İsim Arama

Kadir İsminin Anlamı Nedir? Kadir Ne Demek?

Kadir ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Kadir isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Kadir isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Kadir isminin anlamı nedir? Kadir ne demek?

Kadir isminin anlamı nedir?
 • Kadir isminin cinsiyeti: Erkek
 • Kadir isminin kökeni: Arapça
 • Kadir isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
 • Kadir ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
 • Kadir ismindeki harf sayısı: 5
 • Kadir isminin rengi: Mavi
 • Kadir isminin nitelikeri: Hayalperest, İnatçı, Agresif, Yaramaz, Komik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Kadir

Kadir isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Kadir ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

K: İş ve aşk hayatında başarılı, etrafınca tanınan ve sürekli başarılı olan bir kararktere sahiptir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.

Kadir isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Kadir İsmiyle Uyumlu İsimler

Kadir İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Kadesh, Kadire, Kadınana, Kadriye, Kadime, Kadife, Kadisha, Kadem, Kadıncık, Ghadir

Kadir İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Abdulkadir, Sadir, Takdir, Qadir, Kadri, Abdal-Qadir, Abdul-Qadir, Abdülkadir, Kadin, Nadir

Kadir ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Kadir İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Kadir İsmi Konulabilir Mi?

Kadir isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Kadir isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Kadir İsmi Caiz Mi?

Kadir ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Kadir isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Kadir İsminin Özellikleri

Kadir isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Sanatsal yetenekleri ve önsezileri oldukça kuvvetlidir. Yapacakları işlere odaklanırlar ve motivasyonları çok yüksektir. Yok sayılamayacak, hafife alınamayacak insanlardır. Ancak kaygı ve tereddüt içinde olurlar ise sinirlenmeye, şiddet göstermeye meyilli olabilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Kadir İsminin Sayı Analizi

Kadir isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

K: 14
A: 1
D: 5
İ: 12
R: 21

Kadir isminin numerolojik değeri: 53

Kadir İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Kadir İsmi İle Akrostiş Şiirler

K ablim attığı sürece sen içinde kalacaksın
Aşkım yüreğim sevdiğim Ceydam
Dertleri acıları senle unuttum
İçim Yanar, kavrulur özleminle
Resimlerine dön gel artık yarim derim

Kadir İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Kadir isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Kadir

Kadir İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Kadir isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Kadir

Kadir İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Kadir isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Kadir

