İsim Arama

Makbule İsminin Anlamı Nedir? Makbule Ne Demek?

Makbule ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Makbule isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Makbule isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Makbule isminin anlamı nedir? Makbule ne demek?

Makbule isminin anlamı nedir?
  • Makbule isminin cinsiyeti: Kız
  • Makbule isminin kökeni: Arapça
  • Makbule isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Makbule ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Makbule ismindeki harf sayısı: 7
  • Makbule isminin rengi: Pembe
  • Makbule isminin nitelikeri: Uyumlu, İnatçı, Hayalperest, Sevimli, Modern, Gösterişli, Çalışkan

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Makbule

Makbule isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Makbule ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
B: Önsezi duygusu çok kuvvetlidir. Herşeye umutla yaklaşır ve en kötü durumlarda bile umudunu yitirmez.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.
E: Ruhsal dünyası çok karışıktır. Üzüntü ve sevinci bir arada yaşayabilir ve bundan rahatsızlık duymaz.

Makbule isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Makbule İsmiyle Uyumlu İsimler

Makbule İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Maksure, Maksude, Maksume, Makbule, Maklube, Makas, Makarim, Şule, Ayşule

Makbule İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Maksur, Makul, Makaros, Maksud, Makbul, Makis, Makin, Thule, Makarios, Makari

Makbule ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Makbule İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Makbule İsmi Konulabilir Mi?

Makbule isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Makbule isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Makbule İsmi Caiz Mi?

Makbule ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Makbule isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Makbule İsminin Özellikleri

Makbule isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Çok atak insanlardır. Olayların gidiş yönüne göre karar verirler. Yaşayarak öğrenmeyi severler. Ancak bazı zamanlarda karar verme süreleri uzar ve başarısız olabilirler. Oldukça dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Atak olmaları nedeniyle sakarlıkları da olabilir.

Aşk insanlarıdır. Aşk için yaşarlar. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. Hayatı yaşamayı çok severler. Arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye bayılırlar. Olayları farklı yönleriyle görebilme ve değerlendirebilme yetenekleri vardır. Objektif düşünen insanlardır.

Makbule İsminin Sayı Analizi

Makbule isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

M: 16
A: 1
K: 14
B: 2
U: 25
L: 15
E: 6

Makbule isminin numerolojik değeri: 79

Makbule İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 7 olanlar:MERHAMETLİ

Karakterinin en belirgin özelliği merhamet.Herkese ikinci bir şans vermekten yanasın.Yapılan hataları daima affediyor ve unutuyorsun.Kinci değilsin.Ancak bazen insanlar bu yönünü sömürebiliyor.Bu nedenle, kimi zaman üzülüyorsun.Fakat gerçek dostların senin iyi niyetini ve merhametini takdir ediyorlar.Dünyevi şeylere bağlılığın yok.Hayatın fani, kırgınlıkların saçma olduğunu savunuyorsun.Bu nedenle, dostlarına karşı çok titiz ve hoşgörülü davranıyorsun.Zor durumda olan insanlara yardım etmekten hoşlanıyorsun.Herkesi mutlu görmek istiyorsun.Karşı cinste aradığın özellikler ise iyi niyet ve samimiyet.

Makbule İsmi İle Akrostiş Şiirler

Mehtaplı gecelerde esen yel gibi
A radan yıllar geçse de sevgilim olacaksın
Kollarımı sevdaya seninle açtım
Ben seni hayal ettim beyaz gelinliğinle…
Umut oldun, güç oldun, can oldun, canan oldun ben senden daha ne dilerim
Lakin neden bana dost olamayacağını anlayamadım
Elbette bir gün mutlu oluruz

Makbule İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Makbule isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Makbule

Makbule İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Makbule isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Makbule

Makbule İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Makbule isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Makbule

Makbule İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Makbule Atadan: Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kız kardeşidir.Makbule Atadan, 1885 yılında Ali Rıza bey ve Zübeyde Hanımın kızı olarak Selanik’de doğmuştur. Atatürk'ün beş kardeşinden biridir. Bu kardeşler, Fatma (1872-1875), Ahmet (1874-1883), Ömer (1875-1883), Makbule (1885-1956), Naciye (1889-1901)'dir. Makbule Atadan Birinci Dünya savaşından sonra annesi Zübeyde Hanım ile birlikte Selanik'ten ayrılarak İstanbul'a ağabeyinin kendileri için Akaretler'de tuttuğu eve yerleşti. Mustafa Kemal milli mücadeleyi başlatmak...
Makbule İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Makbule ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Zeki, Girişken, Romantik, Sıcakkanlı, Misafirperver, Yetenekli, Duygusal olmalarıdır.

Makbule İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Makbule ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sanat Yönü Başarısız, Agresif, Kıskanç, Aşırı Duygusal, Aceleci, Obur, Gereksiz İnatçı olmalarıdır.

Makbule isminin Notasyonları Nelerdir?

Makbule isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

M: Muş
A: Adana
K: Kars
B: Bolu
U: Uşak
L: Lüleburgaz
E: Edirne

Makbule Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mehmet
A: Ahmet
K: Kadri
B: Behçet
U: Ufuk
L: Lokum
E: Ekrem

Makbule isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mike
A: Alfa
K: Kilo
B: Bravo
U: Uniform
L: Lima
E: Echo

Makbule isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Merih
A: Aydın
K: Kalyon
B: Burak
U: Umman
L: Levent
E: Engin

Makbule İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Makbule ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Makbule ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Makbule ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Makbule İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 3 yorum yapılmıştır.

makbule sultan koçak
24.08.2019

Makbule ismini seviyorum baná babaannemden yadigar sitenizi sevdim

Makbule Doğan
16.04.2019

Eh işte a yinede güzel sayfa.

Makbule Ayaz
17.09.2018

Çok beyendim.