İsim Arama

Murat İsminin Anlamı Nedir? Murat Ne Demek?

Murat ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Murat isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Murat isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Murat isminin anlamı nedir? Murat ne demek?

Murat isminin anlamı nedir?
 • Murat isminin cinsiyeti: Erkek
 • Murat isminin kökeni: Arapça
 • Murat isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Murat ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Murat ismindeki harf sayısı: 5
 • Murat isminin rengi: Mavi
 • Murat isminin nitelikeri: Uyumlu, Modern, Komik, İnatçı, Romantik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Murat

Murat isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Murat ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.

Murat isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Murat İsmiyle Uyumlu İsimler

Murat İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Tevrat, Muradiye, Israt

Murat İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Bagrat, Fırat, Murtaza, Murat, Konrat, Kırat, Murad, Férat, Efrat, Mirat

Murat ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Murat İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Murat İsmi Konulabilir Mi?

Murat isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Murat isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Murat İsmi Caiz Mi?

Murat ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Murat isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Murat İsminin Özellikleri

Murat isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Murat İsminin Sayı Analizi

Murat isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

M: 16
U: 25
R: 21
A: 1
T: 24

Murat isminin numerolojik değeri: 87

Murat İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Murat İsmi İle Akrostiş Şiirler

Mutlu oldum seninle tek yarim dedim
Ufuklarda güneş semada ay dolun
Rahat uyuyamazdım saçının kokusu duymayınca,
Aylar birbirini kovalıyor, zaman akıyor
Tek emelim vardı Yarim olmandı

Murat İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Murat isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Murat

Murat İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Murat isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Murat

Murat İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Murat isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Murat

