İsim Arama

Murat İsminin Anlamı Nedir? Murat Ne Demek?

Murat ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Murat isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Murat isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Murat isminin anlamı nedir? Murat ne demek?

Murat isminin anlamı nedir?
 • Murat isminin cinsiyeti: Erkek
 • Murat isminin kökeni: Arapça
 • Murat isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Murat ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Murat ismindeki harf sayısı: 5
 • Murat isminin rengi: Mavi
 • Murat isminin nitelikeri: Uyumlu, Modern, Komik, İnatçı, Romantik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Murat

Murat isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Murat ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
T: Duygularını söylemekte zorlanır. Ketum bir karaktere sahiptir. Genellikle içine kapalı ve suskun bir yapıya sahiptirler.

Murat isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Murat İsmiyle Uyumlu İsimler

Murat İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Tevrat, Israt, Muradiye

Murat İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Férat, Arat, Efrat, Fırat, Murad, Murathan, Kırat, Mirat, Bagrat, Sırat

Murat ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Murat İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Murat İsmi Konulabilir Mi?

Murat isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Murat isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Murat İsmi Caiz Mi?

Murat ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Murat isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Murat İsminin Özellikleri

Murat isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Hayatı çok hızlı yaşarlar. Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Yeni işler, yeni projelerin içinde olmayı severler. Özel hayatlarında oldukça iddialı ancak bazen sinirli olabilirler. Duygularını kontrol altında tutmaları gerekebilir. Alınganlık yapabilen insanlardır.

Murat İsminin Sayı Analizi

Murat isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

M: 16
U: 25
R: 21
A: 1
T: 24

Murat isminin numerolojik değeri: 87

Murat İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Murat İsmi İle Akrostiş Şiirler

Mutlu musun söyle şimdi bensiz
Unutmadım hiç seni
Rengarenk bir hayat bizim de olur elbet
Aşkımı gör bana her bakışta…
Tenin kokusu gitmedi hala

Murat İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Murat isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Murat

Murat İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Murat isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Murat

Murat İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Murat isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Murat

