İsim Arama

Nevruz İsminin Anlamı Nedir? Nevruz Ne Demek?

Nevruz ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Nevruz isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Nevruz isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Nevruz isminin anlamı nedir? Nevruz ne demek?

Nevruz isminin anlamı nedir?
  • Nevruz isminin cinsiyeti: Kız
  • Nevruz isminin kökeni: Farsça
  • Nevruz isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Nevruz ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Nevruz ismindeki harf sayısı: 6
  • Nevruz isminin rengi: Pembe
  • Nevruz isminin nitelikeri: Misafirperver, Çalışkan, Dinibütün, Komik, Modern, Uyumsuz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Nevruz

Nevruz isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Nevruz ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.
V: Kendi içine dönük, umursamaz, kimseyi takmaz. Etrafındaki olaylar onu etkilemez.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.

Nevruz isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Nevruz İsmiyle Uyumlu İsimler

Nevruz İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Nevish, Nevir, Dilfiruz, Nevale, Nevriye, Fayruz, Nevbahar, Bihruz, Neval, Nevide

Nevruz İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Nevrettin, Efruz, Nevzat, Uruz, Nevzad, Nevri, Nevit, Oruz, Firuz, Haruz

Nevruz ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Nevruz İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Nevruz İsmi Konulabilir Mi?

Nevruz isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Nevruz isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Nevruz İsmi Caiz Mi?

Nevruz ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Nevruz isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Nevruz İsminin Özellikleri

Nevruz isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Tam bir kahindirler. Hisleri mükemmel derecede kuvvetlidir. Bazen buna kendileri bile inanamaz. Ancak dikkatli olmaları gerekir. Bazen hisleri ve gerçek hayatı birbirine karıştırabilir, hata yapabilirler. Büyük idaalleri, hedefleri vardır. Bunları gerçekleştirmek için çalışır ve başarılı olurlar. Verimli çalışırlar. Sahiplenmeyi seven insanlardır.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

Nevruz İsminin Sayı Analizi

Nevruz isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

N: 17
E: 6
V: 27
R: 21
U: 25
Z: 29

Nevruz isminin numerolojik değeri: 125

Nevruz İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Nevruz İsmi İle Akrostiş Şiirler

Ne olur benimle ve hep benim ol yarim
Elimde değil seni çok seviyorum
Varlığına şükürler olsun, günüm günüme yetmiyor
Resimlerine bakıp düşler kuruyorum ben
Uzun geceler boyu düşündüğüm gözlerini mi?
Zor günleri acıları seninle yendim

Nevruz İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Nevruz isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Nevruz

Nevruz İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Nevruz isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Nevruz

Nevruz İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Nevruz isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Nevruz

Nevruz İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Nevruz ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Nevruz İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Nevruz ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sağduyu Sahibi, Duygusal, Sportmen, Maceracı, Misafirperver, Bilimsel olmalarıdır.

Nevruz İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Nevruz ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Hayal Dünyasında Yaşayan, Gereksiz İnatçı, Umursamaz, Gaddar, Aceleci, Hurafeci olmalarıdır.

Nevruz isminin Notasyonları Nelerdir?

Nevruz isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

N: Niğde
E: Edirne
V: Van
R: Rize
U: Uşak
Z: Zonguldak

Nevruz Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

N: Nizam
E: Ekrem
V: Vehbi
R: Rasim
U: Ufuk
Z: Zühtü

Nevruz isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

N: November
E: Echo
V: Victor
R: Romeo
U: Uniform
Z: Zulu

Nevruz isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

N: Neptün
E: Engin
V: Vatan
R: Reis
U: Umman
Z: Zuhal

Nevruz İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Nevruz ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Nevruz ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Nevruz ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Nevruz İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.