İsim Arama

Mahir İsminin Anlamı Nedir? Mahir Ne Demek?

Mahir ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Mahir isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Mahir isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Mahir isminin anlamı nedir? Mahir ne demek?

Mahir isminin anlamı nedir?
 • Mahir isminin cinsiyeti: Erkek
 • Mahir isminin kökeni: Arapça
 • Mahir isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Mahir ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Mahir ismindeki harf sayısı: 5
 • Mahir isminin rengi: Mavi
 • Mahir isminin nitelikeri: Uyumlu, İnatçı, Tez Canlı, Yaramaz, Komik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Mahir

Mahir isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Mahir ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

M: Zeki ve zeki olduğu kadar başarılıdır. Özellikle ticaret faaliyetlerini sever ve başarılı olur.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.

Mahir isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Mahir İsmiyle Uyumlu İsimler

Mahir İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Mahek, Maharai, Mahjabeen, Nehir, Mahperi, Maha, Mahola, Mahfer, Mahru, Mahbube

Mahir İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Mahir, Mahali, Müştehir, Mahlon, Zahir, Meşahir, Mahfi, Mahsut, Mahmur, Mahak

Mahir ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Mahir İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Mahir İsmi Konulabilir Mi?

Mahir isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Mahir isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Mahir İsmi Caiz Mi?

Mahir ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Mahir isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Mahir İsminin Özellikleri

Mahir isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Tam bir iş koliktirler. Enerjileri hiç bitmez. Uykuyla hiç işler yoktur. Oldukça sağlıklıdırlar. Evcimen insanlardır. Ev hayatını çok severler. Maddi durumlarına çok dikkat ederler. Hesapçı insanlardır.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Mahir İsminin Sayı Analizi

Mahir isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

M: 16
A: 1
H: 10
İ: 12
R: 21

Mahir isminin numerolojik değeri: 60

Mahir İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Mahir İsmi İle Akrostiş Şiirler

Mutlu olman için ona koş artık derler
Aşk böyle birşeymiş demek
Hasretine düştüğüm anlar seni ararım, seni hissederim, seni dinlerim
İçeri sen girince
Resimlerinde aşkı buldum ben inan

Mahir İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Mahir isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Mahir

Mahir İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Mahir isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Mahir

Mahir İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Mahir isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Mahir

Mahir İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Mahir İpek: Ankara Sanat Tiyatrosu yönetim kadrosundadır.Mahir İpek, 1972 yılında Ankara’da doğmuştur. Aslen Kahramanmaraş, Afşin’lidir. Babası aşık İsmail İpek’dir. Lisede iken tiyatro kurslarına gitti. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun oldu. 1990 yılında Ankara Sanat Tiyatro’sn sonra orada olmak istedi ve bir sene sonra da orada oldu, şimdi orada yönetim kadrosundadır.Mahir İpek, Veda Yurtsever İpek ile evlidir. Söz İpek adında bir çocuğu vardır.Birol Güven’i...
 • Mahir Kaynak: İktisatçı, yazar ve istihbarat analizcisi Mahir Kaynak, 1934 yılında Gaziantep'te doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Gaziantep'te bitirmiştir. 1948’de Kuleli Askeri Lisesi’ne gitti. 1953’te Harp Okulu’nu istihkam sınıfı subayı olarak bitirdi. 1957’de askerlikten ayrıldı. 1961’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede asistanlık yaptı. 1965'te doktor, 1971'de doçent oldu. O dönemlerde Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) girdi. 1966 TDO (Türk Devrim Ocakları) Başk...
 • Mahir Günşiray: Mahir Günşiray, 10 Ağustos 1960 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Annesi Gülsevil hanımdır. Sinema oyuncusu Orhan Günşiray'ın oğludur. İki yaşındayken anneyle babası ayrıldı. Babaanne ve anneanne yanında büyümüştür. İlkokulu Maçka İlkokulu’nda bitirdi. Ortaokul ve lisede her dönem eve on zayıflı karnelerle gelmiş. Bir yıl Işık Lisesi’nde okudu, Levent’e taşınınca eve yakın olduğu için babası Yeni Levent Lisesi’ne yazdırdı. Biyolojiden iki yıl içinde aldığı en iyi not 1’di. Oradan alınıp ABC Lises...
 • Mahir Ünal: Kültür ve Turizm BakanıMahir Ünal, 1 Temmuz 1966 tarihinde Kahramanmaraş Elbistan'da doğmuştur. . Babasının adı Mehmet Reşat, annesinin adı Fitnat'tır. ilkokul ve Ortaokul öğrenimini Elbistan’da tamamladıktan sonra eğitim hayatına İstanbul’da devam etti. 1984 yılında İstanbul Bahçelievler Koca Sinan Lisesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1991 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sosyal Yapı ve Sosyal Değ...
Mahir İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Mahir ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Zeki, Girişken, Sakin, Enerjik, Maceracı olmalarıdır.

Mahir İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Mahir ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Sanat Yönü Başarısız, Agresif, Panik, Kırılgan, Gaddar olmalarıdır.

Mahir isminin Notasyonları Nelerdir?

Mahir isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

M: Muş
A: Adana
H: Hatay
İ: İzmir
R: Rize

Mahir Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mehmet
A: Ahmet
H: Hasan
İ: İrfan
R: Rasim

Mahir isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Mike
A: Alfa
H: Hotel
İ:
R: Romeo

Mahir isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

M: Merih
A: Aydın
H: Halat
İ: İstif
R: Reis

Mahir İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Mahir ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Mahir ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Mahir ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Mahir İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.