Murat İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Murat Vargı: MV Holdig'inkurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.Murat Vargı, 1948 yılında doğmuştur. Ankara TED Kolejinden mezun oldu. Üniversite tahsilini Ankara'da Ankara Üniversitesinde Ekonomi ve Dış Ticaret üzerine yaptı. Ardından Helsinki School of Economics'de de UNTD bursu ile ticaret geliştirme lisans programını, daha sonra da yine burslu olarak Indian Institute of Foreign Trade, New Delhi'de Dış Ticaret programını tamamlamıştır. 1972 yılında Koç Holding'de ihracşmaya başladı.1976 yılında 3 ortağıyla...
 • Murathan Mungan: Yazar, oyun yazarı ve şair. 80 sonrası Türk şiiri içinde çok önemli yer tutan Mungan’ın yazdığı tiyatro oyunları da yurt içinde ve dışında sayısız kez sahnelenmiş ve birçok prestijli ödülün sahibi olmuştur. Murathan Mungan senaryo, öykü, deneme türlerinde de birçok yapıt ortaya koymuş, özellikle yazdığı şarkı sözleriyle büyük ün kazanmıştır. Ağırlıklı olarak Yeni Türkü grubu başta olmak üzere Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Mor ve Ötesi, Hümeyra ve Müslüm Gürses, Mungan’ın şarkı sözlerine ...
 • Murat Yetkin: Radikal gazetesinde gazeteciMurat Yetkin, 1959 yılında Gaziantep’de doğmuştur.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 21 Şubat 1981 tarihinde Bülent Ecevit’in Ankara'da yayınlamaya başladığı Arayış dergisinde gazeteciliğe başladı.Murat Yetkin, daha sonra BBC World Service, Deutsche Welle, AFP, Turkish Daily News, Kanal D, NTV ve Sabah’ın bulunduğu yayın organlarında muhabirlik ve haber yöneticiliği yaptı.2001 yılı Şubat ayından sonra Radikal gazetesi Ankara temsi...
 • Murat Bür: Spor eğitmeni & personal trainer ve skinny jeans adlı dersin mucididir.Murat Bür, 1982 yılında Bursa’da doğmuştur. Murat Bürıl formasını giydiği Bursaspor’un futbol okulunda başladı ve 2005 yılında Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nden mezun oldu. Diplomasını alır almaz hayalleri kovalamak için istanbul’a gelen Murat Bür, 2006 yılında MAC Kanyon ailesine dahil oldu ve yıllardır aşkla yaptığı mesleğine ilk adımını attı. Mars Athletic Club’ta ki 7 yıllık kariyerinden sonra şu an gr...
 • Murat Aygen: Murat Aygen, 29 Ekim 1971 tarihinde Diyarbakır’da doğmuştur. Asıl adı Murat Ağlatçı’dır. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Biyoloji, 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal- Tiyatro Oyunculuğu, 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Yüksek Lisans bölümlerinde eğitim aldı. 1991 - 1995 yılları arasında İstanbul Br Tiyatrolarında; Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, İnsan Bahçesi, Barışa Şans Verin, Kadınlar da Savaşı Yitirdi, Evita, Dans Birimi...
 • Murat Güloğlu: Haber spikeri, televizyon programı yapımcısıFox TV kanalında, “Evinizin oğlu Murat Güloğlu” sloganıyla tanınan spiker. Murat Güloğlu, 6 Nisan 1976 tarihinde Sivas’da doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Anadolu’nun farklı yerlerinde okudu, liseyi Muğla’da okudu.Ardından istanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun oldu. 2002-2006 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Avrupa Birliği ve Dış Politika Programı'nda yüksek lisansını ...
 • Murat Ülker: Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı'dır.Kırım'dan Türkiye'ye beş kuruşsuz gelen bir ailenin derslerden sonra işportacılık yapan küçük oğlu Sabri Ülker'in kurduğu bisküvi imparatorluğunun tahtında şimdi oğlu Murat Ülker oturuyor. Murat Ülker, 21 Mart 1959 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Annesi Güzide Ülker, babası Sabri Ülker’dir. Ahsen Özokur adında ablası vardır. Lise eğitimini istanbul Erkek Lisesi'nde yaptı.Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Yurtdışın...
 • Murat Belge: Yazar, çevirmen, siyasi aktivist, akademisyenTürkiye'nin en tanınmış sol görüşlü aydınlarından biridir. Murat Belge, 16 Mart 1943 tarihinde Ankara’da işadamı ve Demokrat Parti milletvekiliBurhan Asaf Belge'nin oğlu olarak doğmuştur. Annesi Cavide Hanım'dır. Yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu, halası Leman Hanımın kocasıdır.istanbul Nişantaşı'nda High School'da (şimdiki Nişantaşı Anadolu Lisesi) yatılı öğrenim gördüİstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü 1966 yıl...
 • Murat Boz: "Aşkı Bulamam Ben" adlı parçasıyla çıkış yapmış Türk Pop Müziği sanatçısı. Murat Boz, 7 Mart 1980'de Zonguldak, Karadeniz Ereğli ilçesinde doğdu. Baba adı Cafer, anne adı Ayşe Nedret'dir. İlk ve Orta öğrenimini Zonguldak'ta tamamladı. 1995 yılında istanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ni kazandıktan sonra İstanbul'a geldi. Atatürk Kültür Merkezi, Cemal Reşit Rey gibi yerlerde konserlerde vokal yaptı. 1998 yılında Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği liseler arası müzik yarışmasında erkek solist da...
 • Murat Soydan: Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde babasının memuriyeti dolayısıyla Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde doğmuştur. Gerçek adı Rüçhan Tercan’dır. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Gençlik yıllarında Lüleburgaz Spor'da futbol oynadı. Üniversite için istanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel’de memurluk yaptı. Askerliğini yedek subay olar...
Murat İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Murat ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Zeki, Misafirperver, Maceracı, Girişken, Canayakın olmalarıdır.

Murat İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Murat ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sanat Yönü Başarısız, Aceleci, Gaddar, Agresif, Sessiz olmalarıdır.

Murat isminin Notasyonları Nelerdir?

Murat isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

M: Muş
U: Uşak
R: Rize
A: Adana
T: Tokat

Murat Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mehmet
U: Ufuk
R: Rasim
A: Ahmet
T: Temel

Murat isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mike
U: Uniform
R: Romeo
A: Alfa
T: Tanfo

Murat isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Merih
U: Umman
R: Reis
A: Aydın
T: Turgut

Murat İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Murat ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Murat ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Murat ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Murat İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 6 yorum yapılmıştır.

DOĞA YAMAN💚💙💜👧
01.12.2020

AYNEN ÇOK GÜZEL BİR İSİM.BENİM BABAMIN ADIDA MURAT

Murat Er
11.11.2019

Bence adım ve özelliklerim çok doğru. Doğru bilgiler için teşekkürler.

Murat Gülener
18.07.2019

Murat adı çok güzel bir isim. Adımla ilgili tüm bilgileri burada buldum :) Murat isminin analizi de çok doğru :)

Murat Akzeybek
11.06.2019

Adım çok güzel anlamadı öyle :)

Murat Uzdilli
24.04.2017

Çok güzel bir ismim var.

Sevinc Rzayeva
24.01.2016

Cok guzel ad murad adi. Ben cok beyeniyorum.