Kadir İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

 • Kadir Has: Kayserili hayırsever iş adamı. Kadir Has de Nuri-Zekiye Hasoğlu'nun çocukları olarak Kayseri'de dünyaya geldi. Hasoğlu ailesi Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kayseri’den Adana’ya taşındı. Baba Nuri Has, Çukurova’da ticaretle meşgul oldu. Daha sonra, Türkiye’nin en büyük sanayicileri arasına girerek, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türkiye’nin ilk milli sanayici unvanını kazanan Nuri Has, "Milli Mensucat Fabrikası" ile daha sonra da Akbank’ın kurucuları arasında yer aldı.Kadir Has, ilk öğrenimini Adana...
 • Kadir Çelik: 1977 yılından 1992 yılına kadar kesintisiz olarak Hürriyet gazetesinde çalıştı. 1988 yılında Uğur Dündar’la birlikte “Hodri Meydan” programı yapmaya başladı, böylece televizyonculuk hayatı başlamış oldu. 1992 yılında Star televizyonunda “Objektif” programını yapmaya başladı.Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde hem gazetecilik bölümü hem de televizyon bölümü öğrencilerine derslere girdi.1999 yılında “Beyaz Camın Kara Kutusu” adında bir kitap yazdı.Kadir Çelik, 2013 yılının haziran ayında Be...
 • Kadir Topbaş: Kadir Topbaş 1945 yılında Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyünde doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı . İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1971'de, DGSA Mimarlık Yüksekokulu'ndan 1974'te mimar olarak mezun olduİlahiyat ve mimarlık eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde doktora yaptı. Edirne-Meriç'te vaizlik, Küçükçekmece Lisesi'nde öğretmenlik yaptıÇeşitli dernek ve vakıf yönetimlerinde, Ensar Vakfı kurucu üyeliğinde bulundu Serbest mi...
 • Kadir Mısıroğlu: Tarih araştırmacısı, yazar, şair, hukukçu ve eski gazeteciOsmanlılar İlim ve İrfan Vakfı mütevelli heyeti başkanı ve Sebil Yayınevi kurucusu ve sahibidir. Kadir Mısıroğlu, 24 Ocak 1933 tarihinde Trabzon, Akçaabat’da “Kadir Gecesi” seher vakti Dünya’ya gelmiştir. Babası Eyüp Sabri Bey,annesi Sâriye Hanım’dır. Bebekliğinde hiç anne süt emmemiş olduğunda cılız bir çocukluk geçirmiş. Cılızlığı sebebiyle sekiz yaşında Akçaabat Merkez İlk Mektebi ‘ne başladı. yaşadığı ilçede ortaokul olmadığı için İlk...
 • Kadir Çöpdemir: Kadir Çöpdemir, 1 Eylül 1967 tarihinde Elazığ’da babasının çalıştığı şeker fabrikasının lojmanında doğmuştur. Babası Sıtkı Çöpdemir, Annesi Ayşe Çöpdemir’dir.Asıl adıAbdülkadir Geylani Çöpdemir’dir. Çocukluğu yoksunlukla geçmiştir. İki ablası vardır. Altı yaşına kadar Elazığ’da yaşar. Babasının Eskişehir’e tayiniyle aile taşınır. İlk okulu, ortaokulu ve liseyi Eskişehir’de okudu. 1983 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan 1987 yılında mezun olmuştur.1987 yılında, Gün...
 • Kadir Doğulu: Kadir Doğulu, 19 Nisan 1982 tarihinde Mersin’de beş çocuklu bir ailenin 2 numara oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Abdulkadir Doğulu’dur. Annesi ev hanımı, babası Rasim Doğulu işçi emeklisi idi.Kadir Doğulu’nun bir menajerlik şirketi var. İmaj danışmanlığı da yapan abisi, Kemal Doğulu; Hande Yener, Seda Sayan, Sıla, Kutsi, Gökhan Özen, Nil Karaibrahimgil, Demet Akalın gibi isimlerin imajlarını baştan aşağıya tasarladı.Kadir Doğulu, ortaokul ve lise yılları çalışarak geçti. 2000 yılında istanbul’a ...
 • Kadir Savun: Yeşilçam'ın en baba kahramanı, karakter oyuncularından birisiydi. Türk sinemasının gururlu, güvenilir, babacan, şefkatli, merhametli, sadık, vefalı, özü sözü bir, iyi yürekli karakterlerinin vazgeçilmez oyuncusuyduKadir Savun, 15 Ağustos 1926 tarihindeErzincan’nın İliç ilçesinin Doruksaray köyünde doğmuştur. Babası Osman Savun’dur.Emniyet mensubu olan babasının tayini ile 1931 yılında çok küçük yaşta istanbul'a geldi. Annesi Trabzoludur. Kadir Savun, altı erkek kardeşlerdi. Annelerinin ilk eşind...
 • Kadir İnanır: Kadir İnanır, 1949 doğumlu sinema oyuncusu. Özellikle; Selvi Boylum Al Yazmalım, Yılanların Öcü, Tatar Ramazan, Bodrum Hakimi ve Med Cezir Manzaraları isimli filmleriyle tanınan ve Türk sinemasının en beğenilen oyuncusu olmayı başaran İnanır, uzun yıllar sonra ilk kez Türkan Şoray ile Gönderilmemiş Mektuplar adlı filmde rol aldı. Kadir İnanır, 15 nisan 1949’da (Bu tarih nüfus cüzdanındaki bilgidir, fakat 1949 yılının ağustos ayı sonunda doğduğu sanılmaktadır.) Ordu’ya bağlı Fatsa ilçesindeMehmet...
Kadir İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Kadir ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Romantik, Girişken, Güçlü, Enerjik, Maceracı olmalarıdır.

Kadir İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Kadir ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Kıskanç, Agresif, Güçsüz, Kırılgan, Gaddar olmalarıdır.

Kadir isminin Notasyonları Nelerdir?

Kadir isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

K: Kars
A: Adana
D: Denizli
İ: İzmir
R: Rize

Kadir Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

K: Kadri
A: Ahmet
D: Davut
İ: İrfan
R: Rasim

Kadir isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

K: Kilo
A: Alfa
D: Delta
İ:
R: Romeo

Kadir isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

K: Kalyon
A: Aydın
D: Deniz
İ: İstif
R: Reis

Kadir İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Kadir ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Kadir ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Kadir ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Kadir İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.