Murat İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Murat Hazinedar: Beşiktaş Belediye Başkanıdır.Murat Hazinedar, 1971 yılında CHP’li eczacı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da Beşiktaş’da Vişnezade’de Hüsrev Gerede caddesindeki evlerinde doğmuştur. Aslen Ordu, Fatsalıdır. İlkokulu Fatsa’da okuduktan sonra ortaokulu Ankara Yükseliş Koleji’nde, lise öğrenimini ise Ordu ilinin Fatsa ilçesinde sahil kasabalarından biri olan Bolaman’da, Fatsa ve Kabataş Erkek Liseleri’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Hukuk Fakültesi’nde okurken...
 • Murat Yetkin: Radikal gazetesinde gazeteciMurat Yetkin, 1959 yılında Gaziantep’de doğmuştur.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 21 Şubat 1981 tarihinde Bülent Ecevit’in Ankara'da yayınlamaya başladığı Arayış dergisinde gazeteciliğe başladı.Murat Yetkin, daha sonra BBC World Service, Deutsche Welle, AFP, Turkish Daily News, Kanal D, NTV ve Sabah’ın bulunduğu yayın organlarında muhabirlik ve haber yöneticiliği yaptı.2001 yılı Şubat ayından sonra Radikal gazetesi Ankara temsi...
 • Murat Dalkılıç: Murat Dalkılıç, 7 Ağustos 1983 tarihinde İzmir'de doğmuştur. Babası Mehmet Sedat Dalkılıç, annesi Hanife Kural'dır.İlk ve orta öğretimini Kuşadası'nda tamamladı. O dönemde basketbolcu olmaya karar verdi. Bir yandan da müzik, resim ve basketbolun dışındaki diğer sosyal faaliyetleri de hobi olarak yapıyordu. 15 yaşında ilk müzik grubunu okulda kurdu ve grubun solistliğini üstlendi. 17 yaşında Kuşadası'nda daha lisedeyku oldu. 1 yıl sonra basketbolu tamamen bırakıp müzik yapmaya karar verdi. ilk ol...
 • Murat Somer: Doçent Dr. Murat Somer Koç Üniversitesi'nde Siyaset Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler alanında öğretim üyesidir.Murat Somer, 1970 yılında istanbul’da doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümü mezunu olan Murat Somer, master (ekonomi) ve doktora (politik ekonomi ve kamu politikaları) derecelerini Los Angeles'da Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden (USC) aldı. Murat Somer, Koç Üniversitesi’ne katılmadan önce “modern dünyada etnik çatışmalar” konusunda b...
 • Murat Belge: Yazar, çevirmen, siyasi aktivist, akademisyenTürkiye'nin en tanınmış sol görüşlü aydınlarından biridir. Murat Belge, 16 Mart 1943 tarihinde Ankara’da işadamı ve Demokrat Parti milletvekiliBurhan Asaf Belge'nin oğlu olarak doğmuştur. Annesi Cavide Hanım'dır. Yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu, halası Leman Hanımın kocasıdır.istanbul Nişantaşı'nda High School'da (şimdiki Nişantaşı Anadolu Lisesi) yatılı öğrenim gördüİstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü 1966 yıl...
 • Murat Başaran: Ahmet Murat Başaran, 1974de Ankara’da doğmuştur. İ.T.Ü. İnşaat Fak. Harita bölümü mezunudur. Türk bestekar, sanatçısı. Şahin Özer'in plakçılıktan 1999 Kasım ayında "Azıcık Ucundan" adlı ilk albümünü çıkarmıştır. Sonra da asıl kendini gösterdiği Hadi Sen de Kudur albümünü 2002 Ağustos ayında çıkarmıştır.Ahmet Murat Başaran, Yalın, Gökhan Özen, Emel Müftüoğlu, Sezen Aksu olmak üzere diğer sanatçılara verdiği besteler ve Gülben Ergen'e yazdığı şarkıyla da dikkat çekmiştir. Aynı zamanda Hakan Peker’...
 • Murat Yakın: Murat Yakın, 15 Eylül 1974 tarihinde Basel, İsviçre’de doğmuştur. Türk asıllı İsviçreli eski futbolcudur. Kendisi gibi futbolcu olan Hakan Yakın adında bir kardeşi vardır. Murat Yakın, 1992 yılında Grasshopper takımında futbol hayatına başladı. Sonra bir sene Stuttgart'ta top koşturduktan sonra 1998 yılında Fenerbahçe'ye geldi. 2006 yılına kadar profesyonel futbol oynadıktan sonra da 2006 yılında Basel’de oynarken futbolu bıraktı. Murat Yakın, 14 senede kariyeri boyunca 274 maça çıktı ve 47 gol ...
 • Murat Bür: Spor eğitmeni & personal trainer ve skinny jeans adlı dersin mucididir.Murat Bür, 1982 yılında Bursa’da doğmuştur. Murat Bürıl formasını giydiği Bursaspor’un futbol okulunda başladı ve 2005 yılında Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nden mezun oldu. Diplomasını alır almaz hayalleri kovalamak için istanbul’a gelen Murat Bür, 2006 yılında MAC Kanyon ailesine dahil oldu ve yıllardır aşkla yaptığı mesleğine ilk adımını attı. Mars Athletic Club’ta ki 7 yıllık kariyerinden sonra şu an gr...
 • Murat Birsel: Murat Birsel, 1960 yılında İzmir Karşıyaka’da dünyaya geldi. Babası hukuk profesörü, annesi mesleğini yapmasa da bir arkeologmuş. Yazar ve şair Salah Birsel büyükbabasıyla kardeşmiş.Ankara İlkokulu, Saint Joseph, İzmir Atatürk Lisesi mezunu. 9 Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nün ilk mezunlarından biri oldu. Murat Birsel, 1980 itibarıylmuhabir sonradan Rapor Gazetesi’nde Dış Haberler Müdürü olarak mesleki hayatına adım atmış oldu.1984-1987 yılları arasında University of North Texas’da Siy...
 • Murat Akkoyunlu: Murat Akkoyunlu, 20 Mayıs 1973 tarihinde Bursa’da doğmuştur.Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) Bursa Tobav Gençlik Tiyatrosu’nda tiyatro hayatına başladı. daha sonra Bursa Devlet Tiyatrosu, Tevfik Gelenbe Tiyatrosu, Tiyatro Ti, Tiyatro Çisenti, Bugay Yapım Prodüksiyon ve E.S.E.K Tiyatro'larında devam etti. TRT için çocuk programları yaptı.2014 yılında “Ruhumun Aynası” adlı dizide Tuba Ünsal, Filiz Ahmet, Özgürcan Çevik, Engin Alkan, Suzan Aksoy, Barış Yalçın, ...
Murat İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Murat ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Zeki, Misafirperver, Maceracı, Girişken, Canayakın olmalarıdır.

Murat İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Murat ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sanat Yönü Başarısız, Aceleci, Gaddar, Agresif, Sessiz olmalarıdır.

Murat isminin Notasyonları Nelerdir?

Murat isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

M: Muş
U: Uşak
R: Rize
A: Adana
T: Tokat

Murat Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mehmet
U: Ufuk
R: Rasim
A: Ahmet
T: Temel

Murat isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mike
U: Uniform
R: Romeo
A: Alfa
T: Tanfo

Murat isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Merih
U: Umman
R: Reis
A: Aydın
T: Turgut

Murat İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Murat ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Murat ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Murat ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Murat İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 6 yorum yapılmıştır.

DOĞA YAMAN💚💙💜👧
01.12.2020

AYNEN ÇOK GÜZEL BİR İSİM.BENİM BABAMIN ADIDA MURAT

Murat Er
11.11.2019

Bence adım ve özelliklerim çok doğru. Doğru bilgiler için teşekkürler.

Murat Gülener
18.07.2019

Murat adı çok güzel bir isim. Adımla ilgili tüm bilgileri burada buldum :) Murat isminin analizi de çok doğru :)

Murat Akzeybek
11.06.2019

Adım çok güzel anlamadı öyle :)

Murat Uzdilli
24.04.2017

Çok güzel bir ismim var.

Sevinc Rzayeva
24.01.2016

Cok guzel ad murad adi. Ben cok beyeniyorum.