İsim Arama

Dana İsminin Anlamı Nedir? Dana Ne Demek?

Dana ismini doğacak çocukları için düşünen anne ve baba adayları isim araştırması yaparken, Dana isminin anlamını merak ediyorlar. Merak edilen diğer konu da Dana isminin Kur'an-ı Kerim'de yeri var mı sorusunun cevabı. Peki Dana isminin anlamı nedir? Dana ne demek?

Dana isminin anlamı nedir?
  • Dana isminin cinsiyeti: Erkek
  • Dana isminin kökeni: Farsça
  • Dana isimli kişi sayısı: Bilinmiyor
  • Dana ismi kuranda geçiyor mu: geçmiyor
  • Dana ismindeki harf sayısı: 4
  • Dana isminin rengi: Mavi
  • Dana isminin nitelikeri: Agresif, İnatçı, Misafirperver

Kuranda Geçen İsimler ve Anlamları

İsim Analizi Dana

Dana isminin analizi yapmak kişinin hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmektir. Dana ismindeki her harfe karşı bir karakteristik özellik denk gelmektedir.

D: Üstün güçlere sahip, Çok hırslıdır ve zorluklara karşı göğüs germeği sever. Güc temsilcisidir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.
N: Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.
A: Atılgan-enerjik, olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir. Bu kişiler genellikle spor yapmayı severler.

Dana isimini taşıyanlar eşi yada sevgilisi ile isimlerinin uyumunu öğrenebilirler. Kader Sayınızı bulduktan sonra aşağıdaki isim uyumu analizi sayfasından isim uyumunu öğrenebilirler.

İsim Uyumu Analizi Nasıl Yapılır? İsim Kader Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Dana İsmiyle Uyumlu İsimler

Dana İsmiyle Uyumlu Kız İsimleri

Nitzana, Cana, Daniela, Andriana, Amana, Danica, Danit, Kadınana, Ocèana, Yana

Dana İsmiyle Uyumlu Erkek İsimleri

Daniyal, Danil, Dano, Danışman, Dannie, Danko, Mevlana, Danila, Danişment, Danyal

Dana ve istediğiniz herhangi bir isimle uyumlu isimleri bulabilirsiniz.

Dana İsmiyle Uyumlu Tüm İsimler

Dana İsmi Konulabilir Mi?

Dana isminin çocuklara verilir mi yoksa verilmez mi konusunda görüşümüz bir sakınca olmadığı yönündedir. Dana isminin anlam ve analizleri bakımından yeni doğan çocuklara verilebilir.

Dana İsmi Caiz Mi?

Dana ismi dini açıdan yada İslami açıdan caiz mi değil mi diye bakacak olursak, Dana isminin hiçbir sakınca içermediğini söylemek gerekir.

Allah Resulü Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Çocuğun babasının üzerindeki hakkı, ona güzel bir isim koymasıdır…” Peygamber İsimleri ve Anlamları

Dana İsminin Özellikleri

Dana isminin özellikleri aşağıdaki gibidir.

Ayaklarını yere sağlam basmayı severler. Düşünmeden hareket etmeyi pek sevmezler. Mükemmeliyetçi insanlar. Sistemli, düzenli olmak onlar için çok önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bu durum onları inatçı bir insan haline getirebilir. Baskı altındayken oldukça başarılıdırlar. Zorlukları yenmeyi bilirler.

Doğal bir liderdir. Kendi görüşlerine, düşüncelerine sahiptir. Diğer insanların etkisinde kalarak karar vermez. Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmaz. Cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemeli, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar.

Yaratıcı ve kendine özgü kişilerdir. Olaylara farklı gözle bakmayı severler. Yaptıkları işlerde çok azimlidirler. Sistematik ve düzenli bir hayatı severler. Yazmayı çok severler. Günlük tutmayı çok severler.

Dana İsminin Sayı Analizi

Dana isminin numerolojisini isimde yer alan her bir harfin alfabedeki rakamsal karşılığına göre hesaplıyoruz.

D: 5
A: 1
N: 17
A: 1

Dana isminin numerolojik değeri: 24

Dana İsminin Anlam Falı

Numerolojinin en ilginç bölümlerinden biri de insanın isminin kaderine yaptığı etkidir.Ancak kesinlikle kabul edilmesi gereken en önemli nokta isim insan kaderini ancak bir oranda etkileyebilir. Kaderin tamamen isimden etkilendiğini düşünmek son derece yanlış bir inanış olacaktır. Eğer öyle bir durum söz konusu olsa bütün Alilerin, Ahmetlerin veya Ayşelerin kaderi aynı olurdu. Bu durumda kesinlikle söz konusu olamaz.İsim falı Karakter, gelecek ve geçmişi sayılarla çözmeye çalışan fal bilim dalıdır. Başlangıcı ise Antik çağlara, Mezopotamya ve Eski Mısır'a kadar dayanır.

