İsim Arama

Hadis İsminin Anlamı Nedir? Hadis Ne Demek?

Hadis ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Hadis isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Hadis isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Hadis isminin anlamı nedir? Hadis ne demek?

Hadis isminin anlamı nedir?
  • Hadis isminin cinsiyeti: Erkek
  • Hadis isminin kökeni: Arapça
  • Hadis isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Hadis ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Hadis ismindeki harf sayısı: 5
  • Hadis isminin rengi: Mavi
  • Hadis isminin nitelikeri: Tez Canlı, İnatçı, Agresif, Yaramaz, Dürüst

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Hadis

Hadis isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Hadis ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

H: Sakin ve durağan, Monoton bir yaşam tercih eder. Sakinlik en belirgin özelliğidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.

Hadis isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Hadis İsmiyle Uyumlu İsimler

Hadis İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Hadise, Hadra, Hadassa, Hadiye, Hadassah, Hadya, Hadice, Cadis, Haldis, Hadil

Hadis İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Hades, Haddad, Hadis, Sardis, Hadarezer, Hadadezer, Hadi

Hadis ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Hadis İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Hadis İsmi Konulabilir Mi?

Hadis isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Hadis isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Hadis İsmi Caiz Mi?

Hadis ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Hadis isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Hadis İsminin Özellikleri

Hadis isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Para kazanmayı ve bir o kadar da harcamayı çok severler. Yaratıcı, üretken insanlardır. Çoğu zaman içgüdüleri, hisleri ile hareket ederler. Yalnız hareket etmeyi severler. Bazen kuşkucu insanlar olabilirler. Kuşkularına yenik düşmeleri sorunlar yaratabilir

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

Hadis İsminin Sayı Analizi

Hadis isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

H: 10
A: 1
D: 5
İ: 12
S: 22

Hadis isminin numerolojik değeri: 50

Hadis İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 5 olanlar:GEZGİN

Karakterinin en belirgin özelliği değişim arzusu.Yeniliklerden hoşlanıyorsun.Yeni ülkeler görüp, yeni insanlar tanımak ve hiç bilmediğin yaşamları keşfetmek istiyorsun.Öğrendiğin her yeni şey seni değiştiriyor.Modadan ve genel düzenden hoşlanmıyorsun.Herkesten farklı olmak gerektiğine inanıyorsun.Gelenekler ve sınırları çizilmiş bir yaşam tarzı sana göre değil.İdealindeki ev bir karavan olabilir.İş yaşamında da değişiklikten yanasın.Birçok iş dalında, farklı mevkilerde çalışmaktan hoşlanıyorsun.Ancak asıl yapmak istediğin iş araştırmacılık.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de gezgin ruhun ön planda.Daldan dala konuyor, her çiçeği koklamak istiyorsun.

Hadis İsmi İle Akrostiş Şiirler

Hasretim, üzüm gözlüm sevdiğimsin
Anlasana sana sözler değil sen gereklisin
Dün aklına gelmez ya hani, yarını düşlerken
İçimi ısıtan bir buruk keder.
Serhat Ertaş

Hadis İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Hadis isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Hadis

Hadis İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Hadis isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Hadis

Hadis İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Hadis isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Hadis

Hadis İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Hadise Açıkgöz: Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmiş olan pop müzik sanatçısı. Hadise Açıkgöz, 1985 yılında, Belçikada dünyaya geldi. Çocukluğunda şarkı söylemeyi ve ata binmeyi seviyordu. Ekonomi ve Çağdaş Diller eğitimi aldıktan sonra, en büyük tutkusu olan müziğe yönelmeye karar verdi. Ailesi de bu durumu memnuniyetle karşılamış ve genç Hadise'ye destek olmuştu.Hadise, 2003 yılında Belçika'nın "Popstar"ı olan Idool adlı yarışmaya katıldı. Finale kalan 10 isim arasında yer alamasa da birçok ...
Hadis İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Hadis ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Sakin, Girişken, Güçlü, Enerjik, Espirili olmalarıdır.

Hadis İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Hadis ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Panik, Agresif, Güçsüz, Kırılgan, Baskıcı olmalarıdır.

Hadis isminin Notasyonları Nelerdir?

Hadis isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

H: Hatay
A: Adana
D: Denizli
İ: İzmir
S: Sinop

Hadis Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hasan
A: Ahmet
D: Davut
İ: İrfan
S: Serhat

Hadis isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Hotel
A: Alfa
D: Delta
İ:
S: Sierra

Hadis isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

H: Halat
A: Aydın
D: Deniz
İ: İstif
S: Seydi

Hadis İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Hadis ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Hadis ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Hadis ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Hadis İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.