İsim Arama

Dursun İsminin Anlamı Nedir? Dursun Ne Demek?

Dursun ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Dursun isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Dursun isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Dursun isminin anlamı nedir? Dursun ne demek?

Dursun isminin anlamı nedir?
  • Dursun isminin cinsiyeti: Erkek
  • Dursun isminin kökeni: Türkçe
  • Dursun isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Dursun ismi kuranda geçiyor mu: geçiyor
  • Dursun ismindeki harf sayısı: 6
  • Dursun isminin rengi: Mavi
  • Dursun isminin nitelikeri: Agresif, Modern, Komik, Dürüst, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Dursun

Dursun isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Dursun ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
R: Sert yapıya sahiptir. Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
S: Hayalperest, Hayal kurmak onun için bir eğlencedir. Ve bunu yaparken aşırıya kaçmaktan hiç korkmaz. Hayalperesttir.
U: Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.

Dursun isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Dursun İsmiyle Uyumlu İsimler

Dursun İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Efsun, Fisun, Durkız, Aysun, Beysun, Maysun, Durukadın, Durugül, Nursun, Füsun

Dursun İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Durali, Erksun, Mahsun, Durukan, Durkaya, Durmuş, Erdursun, Ersun, Dural, Duray

Dursun ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Dursun İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Dursun İsmi Konulabilir Mi?

Dursun isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Dursun isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Dursun İsmi Caiz Mi?

Dursun ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Dursun isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Dursun İsminin Özellikleri

Dursun isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Düşüncesel ve fiziksel olarak aktif olmayı, olayların içinde kalmayı seven insanlardır. Olabildiğince çok konuyla ilgilenmek isterler. Sezgileri kuvvetlidir. Amaçları olan insanlardır. Karizmatik insanlardır. Çevrelerinde her zaman değişik farklı insanlar omlarını isterler. İletişim yetenekleri oldukça iyidir. Ancak çok fazla aktivite ile ilgilenmeleri zaman konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir.

İç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayları derinlemesine inceler ve düşünürler. İş ahlakları oldukça yüksektir. Bitip tükenmek bilmeyen bir enerji ile çalışırlar. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi ayarlamakta zorluk yaşayabilirler.

Sihirbaz gibidirler.Zorlukların üstesinden gelmek için mutlaka bir yol bulurlar. Çok sıcak kanlı ve tutkulu insanlardır. Hisleri çok kuvvetlidir. Ancak yine de dikkatli olmaları gerekir. Hislerine güvenerek davrandıklarında çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Bu nedenle hemen hareket etmeden beklemeleri gerekebilir. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilirler.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Dursun İsminin Sayı Analizi

Dursun isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

D: 5
U: 25
R: 21
S: 22
U: 25
N: 17

Dursun isminin numerolojik değeri: 115

Dursun İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 6 olanlar:İNATÇI

Karakterinin en belirgin özelliği inatçılık.Lakabın “keçi”. Sana zorla birşey yaptırmak imkansız.Kendi hayatına dair kararların sadece sana ait olmasını istiyorsun.Bu nedenle seni uyaranların sözlerine pek kulak asmıyorsun.Bu da zaman zaman hata yapmana ve üzülmene sebep oluyor.İnatçılığının dışında ailene bağlı bir insansın.Senin için en değerli kişi annen.Onun davranışlarını örnek alıyorsun.Özgüvenin ve liderlik yeteneğin toplum içinde saygın bir yere sahip olmanı sağlıyor.İnsan ilişkilerinde yakaladığın başarıyı iş yaşamında da sürdürüyorsun.Çalışkanlığın ve azmin sana tüm kapıları açtırıyor.Karşı cinste aradığın özellikler ise sadakat ve dürüstlük.

Dursun İsmi İle Akrostiş Şiirler

Derdime dermanım sensin ey yar
Uyuz olursun sen bana her etapta
Rica ediyorum yüzün düşmesin yere
Saklarım seni en derin’de.
Uyuz olursun sen bana her etapta
Ne olur sende benimle hep benim ol

Dursun İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Dursun isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Dursun

Dursun İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Dursun isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Dursun

Dursun İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Dursun isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Dursun

Dursun İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

  • Dursun Aydın Özbek: 23 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Galatasaray'ın 36. Başkanı olmuştur.Dursun Aydın Özbek, 1950 yılında Giresun, Şebinkarahisar’da doğmuştur. Babası Hasan Özbek’dir. Mehmet Özbek adında kardeşi vardır. İlkokulu bitirdikten sonra istanbul’a taşındılar. 13 yaşında iken babası vefat etti. Galatasaray Lisesinden 1969 yılında mezun oldu. Galatasaray Lisesinden mezun olduktan sonra İsviçre Lozan'daki Ekol Politeknik'e başvurur. Orada okuması için ayda 500 isviçre Frangı yetecektir, annesiyle de öyle an...
  • Dursun Ali Sarıoğlu: 1991 yılında “Ana” dizisinde canlandırdığı Kel Behzat tiplemesi ve dizide kullandığı "Çat çat çat, kel Behzat!" repliği ile tanındı.Dursun Ali Sarıoğlu, 1936 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde doğmuştur. Ekonomik nedenlerle ilkokuldan sonra eğitim hayatına devam edememiştir. 1946 yılında 10 yaşında iken istanbul'a göç etti. Daha çocuk iken birçok işte çalıştı. 1965 yılından sonra bir tiyatro oyunculuğu sınavını kazanarak çeşitli tiyatro topluluklarında oyunculuk yapmaya başladı. Karadeniz tipleme...
  • Dursun Çiçek: CHP'den istanbul 2'nci bölgeden milletvekili adayıDursun Çiçek, 25 Ocak 1960 tarihinde Tokat, Reşadiye, Umurca köyünde doğmuştur. İlkokulu bitirdikten sonra 6 yıl yatılı okuduğu Sivas-Yıldızeli Pamukpınar Öğretmen Okulundan Fen Bölümü birincisi olarak mezun oldu.Dursun Çiçek, 1976 yılında girdiği Kara Harp Okulunu da 1980 yılında devre üçüncüsü olarak bitirdi. 1980-1984 yılları arasında Foça'da Amfibi Tugayda Takım Komutanı, 1984-1988 yılları arasında Tuzla'da Deniz Harp Okulu Bölük Komutanı ola...
Dursun İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Dursun ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Güçlü, Misafirperver, Maceracı, Espirili, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Dursun İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Dursun ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Güçsüz, Aceleci, Gaddar, Baskıcı, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Dursun isminin Notasyonları Nelerdir?

Dursun isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

D: Denizli
U: Uşak
R: Rize
S: Sinop
U: Uşak
N: Niğde

Dursun Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Davut
U: Ufuk
R: Rasim
S: Serhat
U: Ufuk
N: Nizam

Dursun isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Delta
U: Uniform
R: Romeo
S: Sierra
U: Uniform
N: November

Dursun isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Deniz
U: Umman
R: Reis
S: Seydi
U: Umman
N: Neptün

Dursun İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Dursun ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Dursun ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Dursun ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Dursun İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme toplamda 1 yorum yapılmıştır.

Dursun
26.03.2017

Benim adım dursun oldu olmasaydı olurum.