İsim Arama

Noya İsminin Anlamı Nedir? Noya Ne Demek?

Noya ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Noya isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Noya isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Noya isminin anlamı nedir? Noya ne demek?

Noya isminin anlamı nedir?
  • Noya isminin cinsiyeti: Kız
  • Noya isminin kökeni: Arapça
  • Noya isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Noya ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Noya ismindeki harf sayısı: 4
  • Noya isminin rengi: Pembe
  • Noya isminin nitelikeri: Misafirperver, Pozitif, Maceracı, İnatçı

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Noya

Noya isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Noya ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.
O: Kendi içine kapalıdır. Gizliliği sever ve sır saklar. Kişiliklerini sergilemek yerine keşfedilmeyi ve gizemli görünmeyi tercih eder.
Y: Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşarlar, Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Noya isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Noya İsmiyle Uyumlu İsimler

Noya İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Noya, Zoya, Troya, Oya, Alangoya, Noy

Noya İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Noyan

Noya ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Noya İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Noya İsmi Konulabilir Mi?

Noya isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Noya isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Noya İsmi Caiz Mi?

Noya ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Noya isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Noya İsminin Özellikleri

Noya isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Hayatta limitlerini hep üst düzeyde tutan insanlardır. Hem sezgileri hem de azimleri oldukça fazladır. Kendi sınırları vardır. Kuralları, kanunları severler. Bunun yanında derin düşünceli insanlardır. Ancak kıskanç insanlar olabilirler. Çok şüpheci ve karamsar olabilirler.

Özgürlüklerine çok düşkün insanlardır. Kuralları sevmezler. Kendi bildiklerini yapmayı tercih ederler. Tutkuları ve cesaretleri doğal ve rahat davranmalarını sağlar. Diğer insanlar ne düşür diye çok fazla dert etmezler. Sitil sahibi insanlardır. Karar verirken biraz sabırlı olmaları hata yapmalarını engelleyebilir.Ancak sezgilerinize güvenmekten asla vazgeçmezler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Noya İsminin Sayı Analizi

Noya isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

N: 17
O: 18
Y: 28
A: 1

Noya isminin numerolojik değeri: 64

Noya İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Noya İsmi İle Akrostiş Şiirler

Ne nefret ne ayrılık, uğramasın sevgimize
Okyanus misali sana gönlümü verdim
Yollarım ve yüreğim sana çıkıyor
Aylar birbirini kovalıyor, zaman akıyor

Noya İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Noya isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Noya

Noya İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Noya isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Noya

Noya İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Noya isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Noya

Noya İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Noya ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Noya İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Noya ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sağduyu Sahibi, Sırdaş, Gezgin, Girişken olmalarıdır.

Noya İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Noya ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Hayal Dünyasında Yaşayan, İçine Kapanık, Geçmişte Yaşayan, Agresif olmalarıdır.

Noya isminin Notasyonları Nelerdir?

Noya isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

N: Niğde
O: Ordu
Y: Yozgat
A: Adana

Noya Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

N: Nizam
O: Osman
Y: Yahya
A: Ahmet

Noya isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

N: November
O: Oscar
Y: Yankee
A: Alfa

Noya isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

N: Neptün
O: Oruç
Y: Yılmaz
A: Aydın

Noya İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Noya ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Noya ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Noya ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Noya İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.