İsim Arama

Tan İsminin Anlamı Nedir? Tan Ne Demek?

Tan ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Tan isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Tan isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Tan isminin anlamı nedir? Tan ne demek?

Tan isminin anlamı nedir?
 • Tan isminin cinsiyeti: Uniseks
 • Tan isminin kökeni: Türkçe
 • Tan isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Tan ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Tan ismindeki harf sayısı: 3
 • Tan isminin rengi: Pembe/Mavi
 • Tan isminin nitelikeri: Romantik, İnatçı, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Tan

Tan isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Tan ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Tan isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Tan İsmiyle Uyumlu İsimler

Tan İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Tanhatun, Tanseli, Tanyeri, Tanem, Tanay, Gülistan, Destan, Tanegül, Tanses, Beritan

Tan İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Öztan, Tunçtan, Tanseven, Günkutan, Botan, Oktan, Komutan, Yertan, Tanla, Oğuztan

Tan ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Tan İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Tan İsmi Konulabilir Mi?

Tan isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Tan isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Tan İsmi Caiz Mi?

Tan ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Tan isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Tan İsminin Özellikleri

Tan isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Tan İsminin Sayı Analizi

Tan isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

T: 24
A: 1
N: 17

Tan isminin numerolojik değeri: 42

Tan İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 3 olanlar:LİDER

Karakterinin en belirgin özelliği liderlik.İnsanları kontrol etmekten ve olayların gidişatını belirlemekten hoşlanıyorsun.Ancak bencil değilsin.Sadece olayları organize etmek istiyorsun.Bu konuda oldukça başarılısın.İyi bir yönetici olabilirsin.Nerede, nasıl davranılacağını biliyorsun.Çevrendekiler de sana güveniyor.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da lider olmak istiyorsun.Ailen ya da arkadaş grubunla birlikteyken tüm organizasyonlara ve yapılacaklara sen karar veriyorsun.Kimse sana karşı çıkmıyor.Çevrendekiler fikirlerinden memnun.Karşı cinste aradığın özellikler ise hoşgörü ve şefkat.

Tan İsmi İle Akrostiş Şiirler

Tahammülsüz seviyorum seni birtanem…
Aşka doğru yol alacağız biz
Ne zaman aklıma gelsen dalıp giderim uzaklara..

Tan İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Tan isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Tan

Tan İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Tan isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Tan

Tan İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Tan isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Tan

