İsim Arama

Harun İsminin Anlamı Nedir? Harun Ne Demek?

Harun ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Harun isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Harun isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Harun isminin anlamı nedir? Harun ne demek?

Harun isminin anlamı nedir?
  • Harun isminin cinsiyeti: Erkek
  • Harun isminin kökeni: Arapça
  • Harun isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Harun ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Harun ismindeki harf sayısı: 5
  • Harun isminin rengi: Mavi
  • Harun isminin nitelikeri: Tez Canlı, İnatçı, Komik, Modern, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Harun

Harun isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Harun ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Harun isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Harun İsmiyle Uyumlu İsimler

Harun İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Harmonia, Harbiye, Harika, Hare, Harum

Harun İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Harput, Haruz, Harun, Urun, Torun, Karun, Harbonah, Jeshurun, Harim, Hareph

Harun ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Harun İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Harun İsmi Konulabilir Mi?

Harun isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Harun isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Harun İsmi Caiz Mi?

Harun ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Harun isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Harun İsminin Özellikleri

Harun isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Harun İsminin Sayı Analizi

Harun isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

H: 10
A: 1
R: 21
U: 25
N: 17

Harun isminin numerolojik değeri: 74

Harun İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Harun İsmi İle Akrostiş Şiirler

Hasretlik özlemlik sona erecek
Ay kıskanır simanı, güneş düşünce tenine
Resimlerine bakıp düşler kuruyorum ben
Uzun geceler boyu düşündüğüm gözlerini mi?
Ne olur benimle ve hep benim ol yarim

Harun İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Harun isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Harun

Harun İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Harun isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Harun

Harun İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Harun isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Harun

Harun İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Harun Kolçak: Türk pop müziği sanatçısı. Harun Kolçak,çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Annesinin adı Özcan Kolçak. Babası Eşref Kolçak'ın ünlü bir sinema sanatçısı olması, sanatla içiçe büyümesine neden oldu. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Saint Benoit Fransız Erkek Lisesi'nde ortaöğrenimine devam ederken bas gitar çalmayı öğrendi. Profesyonel müzik yaşantısına, Erkin Koray ile çalışarak başladı. Bas gitarist olarak Ferdi Özbeğen ve Zülfü Livaneli'nin studyo kayıtlarına girdi. Bir süre...
  • Harun Erdenay: Pegasus lakabıyla alınan milli basketbolcu. Aktif spor yaşamının yanı sıra, Türkiye A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın menejerliğini sürdürmektedir. Harun Erdenay, 27 Mayıs 1968 tarihinde, Ankara'da doğdu. Babası Kemal Erdenay,Şekerspor'da oynayan profesyonel bir basketbolcuydu. Çocukluğundan beri spor hayatının, özellikle basketbolun içinde olan sporcu, ilk ve orta dereceli eğitimini istanbul'da tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'ne kayıt oldu; fakat yoğun spor hayatı nedeniyle okula dev...
  • Harun Tekin: Mor ve Ötesi adlı rock grubunun vokalisti ve gitaristi olan Türk müzisyen. 1990’da kurulan ve Mor ve Ötesi’nin temeli olarak sayılan Decision’dan beri grubun içerisinde olan müzisyen, grubun altı stüdyo albümü ve tek EP sinin tamamında grup kadrosu içinde yer almıştır. Harun Tekin, 28 Haziran 1977 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi. İstanbul Özel Alman Lisesi’nde, 1988 yılında eğitime başlayan Tekin, bu okulda tanıştığı Kerem Kabadayı ile beraber 1990 yılında, Mor ve Ötesi’nin temelini oluşturan...
Harun İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Harun ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sakin, Girişken, Maceracı, Misafirperver, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Harun İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Harun ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Panik, Agresif, Gaddar, Aceleci, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Harun isminin Notasyonları Nelerdir?

Harun isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

H: Hatay
A: Adana
R: Rize
U: Uşak
N: Niğde

Harun Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hasan
A: Ahmet
R: Rasim
U: Ufuk
N: Nizam

Harun isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hotel
A: Alfa
R: Romeo
U: Uniform
N: November

Harun isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Halat
A: Aydın
R: Reis
U: Umman
N: Neptün

Harun İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Harun ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Harun ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Harun ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Harun İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 4 yorum yapılmıştır.

Harun
28.11.2018

İsminin anlamını öğrenmek istiyorum.

Erdem Aktepe
01.05.2018

Maşallah kedileri gibi anlamlariyda güzel.

Yalman
09.04.2018

Çok güzel anlamı var.

Harun Ertuğral
20.07.2015

Slm arkadaşlar biji biji rojava.