İsim Arama

Halid İsminin Anlamı Nedir? Halid Ne Demek?

Halid ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Halid isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Halid isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Halid isminin anlamı nedir? Halid ne demek?

Halid isminin anlamı nedir?
  • Halid isminin cinsiyeti: Erkek
  • Halid isminin kökeni: Arapça
  • Halid isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Halid ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Halid ismindeki harf sayısı: 5
  • Halid isminin rengi: Mavi
  • Halid isminin nitelikeri: Tez Canlı, İnatçı, Gösterişli, Yaramaz, Agresif

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Halid

Halid isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Halid ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
L: En yetenekli kişiliktir. Sanatsal yönleri bulunmaktadır ve birçok alanda yetenek sahibidir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.

Halid isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Halid İsmiyle Uyumlu İsimler

Halid İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Halah, Halcyon, Hali, Halina, Halenur, Hala, Halime, Halile, Hale, Halak

Halid İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Halilullah, Halal, Halid, Halâskâr, Haluk, Halis, Halittin, Hallil, Euclid, Halfon

Halid ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Halid İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Halid İsmi Konulabilir Mi?

Halid isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Halid isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Halid İsmi Caiz Mi?

Halid ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Halid isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Halid İsminin Özellikleri

Halid isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Çok atak insanlardır. Olayların gidiş yönüne göre karar verirler. Yaşayarak öğrenmeyi severler. Ancak bazı zamanlarda karar verme süreleri uzar ve başarısız olabilirler. Oldukça dürüst ve hoşgörülü insanlardır. İyilik yapmayı çok severler. Seyahat etmeye bayılırlar. Atak olmaları nedeniyle sakarlıkları da olabilir.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Halid İsminin Sayı Analizi

Halid isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

H: 10
A: 1
L: 15
İ: 12
D: 5

Halid isminin numerolojik değeri: 43

Halid İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Halid İsmi İle Akrostiş Şiirler

Hasretlik özlemlik sona erecek
Aşk nerede diyorken seni tanıdım
Lale gül kokulum sevdiğim benim
İçinden at tüm hüzünleri
Dur artık kaçma benden uzağa

Halid İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Halid isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Halid

Halid İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Halid isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Halid

Halid İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Halid isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Halid

Halid İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Halide Edip Adıvar: Türk romancı. Siyasal alanda da etkinlik göstermiştir. Halide Edip Adıvar, istanbul'da doğdu. Kimi kaynaklara göre doğum yılı 1884'tür. İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası onu Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde okuttu. Orada Rıza Tevfik'den (Bölükbaşı) Fransız edebiyatı dersleri aldı ve Doğu'nun mistik edebiyatını dinledi. Sonradan evlendiği Salih Zeki'den de matematik dersleri alıyordu. Koleji 1901'de bitirdi. Halide Edib, kolejin son sınıfında iken matematik öğretmeni olan Salih Zeki ...
  • Halid bin Velid: Allah’ın Kılıcı (Seyfullah) olarak anılan Arap komutan. Kureyşliler’in saflarında Müslüman’lara kök söktürmüş müthiş bir savaşçı olan Halid bin Velid, Uhud Savaşı’nı Kureyşliler’in kazanmasına yol açmış, İslam’ın erken dönemindeki en büyük yenilgisini sağlamıştır. Hudeybiye Antlaşması sonrasında Müslüman olan Halid bin Velid, kılıcını Hz. Muhammed’in hizmetine sunmuş ve hayatının sonuna kadar İslam adına savaşmıştır. Savaştığı 100’ü aşkın muharabenin hiçbirisinde yenilmemiş olan Halid bin Velid,...
  • Halid Ziya Uşaklıgil: Türk edebiyatında roman türünün ilk temsilcilerinden birisi olan Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi yazarı. Roman, hikaye, oyun ve gezi yazıları türünde eserler vermiş olan Uşaklıgil, Aşk-ı Memnu, Sefile romanları ile tanınmaktadır. Halid Ziya Uşaklıgil, 1867 yılında, istanbul’da dünyaya geldi. Uşak kökenli, halı ticareti ile tanınmış olan köklü bir aile olan Uşaklızadeler’e mensup olan Uşaklıgil’in babası, Hacı Halil Efendi’ydi.İstanbul Fatih Rüşdiyesi'nde ilköğrenimini tamamladıktan sonra İzm...
Halid İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Halid ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sakin, Girişken, Yetenekli, Enerjik, Güçlü olmalarıdır.

Halid İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Halid ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Panik, Agresif, Obur, Kırılgan, Güçsüz olmalarıdır.

Halid isminin Notasyonları Nelerdir?

Halid isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

H: Hatay
A: Adana
L: Lüleburgaz
İ: İzmir
D: Denizli

Halid Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hasan
A: Ahmet
L: Lokum
İ: İrfan
D: Davut

Halid isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hotel
A: Alfa
L: Lima
İ:
D: Delta

Halid isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Halat
A: Aydın
L: Levent
İ: İstif
D: Deniz

Halid İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Halid ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Halid ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Halid ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Halid İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 1 yorum yapılmıştır.

Halit Öngüt
28.02.2021

Halit adının avantaj ve dezavantajlarını birebir yaşıyorum.Bence Halit adı -Arapça olmasına karşın - behiç bir isimdir. Erkek çocuklar Halit, kız çocuklara ise Halide ismi konulmalıdır.