İsim grubu 4 olanlar:PLANCI

Karakterinin en belirgin özelliği plancılık.Düzenli ve titiz bir insansın.Hayatın her alanında planlı hareket etmekten yanasın.Hedeflerini belirledikten sonra planlarını hazırlıyor ve ağır adımlarla ilerliyorsun.Belirsizlikten hoşlanmıyorsun.İş yaşamında olduğu kadar özel yaşamında da program yapıp, o programa sadık kalmak istiyorsun.Bu huyun bazen sıkıcı olabiliyor.Süprizlerden hoşlanmıyorsun.İleriyi görebilmek istiyorsun.Hayatında karışıklığa yer yok.Karşı cinsle olan ilişkilerinde de planlı hareket ediyorsun.İlk olarak, nasıl birisini istediğine karar veriyorsun.Öyle birini bulduğunda ise, onu elde etmenin yollarını keşfedip taktikler üretiyorsun.Çoğunlukla da amacına ulaşıyorsun.

Dana İsmi İle Akrostiş Şiirler

Doğru olan bir şey var oda sana sevdam
Ah etme sitemleri bırak sevgili
Ne tatlı geliyor bunları düşünmek
Ah etme sitemleri bırak sevgili

Dana İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Dana isiminin Türk işaret dilinde ve parmak alfabesiyle yazılışını aşağıdaki hareketli resimlerle öğrenebilir ve işitme engelli (sağır) insanlara isminizi söyleyebilirsiniz.

Dana

Dana İsminin Görme Engelliler İçin Yazılışı

Dana isiminin görme engelliler için kabartmalı yazılışı aşağıdaki gibidir. Görme engelliler için kalıcı olması amacıyla karton üzerine yazılan ve parmak dokundurularak okunan özel bir yazı sistemi kullanırlar. Latin alfabesine benzemeyen ve üretilmesi daha kolay olan sade bir sistemle uygulanmış bu yazı, kartonu delerek yazılır. Braille Yazı, en basit olarak elle, tablet adı verilen plastik ya da metal alet ve çivi benzeri bir kalemle yazılır.

Dana

Dana İsminin Göktürk (Orhun) Alfabesiyle Yazılışı

Dana isiminin göktürk/orkun alfabesiyle yazılışı aşağıdaki gibidir. Orhun harfleri kullanılarak yazılan metinde harfler bitişmez, ayrı yazılır. Sözcükler, aralarına üst üste iki nokta koyulmak suretiyle birbirinden ayrı yazılır.

Dana

Dana İsimli Tanınan/Ünlü Kişiler

Dana ismine ait herhangi bir tanınan kişi eklenmemiştir. Tanınmış kişi eklemek mi istiyorsunuz? Bize yollayın hemen yayınlayalım.
Dana İsminin Avantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı avantajları olsa da Dana ismine ait kişilerin genel olarak avantajları: Güçlü, Girişken, Sağduyu Sahibi olmalarıdır.

Dana İsminin Dezavantajları Nelerdir?

Her bireyin kendine göre farklı dezavantajları olsa da Dana ismine ait kişilerin generel olarak dezavantajları Güçsüz, Agresif, Hayal Dünyasında Yaşayan olmalarıdır.

Dana isminin Notasyonları Nelerdir?

Dana isminin Türk Dil Kurumunda kabul görmüş notasyona göre yazılışı aşağıdaki şekildedir.

D: Denizli
A: Adana
N: Niğde
A: Adana

Dana Yavuz isminin kara kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Davut
A: Ahmet
N: Nizam
A: Ahmet

Dana isminin Nato ve Hava kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Delta
A: Alfa
N: November
A: Alfa

Dana isminin deniz kuvvetleri notasyonuna göre yazılışı aşağıdaki şekildedir..

D: Deniz
A: Aydın
N: Neptün
A: Aydın

Dana İsmine Yorum Yaz

Yorum Yazma Kuralları: Dana ismi hakkında yaptığınız yorumlar da hakeret içeren yada onur kırıcı cümleler olmamalıdır. Yorumlarınızı saygı çerçevesinde yorum yapınız. Diğer tüm isimlerde olduğu gibi Dana ismine atılan hiçbir hakaret, küfür, argo içeren yorum kabul etmeyecektir. Dana ismine göstermiş olduğunuz hassasiyetin tüm isimler için geçerli olduğunu unutmayınız.
captcha
Dana İsmine Yapılan Yorumlar

Bu isme henüz yorum yapılmamış.