İsim Arama

Hızır İsminin Anlamı Nedir? Hızır Ne Demek?

Hızır ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Hızır isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Hızır isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Hızır isminin anlamı nedir? Hızır ne demek?

Hızır isminin anlamı nedir?
  • Hızır isminin cinsiyeti: Erkek
  • Hızır isminin kökeni: Arapça
  • Hızır isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Hızır ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Hızır ismindeki harf sayısı: 5
  • Hızır isminin rengi: Mavi
  • Hızır isminin nitelikeri: Tez Canlı, Zeki, Uyumsuz, Komik

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Hızır

Hızır isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Hızır ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
I: Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
Z: Bilimsel açıdan, okumayı seven.
I: Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.

Hızır isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Hızır İsmiyle Uyumlu İsimler

Hızır İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Hızır İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Yazır, Hızlıer, Hızlı, Hızır, Nazır, Hızlan

Hızır ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Hızır İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Hızır İsmi Konulabilir Mi?

Hızır isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Hızır isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Hızır İsmi Caiz Mi?

Hızır ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Hızır isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Hızır İsminin Özellikleri

Hızır isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Çevrelerinden sempatik insanlar olarak bilinirler. Merhametli ve yardım sever olmak onların karakteristik özelliğidir. Ancak iyi niyetlerini kötüye kullanan insanlar da peşlerini ne yazık ki hiç bırakmaz.

Yolun en son şeridinde araba kullanmayı severler. Sokakta bile gölge olan taraf yerine güneşli tarafı tercih edecek kişilerdir. Yüksek standartlara sahip, lüksü seven insanlardır. Sevecen, sempatik, sağduyuludurlar. Zeki insanlardır. Çabuk düşünür ve düşüncelerini hayata geçirmeyi severler.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Hızır İsminin Sayı Analizi

Hızır isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

H: 10
I: 11
Z: 29
I: 11
R: 21

Hızır isminin numerolojik değeri: 82

Hızır İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Hızır İsmi İle Akrostiş Şiirler

Hasret çekiyorum özlüyorum bir an görmezsem
Izdıraptır yokluğun dön artık Aslım
Ziyan oldu bencilliklerim yüzünden işleyen zamanım
Izdıraptır yokluğun dön artık Aslım
Rica ediyorum yüzün düşmesin yere

Hızır İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Hızır isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Hızır

Hızır İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Hızır isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Hızır

Hızır İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Hızır isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Hızır

Hızır İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Hızır ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Hızır İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Hızır ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sakin, Hassas, Bilimsel, Maceracı olmalarıdır.

Hızır İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Hızır ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Panik, Polyanacı, Hurafeci, Gaddar olmalarıdır.

Hızır isminin Notasyonları Nelerdir?

Hızır isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

H: Hatay
I: Isparta
Z: Zonguldak
I: Isparta
R: Rize

Hızır Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hasan
I: Irmak
Z: Zühtü
I: Irmak
R: Rasim

Hızır isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hotel
I: India
Z: Zulu
I: India
R: Romeo

Hızır isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Halat
I: Irmak
Z: Zuhal
I: Irmak
R: Reis

Hızır İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Hızır ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Hızır ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Hızır ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Hızır İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.