Uniform
R: Romeo
A: Alfa
N: November

Turan isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Turgut
U: Umman
R: Reis
A: Aydın
N: Neptün

Turan İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Turan ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Turan ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Turan ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Turan İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.