İsim Arama

Farabi İsminin Anlamı Nedir? Farabi Ne Demek?

Farabi ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Farabi isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Farabi isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Farabi isminin anlamı nedir? Farabi ne demek?

Farabi isminin anlamı nedir?
  • Farabi isminin cinsiyeti: Erkek
  • Farabi isminin kökeni: Arapça
  • Farabi isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Farabi ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Farabi ismindeki harf sayısı: 6
  • Farabi isminin rengi: Mavi
  • Farabi isminin nitelikeri: Sinirli, İnatçı, Komik, Sevimli, Yaramaz

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Farabi

Farabi isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Farabi ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

F: Uysal, Güven verir. Sakin tavırlara sahiptir. Ve etrafınca karizmatik olarak düşünülür.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
B: Önsezi duygusu çok kuvvetlidir. Herşeye umutla yaklaşır ve en kötü durumlarda bile umudunu yitirmez.
İ: Kırılgan, Çok ama çok duygusaldır. Hemen incinir ve kırılır. Hassas bir bünyeye sahiptir.

Farabi isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Farabi İsmiyle Uyumlu İsimler

Farabi İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Fardoos, Faraşin, Fariha, Farah, Abi, Faridah, Farise, Farida, Fareeda, Farhana

Farabi İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Dabi, Hicabi, Faruk, Farabi, Fares, Rabi, Faris, Nabi, Fareed, Faran

Farabi ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Farabi İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Farabi İsmi Konulabilir Mi?

Farabi isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Farabi isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Farabi İsmi Caiz Mi?

Farabi ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Farabi isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Farabi İsminin Özellikleri

Farabi isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

İnsanlarla zaman geçirmeyi çok severler. Özellikle arkadaşlarını evlerinde ağırlamayı severler. Çok iyi ev sahibidirler. Kendilerini başkalarına adarlar. Diğer insanların dertlerine, sorunlarına, acılarına ortak olmayı ve onlara destek olmayı çok önemserler. Ancak bazı durumlarda diğer insanlara yardım ederken arada kalabilirler ve olayların içine istemedikleri halde çekilebilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Duygusal insanlardır. Bazı zamanlarda içe kapanık bile olabilirler. Çok şefkatli, merhametli ve iyi huylu insanlardır. Dost canlısı, barışçıl insanlardır. Başkalarını mutlu etmek onları çok mutlu eder. Oldukça sağdık ve evlerine düşkün insanlardır. Ancak biraz daha açık görüşlü olmalı ve kendilerini daha fazla düşünmeleri gerekebilir.

Oldukça düşünceli ve merhametli insanlardır. Sanatsal yetenekleri fazladır ve yaratıcı insanlardır. Çok iyi gözlemcidirler. İyi bir modacı, yazar olabilirler. Ancak çok fazla işle uğraşmaktan bazen sıkıntı yaşayabilirler. Maymun iştahlı olabilirler ve işlerini bitirmeden başka işlere başlamaları başarısızlıklarına neden olabilir. Dengeli ve dikkatli hareket etmelidirler.

Farabi İsminin Sayı Analizi

Farabi isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

F: 7
A: 1
R: 21
A: 1
B: 2
İ: 12

Farabi isminin numerolojik değeri: 44

Farabi İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Farabi İsmi İle Akrostiş Şiirler

Farkında olmadan aşık oldum ben sana
Allaha inancını yitirme, her kötü güne sabret
Rengarenk bir bahar için gel yarim dedim
Allaha inancını yitirme, her kötü güne sabret
Bilirsin bu gönlüm sana aittir
İnsanlar anlatır oldu bizi herkese

Farabi İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Farabi isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Farabi

Farabi İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Farabi isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Farabi

Farabi İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Farabi isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Farabi

Farabi İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Farabi: Türk-İslam filozofu Ebu Nh el-Farabi, Farabi (Farablı) diye anılır. 870 yılında Türkistan'da Siderya (Seyhun) nehri ile Aris'in birleştiği yerde kurulmuş eski bir yerleşim merkezi olan Farab (Otrar) yakınında küçük bir köy olan Vasic’te doğdu. Ebeveynleri aslen İranlı soyundandır, fakat ataları Türkistan’a göç etmişlerdir. Babası, Mehmed adında bir kale komutanı idi.İlk öğrenimini doğduğu yerde yaptı. Gençliğinde Türkistan'dan göç ederek bir süre İran'da dolaştı. Daha sonra o zamanın ilim ve san...
Farabi İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Farabi ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Uysal, Girişken, Maceracı, Sıcakkanlı, Enerjik olmalarıdır.

Farabi İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Farabi ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Güven Vermeyen, Agresif, Gaddar, Aşırı Duygusal, Kırılgan olmalarıdır.

Farabi isminin Notasyonları Nelerdir?

Farabi isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

F: Fatsa
A: Adana
R: Rize
A: Adana
B: Bolu
İ: İzmir

Farabi Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

F: Fatih
A: Ahmet
R: Rasim
A: Ahmet
B: Behçet
İ: İrfan

Farabi isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

F: Foxtrot
A: Alfa
R: Romeo
A: Alfa
B: Bravo
İ:

Farabi isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

F: Felenk
A: Aydın
R: Reis
A: Aydın
B: Burak
İ: İstif

Farabi İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Farabi ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Farabi ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Farabi ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Farabi İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.