Tan İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Taner Barlas: 1947 yılında Burdur'da doğmuş olup, Sinema ve Tiyatro sanatçısı, yönetmen, yazardır. Türkiye"de ilk profesyonel pantomim topluluğunu kurmuştur.Taner Barlas, 1947 yılında Burdur’da doğmuştur. Babası Enver Barlas dâhiliye mütehassısı bir doktordu. İlkokulu, ortaokulu, liseyi Burdur'da okudu. 1964 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1971 yılında mezun oldu. Aynı zamanda 1965 yılında başladığı Muhsin Ertuğrul yönetimindeki LCC Tiyatro Okulundan da 3 yılda mezun oldu. Pandomim...
 • Tanita Tikaram: Hindistan - Fiji asıllı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen. Henüz 19 yaşındayken çıkardığı ilk albümü Ancient Heart'la tüm dünyada büyük başarı kazanan Tikaram, bu albümden çıkan Twist In My Sobriety isimli şarkısıyla 80'li yılların en büyük hitlerinden birine imza atmıştır. 21 Ağustos 1969'da Almanya, Munster'da dünyaya geldi. Ailesinin kökenleri Hindistan-Fiji ve Malezya'ya dayanıyordu. Babası İngiliz ordusunda subay olan Tikaram'ın kardeşi Ramon, sinema oyuncusuydu. Küçük yaşlarda müzikl...
 • Tanju Okan: Türk ses sanatçısı ,müzisyen ,sinema oyuncusu. Melankolik tarzı ve güçlü sesiyle,Türk pop müziğinin köşe taşlarından biri haline gelmiş olan sanatçı ,her biri hit olan, onun üzerinde albümeimza atmıştır. Tanju Okan, 27 Ağustos 1938'de İzmir'in Tire ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet İlhan Okanlı, annesi Bedia Sarıalp Hanım'dır. Müzik öğretmeni olan babası Urla'da annesi ile evlendikten sonra tayin olduğu Tire'de Tanju Okan doğmuştur. İlk müzik eğitimini çok iyi piano ve keman çalan babasında...
 • Taner Yıldız: 22., 23. ve 24. Dönem AK Parti Kayseri milletvekili ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'dır. Taner Yıldız, 3 Nisan 1962 tarihinde Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesi'ne bağlı Devecipınar Kasabası'nda doğmuştur. Aslen Kayseri’lidir. Emekli Havacı Astsubay olan babasının adı Eşref, annesinin adı Emine'dir. Babasının görevinden dolayı 10 yıl Balıkesir’de yaşadı.Kayseri Lisesi'nden mezun oldu. istanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü biti...
 • Tansu Polatkan: Tansu Polatkan, 1947 yılında istanbul'da doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Afyon Hüseyin Sümer İlkokulu’da okudu. Mikrofon ile tanışması Afyon’da ilkokul beşinci sınıfta okurken oldu. 23 Nisan günü Afyon Belediye hoparlöründe şiir okudu. 1961 yılından beri Ankara’da yaşamaktadır. Liseyi Ankara’da Ankara Yıldırım Bayezid Lisesinde okudu.Ankara Üniversitesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Coğrafya Bölümü'nü bitirdi.1964 yılında Ankaragücü genç takımın da futbola kaleci olarak başladı. Lise ve Üniversi...
 • Tansel Öngel: Tansel Öngel, 24 Eylül 1976 Kilis’de doğmuştur. Babaannesi Selanik göçmeni, anneannesi Mısırlı, dedesi Lübnanlı. Anne ve babası öğretmen olduğu için görev yaptıkları Gaziantep, Kilis’de doğdu, Ankara’da büyüdü. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden 2000 yılında mezun oldu.2000 yılında Trabzon Devlet Tiyatrosunda göreve başladı. Halen Trabzon Devlet Tiyatrosunda sanatçı olarak görevini sürdürmektedirİlk kez 2004 yılında “Uy Başımıza Gelenler” dizisi ile ekran karşı...
 • Tanju Korel: Tanju Korel, 10 Ekim 1944 tarihinde istanbul'da doğmuştur. Liseyi Galatasaray Lisesi'nde okudu, mezun olduktan sonra Fransa'nın Gronoble şehrindeki Grenoble Üniversitesi'ne girerek eğitimini sürdürdü. Galatasaray Lisesi'nde öğrenci olduğu yıllarda 1963-1964 yıllarında okul futbol takımının kalecisiydi. Fransa’da da okuduğu sırada üniversitenin futbol takımının kalecisiydi. O kadar formdaydı ki, Fransa Ligi'nin ünlü takımlarından Marsilya'dan transfer teklifi bile almıştı. Üniversiteyi bitiremede...
 • Taner Birsel: Taner Birsel, 1959 yılında Manisa Akhisar’da doğmuştur.1976 yılında Gazetecilik ve Halkla İlişkiler okudu buradan 1980 yılında mezun olduktan sonra ise 1981 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünde okuyarak 1985 yılında mezun oldu. 1981 yılında girdiği İstanbul Devlet Tiyatrosu 'nda birçok tiyatro oyununda oynadı.Taner Birsel, 25 yıl görev yaptığı Devlet Tiyatrosu'nda kırktan fazla oyunda rol aldı. Bir Kadının Anatomisi, Bir Erkeğin Anatomisi, Kaç Para Kaç, Filler...
 • Tanem Sivar: Tanem Sivar, 1980 yılında New York’da doğmuştur. Birsin adında bir kız kardeşi vardır. Yedi yaşında iken anne babası boşanmıştır. Annesinde kalan Tanem annesi (boşanınca) ve kız kardeşi ile beraber New York’dan istanbul’a 1987 yılında taşınmışlardır. Özel Marmara Kolejiden mezun oldu. Daha sonra Amerika Birleşik Devletlerine giderek California’da San Diego State Üniversitesi İletişim fakültesiTelevizyon, sinema bölümünden mezun oldu. Türkiye’ye döndükten sonra bir dönem Fox TV'de çalıştı. 2005 y...
 • Tansu Sıla Çakır: Miss Turkey 2016 ikincisidir.Tansu Sıla Çakır, 1995 yılında istanbul’da doğmuştur. Aslen Selanik göçmenidir. Babası memur emeklisi, annesi belediyede çalışıyordu. Bir ablası vardır. Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde okumakla beraber Psikoloji yan dalı da okumaktadır. 1.80 cm boyunda olan Tansu Sıla Çakır, 2016 yılında Antalya Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Merkezindeki 5 yıldızlı bir otelde gerçekleştirilen Miss Turkey yarışmasına katılarak 29 Eylül 2016 gecesi yapılan finald...
Tan İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Tan ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Canayakın, Girişken, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Tan İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Tan ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sessiz, Agresif, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Tan isminin Notasyonları Nelerdir?

Tan isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

T: Tokat
A: Adana
N: Niğde

Tan Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Temel
A: Ahmet
N: Nizam

Tan isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Tanfo
A: Alfa
N: November

Tan isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

T: Turgut
A: Aydın
N: Neptün

Tan İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Tan ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Tan ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Tan ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Tan İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.